Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
14. marec 2018

7 kníh s pápežom Františkom, ktoré nás priblížia k samotnému srdcu sv. Otca

13. marca si pripomíname piate výročie pontifikátu pápeža Františka. Jorge Mario Bergoglio je z mnohých strán označovaný za reformátora Cirkvi. Svojimi vyjadreniami a gestami mnohokrát šokuje, no zároveň je jeho vystupovanie a charakter veľmi silným ťahákom. A to aj pre ľudí, ktorí sa doposiaľ od Cirkvi dištancovali.
7 kníh s pápežom Františkom, ktoré nás priblížia k samotnému srdcu sv. Otca

81-ročný charizmatický Argentínčan má za sebou prvých päť rokov vedenia Cirkvi. Jedinečný a neopakovateľný štýl vystupovania pápeža Františka priniesol Cirkvi čerstvý vzduch a obnovu. Zo svätého otca sa stal vzor pokory, súcitu a milosrdenstva. Hoci je mnohým kresťanom na tisíce kilometrov vzdialený, mnohí majú k nemu veľmi blízko. Jeho pontifikát je plný jednoduchosti, transparentnosti a úprimnosti. Svojimi slovami vychádza ďaleko za hranice komfortu a pohodlnosti, dotýka sa doposiaľ zabudnutých či prehliadaných periférií tohto sveta, vďaka čomu premieňa srdcia mnohých ľudí a ako dobrý pastier ich privádza späť domov do ovčinca.

Behom niekoľkých rokov za Petrovým stolcom dokázal výrazne prebudiť a oživiť Cirkev. V čom sa skrýva jeho nenapodobiteľná originalita? Túto otázku nám pomôžu zodpovedať viaceré knihy, ktoré svojimi riadkami poukazujú na to, čo sa skrýva v samotnom srdci vždy veselého jezuitu, ktorý je vôbec prvým pápežom z Ameriky a z južnej pologule od sýrskeho Gregora III. z 8. storočia.

František - pápež chudobných

Jedna z najlepších kníh, ktorá nám pomáha nahliadnuť „za oponu“ vystupovania pápeža Františka je dielom autora Andreu Tornielliho: František – pápež chudobných. Populárny vatikanista zozbieral myšlienky a slová pápeža a pútavým spôsobom nám približuje životné pozadie radikálneho a zároveň bezprostredného svätého Otca, ktorý búra falošné predstavy o Cirkvi, opovrhuje karierizmom a je doslovne priateľom každého jedného z nás.

 

Pápež František: Táto ekonomika zabíja 

Pápež František pochádza z chudobných argentínskych pomerov. Chudobu spoznal veľmi osobne. Preto patrí medzi najpovolanejších v diskusii o veľkých medzerách v svetovej ekonomike a sociálnej nerovnosti. Svätý Otec všetkých vyzýva vyjsť z „tmy myslenia“ a ponúka nový pohľad na svet ožiarený svetlom Evanjelia.

 

Perly a perličky pápeža Františka

Svätý Otec sa počas pontifikátu nijak výrazne nezmenil. Stále ide o veľmi skromného, pokorného muža, ktorý sa na svet pozerá Božími očami. Vo všetkých ľuďoch nachádza kúsok samotného Krista. Kniha Perly a perličky pápeža Františka čitateľa vtiahne do jeho každodenného života, ktorý vedie veľmi prostý život bez žiadnych manierov. Veľkým obohatením knihy je aj príbeh z jeho mladosti, keď mu ako 21-ročnému doposiaľ neznáma zdravotná sestra zachránila život.

 

Pápež František: Otče náš

Koľkokrát sme vyslovili modlitbu Otče náš? A jej zmysel nám pritom často pretečie medzi prstami. Ak by sme poznali zmysel slov, ktoré dennodenne vyslovujeme, svet by zrejme vyzeral úplne inak. Pápež František v rovnomennej knihe vstupuje do podstaty každého jedného zvolania v tejto modlitbe, ktorá nás v jednoduchých prosbách prevedie cez všetko podstatné pre náš život na čele s otcovstvom a odpustením. Po prečítaní tejto knihy naberie modlitba Otče náš úplne iný, hlbší a intímnejší rozmer.

Inzercia

 

Meno Boha je Milosrdenstvo

Autor Andrea Tornielli spísal titul Meno Boha je milosrdenstvo ako knižný rozhovor s pápežom Františkom. Pri tejto knihe sa potvrdzuje výnimočnosť svätého Otca, ktorý veľmi úprimne odpovedá na každú jednu otázku a prostredníctvom svojich slov v duši človeka vzbudzuje veľkú túžbu po rozdávaní lásky. To však vôbec nie je také jednoduché ako sa zdá. Predtým totiž musíme prestať chcieť brať spravodlivosť do vlastných rúk, začať milovať svojho blížneho ako seba samého a tak sa sprístupniť Duchu Svätému, aby aj skrze nás mohlo pretekať Božie milosrdenstvo do tohto sveta, ktorý to zúfalo potrebuje.

 

Svätý Otec František - príbehy a anekdoty

Veľmi zaujímavá kniha, ktorá nás dostane priamo do obývačky pápeža Františka. Príbehy a anekdoty –z jeho života sú vyrozprávané s ľahkosťou, štipkou humoru a úprimnosťou. Človeka učí skromnosti, láske a otvorenosti pre všetkých bez rozdielu. Presne takto žije aj samotný svätý Otec, ktorého zväčša vídať so širokým úsmevom od ucha k uchu.

 

Som jeden z vás! - Príbehy a anekdoty 2 

Pre veľký úspech Príbehov a anekdot vyšlo s dvojročným odstupom pokračovanie tejto knihy s názvom „Som jeden z vás!“ Ľahká kniha plná nových, humorných zaujímavostí zo života a ciest pápeža Františka. Jeho pokorné srdce a veľká ochota pomáhať druhým sú príznačnou charakteristikou jeho úradu. Hoci je hlavou Cirkvi, stále je jedným z nás.

 

Viac kresťanských kníh nájdete na Zachej.sk.

 

Dávid Lech

Odporúčame

Zmeň detox na pravý pôst (knižné tipy)

Zmeň detox na pravý pôst (knižné tipy)

Slovo „pôst“ sa nám v poslednej dobe akosi nenápadne ale isto vytratilo zo slovníka. Naopak, detoxikácia sa stala v googli jedným z najvyhľadávanejších pojmov. Ide len o neškodnú zámenu slovíčok? Je slovo pôst len archaizmom, ktoré nahradil nový, modernejší výraz?

4 knihy, ktoré ťa naučia dôverovať Bohu

4 knihy, ktoré ťa naučia dôverovať Bohu

Ruku na srdce. Kto z nás nemá tendencie robiť si veci po svojom? Od tých najbanálnejších typu: chlieb sa balí do servítky a nie do alobalu, až po tie najväčšie a náš život určujúce rozhodnutia. Akosi sme si zvykli, že čo si neurobíš, nemáš; alebo, že je to náš život a nikto ho za nás neodžije.