Koniec

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koniec

Ešte v nedávnych dobrých časoch, počas tlačovej konferencie po stretnutí lídrov koaličných strán na Úrade vlády v Bratislave 31. januára 2018. FOTO TASR – Dano Veselský

Vražda novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej zmenila Slovensko a ukončila tretiu Ficovu vládu.

Keď Béla Bugár včera o 22.30 vystúpil na tlačovke, na ktorej fakticky oznámil koniec doterajšej vlády, bolo na ňom badať nielen únavu, ale aj to, že sám si želal skôr niečo iné, no pod tlakom okolností a z vlastných radov nemal iné východisko. Vláda, ktorá vznikla v marci 2016 z nemožnosti inej koalície a potom si sama sebe naordinovala propagandu, že je aj s Robertom Kaliňákom ako ministrom vnútra jedinou proeurópskou hrádzou proti extrémizmu, už bude vládnuť len niekoľko mesiacov do predčasných volieb. 

Mal vôbec Béla Bugár po vražde novinára Jána Kuciaka, ktorý písal o napojení talianskej mafie na Úrad vlády, inú možnosť?

V priebehu včerajšieho maratónového rokovania Republikovej rady Mosta presakovali informácie, že Lucia Žitňanská, František Šebej, Peter Kresák a Ivan Švejna už nie sú ochotní podporovať vládu pod vedením Fica. Keby ich Bugár nechal maďarskou väčšinou prehlasovať, Most-Híd by sa rozpadol – obrazne povedané, Most by prešiel do opozície, Híd by ostal vládnuť. Spolu s tromi odpadlíkmi zo strany Sme rodina by koalícia síce stále mala väčšinu, ale len veľmi krehkú. Pre Bugára teda nemalo zmysel obetovať slovenskú vetvu strany len preto, aby predĺžil perspektívu vládnutia o ďalšie neisté mesiace.

Navyše, ak by prehodil Žitňanskú a spol. cez palubu, Most-Híd by mal len chabú šancu politicky prežiť. Bugárov maďarsko-slovenský projekt je síce z pohľadu členskej základne oveľa viac maďarský než slovenský, keďže až okolo 80 percent jej členov má maďarskú národnosť. Lenže voličsky je to naopak, v roku 2016 ju volili zhruba zo 60 percent Slováci a zo 40 percent Maďari. Bugárova strana je jednoducho o čosi viac Mostom než Hídom, a keďže Orbánom podporovaná SMK blokuje tri-štyri percentá našich Maďarov, odchod slovenskej vetvy by Most-Híd politicky zničil.

Takže aj keby sa Béla Bugár pozeral na dnešnú situáciu len ako mocenský pragmatik, nemal veľa iných možností než ukončiť tretiu Ficovu vládu.

Scenár, podľa ktorého treba prijať ústavný zákon o skrátení volebného obdobia a čo najskôr usporiadať voľby, je zároveň najčistejším riešením politickej krízy. K tomuto variantu sa dnes okrem Mosta a celej opozície vrátane ĽSNS prikláňa aj SNS. Ak Andrej Danko dodrží svoje včerajšie slovo, 90 hlasov na prijatie ústavného zákona by malo byť formalitou. Určite je to lepšia alternatíva ako trápenie sa s úradníckou či menšinovou vládou.

Komu rýchle predčasné voľby vyhovujú najmenej? Okrem novovzniknutých subjektov ako Progresívne Slovensko a strana Spolu, ktoré si ešte len budujú značku, je to v prvom rade Smer.

Robert Fico má len slabú vyhliadku na to, aby zopakoval Mečiarov zázrak politického zmŕtvychvstania z roku 1994. Vtedy na začiatku roka dosahovalo jeho pomaly rozpadajúce sa HZDS v prieskumoch pod 20 percent. Potom prišiel prejav prezidenta Michala Kováča, vyslovenie nedôvery Mečiarovej vláde a niekoľkomesačná dočasná vláda Jozefa Moravčíka.

Mečiar tak na jar a v lete naplno ťažil z emócie premiéra, ktorého vyhnal „parlamentný puč“ z vlády, a na jeseň získal takmer 35 percent, čím zopakoval svoj predošlý volebný zisk. Lenže Mečiar mal emocionálnu kartu, ktorá mu výborne fungovala na mobilizáciu voličov.

Aj Fico bude pôsobiť na emócie, hovoriť o Sorosom nalinajkovanom puči, lenže ak sa cesta k predčasným voľbám uskutoční podľa Bugárovho scenára, Smer do nich pôjde z pozície vládnej strany a Fico z kresla premiéra. Navyše s biľagom hlavného vinníka krízy, ktorá tieto voľby vyvolala. To všetko je podstatne horšia východisková situácia, než akú mal kedysi Vladimír Mečiar.

Ako sa s týmto hendikepom vyrovnajú marketéri v Smere, zistíme už čoskoro. Pretože dnešným dňom sa začína volebná kampaň.Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo