KOMENTÁR: Krúžky pre Harveyho Denta?

Podtatranský Gotham potrebuje Harveyho Denta. Lenže Batman ho v priamej voľbe nepodporí a na kampaň mu neprispeje (tým pádom) ani spoločnosť Wayne Enterprises.

Teraz vážne. Daniel Lipšic chce novelizovať Ústavu, aby sa mohol generálny prokurátor voliť v priamej voľbe. Bývalý minister spravodlivosti a vnútra je presvedčený, že ľudia zvolia lepšieho šéfa prokuratúry, ako by zvolil parlament. Táto úvaha vyvoláva viaceré pochybnosti. Predovšetkým nie je jasné, ako Lipšic k takémuto presvedčeniu dospel. Neukázal zatiaľ žiadne argumenty, prečo by sme mali súhlasiť a začať uvažovať o kandidátoch.

Priama voľba má v demokracii svoju logiku a miesto. Parlament volíme priamo, lebo má najväčšiu moc. Prezidenta volíme priamo, lebo sme si povedali, že je to vysoká funkcia, tak sme tri razy zvolili – menšie, a potom ešte dva razy menšie zlo. No priama voľba jednoducho zlyháva. Predošlý parlament zvolil dobrého kandidáta na generálneho prokurátora. No nestal sa ním, lebo ho nevymenoval prezident zvolený v priamej voľbe.

"Predošlý parlament zvolil dobrého kandidáta na generálneho prokurátora. No proti je prezident zvolený v priamej voľbe."

Zdieľať

Zostáva preto tajomné, kde berú politici ako Lipšic tú istotu, že ten istý ľud, ktorý dal Smeru takmer ústavnu väčšinu, zvolí lepšieho šéfa prokuratúry ako parlament. Prečo máme veriť, že tí istí občania, čo dali Gašparovičovi druhú šancu, vyberú odvážnejšieho prokurátora ako poslanci? Nie, ľudia sa tu až tak rýchlo nemenia, skôr politici. Zdá sa, že priama voľba začína byť zneužívaná ako nástroj akejsi viery v ľud, dôvery v masy. V tie masy, ktoré možno ani nevedia, aký je rozdiel medzi prokuratúrou a políciou. Tie masy, ktoré si nevšimnú, že sú nejaké voľby do europarlamentu alebo nejakých žúp. Ale veriť v demokraciu je dnes moderné.

Napriek tomu, že Lipšic občas príde s nejakou tou úchylkou (ako priama voľba generálneho prokurátora a sudcov), jeho cielenie na prokurátora je dobré a dokonca pre túto krajinu užitočné. Slovensko naozaj potrebuje niekoho, kto zoči-voči šíriacemu sa pesimizmu povie a urobí niečo, čo dá nádej. Iste, pri politikoch treba takéto reči brať s rezervou, ale pointa zostáva a je potrebná. Slovensku nepomôžu len odvážni Nicholsonovia, nestačí vyliať špinu na povrch. Treba mať postavu, ktorá reálne vezme veci do rúk a bude pre ľudí odkazom. To by mohol a mal byť aj generálny prokurátor.

Áno, aj Slovensko potrebuje svojho Harveyho Denta. Ale veriť prehnane ľuďom nemusí vyjsť. Aj ten v Gothame napriek obľube a podpore zlyhal. A Temného rytiera zatiaľ nemáme....

Pavol Rábara

Foto: fanpop.com 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo