Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
13. marec 2018

Igor Matovič pochopil, že ľudia chcú teraz vidieť opozíciu zomknutú

Novú SDK nepotrebujeme, ale zohratejšie stredo-pravé strany áno.
Igor Matovič pochopil, že ľudia chcú teraz vidieť opozíciu zomknutú

Igor Matovič a poslanci OĽaNO na tlačovej besede 13. marca 2018. Foto: TASR – Martin Baumann

Bolo by jednoduché v tejto chvíli podsunúť Igorovi Matovičovi, že za jeho nápadom s predvolebným spájaním opozičných strán je akiste nejaký postranný motív. Napríklad tichá rivalita s SaS alebo premiérske ambície lídra OĽaNO, ktorý sa doteraz cítil dobre skôr v úlohe „tribúna ľudu“.

Bližšie k pravde bude iná interpretácia. Igor Matovič zrejme vycítil, čo po oznámení Bélu Bugára, že Most-Híd sa bude usilovať o predčasné voľby, chodí po rozume mnohým občanom: Koniec tejto vlády sa už síce črtá na obzore, no aký plán má vlastne súčasná opozícia pre Slovensko „po Ficovi“? Sú stredo-pravé strany schopné spravovať štát a spolupracovať tak, aby vládu udržali po celé volebné obdobie?   

Iste, zavraždenie Jána Kuciaka mohlo zamiešať voličskými preferenciami. No ak sa odrazíme od doposiaľ zverejňovaných prieskumov, novú koalíciu bez Smeru bude zrejme musieť tvoriť päť až sedem strán.

Nie je napríklad jasné, či by sa k takejto vláde pridali národniari Andreja Danka. Či vziať na milosť Most-Híd a či sa vôbec dostane do parlamentu. Zostavenie kabinetu bez Smeru môže komplikovať aj prípadný silný volebný výsledok kotlebovcov.

A keby sa aj vládu bez účasti Smeru a ĽS-NS podarilo po voľbách zostaviť, manažment piatich či šiestich koaličných strán si od budúceho premiéra vyžiada nesmierne politické vypätie. Nuž nečudujme sa, že aj najväčší „ficobijci“ pochybujú o životaschopnosti alternatívy.  

Pustiť na kandidátku malých

Občania, ktorí v piatok vyšli na námestia, aby požadovali demisiu tretej vlády Roberta Fica, potrebujú cítiť uistenie, že opoziční politici majú plán a sú ochotní potlačiť svoje stranícke záujmy i osobné egá v prospech spoločného dobra. Potrebujú cítiť uistenie, že ak stredo-pravým stranám opäť dajú mandát, nepremárnia ho škriepkami a pádom vlády po roku v úrade – ako sa udialo v roku 2011.  

Treba oceniť, že s ústretovým gestom prišiel práve Igor Matovič. Časťou verejnosti je totiž práve on považovaný za príliš nevyspytateľný a preto otázny prvok budúcej vládnej zostavy.

Líder OĽaNO ponúkol predvolebnú spoluprácu parlamentným i neparlamentným demokratickým stranám, aby žiadny hlas nemusel prepadnúť. Ako príklad uviedol fungujúcu spoluprácu s hnutím NOVA Daniela Lipšica a Zmena zdola Jána Budaja pred poslednými parlamentnými voľbami.

Potenciálni partneri pre takúto užšiu spoluprácu sú podľa Igora Matoviča do budúcnosti najmä SMK a KDH, ktorých preferencie sa v prvom prípade pohybujú dlhodobo tesne pod prahom a v druhom prípade mierne nad prahom zvoliteľnosti. O formáte (predvolebná koalícia alebo prichýlenie kandidátov na kandidačnú listinu OĽaNO) je Igor Matovič ochotný diskutovať.

Čo si o tomto nápade myslieť? Ostatne, líder OĽaNO s ním neprichádza prvýkrát. O nutnosti pomôcť najmä Strane maďarskej komunity hovoril už v minulosti. Ak sa Igorovi Matovičovi všeličo vyčíta, treba na druhej strane oceniť aj jeho odvahu hovoriť o koalícii s SMK, navzdory politickým nákladom, ktoré by už len taká myšlienka mohla pre OĽaNO mať.    

2 + 2 sú niekedy 3

Aby svoju ideu Igor Matovič ľahšie predal verejnosti i politickým partnerom, spomína Slovenskú demokratickú koalíciu, čo bolo spojenectvo piatich strán, ktoré zostavovalo prvú vládu Mikuláša Dzurindu, keď sa podarilo odstaviť Vladimíra Mečiara. No práve príklad SDK z roku 1998 (a tiež ľavicovej Spoločnej voľby z roku 1994) nabáda k zdržanlivosti, pokiaľ ide o volebné koalície.

Ak dve alebo viac strán uvažujú o spoločnom postupe do volieb, môžu dosiahnuť napokon nižší výsledok, než je prostý súčet ich predvolebných preferencií. Vždy sa totiž nájde časť ľudí, ktorí by volili jednu stranu, ale napokon tak nespravia, lebo im je nesympatický niekto z tej druhej strany, a zase naopak.

Inzercia

KDH i SMK sú veľmi odlišné politické subjekty oproti hnutiam NOVA alebo Zmena zdola, ktorých zástupcov OĽaNO dostalo do parlamentu v posledných voľbách. Majú dlhšiu históriu, robustné členské základne i rozhodovacie štruktúry, ide tiež o vyhranené značky s preferenciami, ktoré sa nachádzajú okolo piatich percent. Kresťanskí demokrati v niektorých prieskumoch dokonca dosahujú cez sedem percent.

Prostý súčet preferencií OĽaNO, KDH a SMK presahuje dvadsať percent. Teoreticky by takéto zoskupenie mohlo predbehnúť SaS, ba Smer. Akurát možno očakávať, že efekt vzájomných nesympatií by viedol k oveľa nižšiemu výsledku v prípade koalície.

A to ešte nejdeme do otázok ako vzťah SMK s maďarským Fideszom. Alebo či predseda OĽaNO pošle všetkých kandidátov KDH a SMK na detektor lži.

Šanca pre konzervatívny tábor

Na druhej strane, ponuka Igora Matoviča má v sebe pre konzervatívneho voliča istú príťažlivosť. Medzi kresťanskými demokratmi zaznieva často myšlienka, že konzervatívni kandidáti OĽaNO fakticky obrali KDH o časť voličov, čo spôsobilo, že hnutie v roku 2016 minulo tesne parlament.

Do budúcnosti by sa dalo vzájomnému kanibalizovaniu konzervatívcov predísť. Spoločný postup OĽaNO a KDH v nasledujúcich voľbách by veľkú časť konzervatívnych voličov mohol zbaviť dilemy, ktorý z oboch subjektov si vybrať.

Ponuku Igora Matoviča na spájanie teda netreba hneď zhodiť zo stola. Aj keď jej praktická realizácia by narážala na množstvo menších i väčších prekážok.  

Pre začiatok by si dotknuté strany mohli nechať vypracovať prieskum, z ktorého by získali predstavu, o koľko voličov by spoločnou volebnou koalíciou mohli prísť. A koľko by, naopak, mohli získať, keby svoje voličské základne začali cielene pripravovať na spoluprácu svojich subjektov.

No aj keby zo spoločného postupu OĽaNO, KDH a SMK napokon nič nebolo, ponuka Igora Matoviča poskytnúť miesta na kandidátke iným stranám mala už teraz význam. Dá sa totiž vnímať ako signál verejnosti, že Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti sú schopní ústupkov v prospech toho, aby sa republika mohla začať uberať iným smerom.    

A to je niečo pozitívne.


Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Odporúčame

Akože kovboj – generálny prokurátor

Akože kovboj – generálny prokurátor

Jaromír Čižnár nie je žiadny kovboj medzi zbabelými pestovateľmi kukurice. Keď je pokoj, chodí medzi nimi síce na koni, no vždy, keď tam prídu zločinci druhej triedy vybrať si svoju daň a treba zakročiť, nejako záhadne tam akurát nie je.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.