Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
12. marec 2018

Fico podal demisiu, Pellegrini zostavuje vládu (aktualizujeme)

Vicepremiér Peter Pellegrini priniesol hlave štátu Kiskovi podpisy 79 poslancov za novú vládu.
Fico podal demisiu, Pellegrini zostavuje vládu (aktualizujeme)

Robert Fico a Peter Pellegrini po demisii u prezidenta. (Foto: TASR/Martin Baumann)

Robet Fico a jeho vláda podali demisiu. Peter Pellegrini bol poverený prezidentom Andrejom Kiskom zostaviť novú vládu. 


20:15: "Ak ani vražda Jána Kuciaka a odhalenia v jeho poslednom článku nič na Slovensku nezmenia a bordel bude pokračovať s novými dievčatami tak ako doteraz, na mieste je obávať sa o mravnú chrbticu nášho národa. Sklamanie tých Slovákov, ktorí stále dúfajú, že slušnejšia správa vecí verejných je možná, vyústi do cynizmu, pasivity či vnútornej a vonkajšej emigrácie," myslí si Lukáš Krivošík.

18:53: "Ulica dosiahla svoje, teraz je čas sledovať, čo urobia politici. Nie kvôli tomu, že musíme s Ficom, Bugárom či Kiskom súhlasiť, kvôli vyššiemu ústavnému princípu," píše vo svojom komentári Jaroslav Daniška.

18.00: Hnutie OĽaNO by bolo rado, keby súčasná politická situácia neodradila ľudí od ďalších zhromaždení, ktoré sa uskutočnia naprieč celým Slovenskom i v zahraničí už tento piatok. Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič verí, že táto situácia ľudí nezlomí a prídu do ulíc v ešte hojnejšom počte.

16.43: Vláda, ktorú má vytvoriť budúci premiér Peter Pellegrini, nebude podľa predsedu opozičnej strany SaS Richarda Sulíka nová. „Robert Fico iba akože odchádza, jeho režim ostáva,“ vyhlásil Sulík.

Veľmi jasným signálom toho, že to tak bude, bola podľa Sulíka tlačová konferencia Pellegriniho po tom, ako ho prezident poveril zostavením vlády. Pellegrini na nej podľa šéfa liberálov nepovedal ani slovo, naopak, bývalý premiér podľa Sulíka uviedol, že nikam neodchádza.

Fico tak podľa predsedu SaS neopúšťa vládu pre svoje poľutovaniahodné skutky. „Napríklad preto, lebo na stretnutia so zahraničnými partnermi na najvyššej úrovni zobral dámu pochybnej povesti, alebo preto, lebo má jeho vláda na svedomí množstvo škandálov, eurofondových rozkrádaní alebo preto, že by býval v byte daňového podvodníka,“ opísal Sulík.

16.20: Ministerka spravodlivosti a podpredsedníčka strany Most–Híd Lucia Žitňanská sa po odchode z ministerskej funkcie vráti do Národnej rady SR, kde bude pôsobiť ako poslankyňa v klube svojej materskej strany.

15.40: František Šebej z Mosta-Híd odchádza z parlamentu, vzdal sa mandátu poslanca. Oznámil to na sociálnej sieti. Bližšie informácie zatiaľ neposkytol.

15.20: Bývalý premiér Robert Fico chce byť ako predseda Smeru-SD aktívny v politickom živote. Prezidenta Andreja Kisku, opozíciu i verejnosť uistil, že nikam neodchádza. Kiskovi poďakoval za spoluprácu a budúcemu predsedovi vlády SR Petrovi Pellegrinimu zablahoželal s tým, že mu bude držať chrbát. K novinárom hovoril iba Fico, pričom Pellegrini stál vedľa neho. 

15.05: Prezident Andrej Kiska poveril zostavením novej vlády vicepremiéra Petra Pellegriniho. Urobil tak potom, ako prijal demisiu doterajšieho premiéra Roberta Fica.

13.45: Prezident Andrej Kiska vyhlásil, že poverí zostavením novej vlády Petra Pellegriniho, keď mu premiér Robert Fico doručí demisiu. 

Prezident zároveň poukázal na to, že Ústava SR podmieňuje demisiu premiéra jedinou požiadavkou, a tou je doručenie demisie. „Privítal by som, aby pri tak vážnom ústavnom úkone všetci konali iba na základe ústavy. Zavolal som si preto dnes napoludnie lídrov koaličných strán, aby som im to pripomenul,“ povedal na margo podmienok, ktoré si pred podaním demisie kladie Robert Fico.

Kiska uznal, že v súčasnosti neexistuje v NR SR väčšina 90 poslancov, ktorá by rozhodla o skrátení volebného obdobia a vyhlásení predčasných volieb. A neexistuje ani iná jednoduchá väčšina potrebná na vládnutie. „Včera večer som prijal lídrov koaličných strán. Informovali ma, že vláda Roberta Fica je pripravená podať demisiu. Zároveň vyjadrili vôľu pokračovať naďalej ako koaliční partneri. Informovali ma, že majú podporu parlamentnej väčšiny k zostaveniu novej vlády pod vedením Petra Pellegriniho,“ rekapituloval prezident.

Zároveň konštatoval, že po dvoch týždňoch medzinárodnej hanby, masových protestov a popierania politickej zodpovednosti sme opäť na začiatku. „Rozumiem tomu, že atmosféra za tieto dva týždne sa tak vyhrotila, že ani demisia ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a Roberta Fica nemusí byť pre verejnosť dostatočným signálom, aby ukončili protesty,“ dodal.

13.30: Vicepremiér Peter Pellegrini priniesol prezidentovi Andrejovi Kiskovi podpisy 79 poslancov NR SR, ktorí garantujú podporu novej vláde po ohlásenej abdikácii premiéra Roberta Fica. 

O 14.30 by sa mal Pellegrini už aj s Ficom vrátiť ku Kiskovi s demisiou. Podľa Pellegriniho rozdelenie ministerstiev medzi Smerom-SD, SNS a Mostom-Híd by v novom kabinete malo zostať zachované tak, ako je to v aktuálnej koaličnej zmluve. V kabinete však dôjde k personálnym zmenám, tie ale Pellegrini zatiaľ nekonkretizoval. „Všetko uvidíme v nasledujúcich hodinách,“ uistil.

Na otázku, či bude vymenený aj policajný prezident Tibor Gašpar, Pellegrini odvetil, že je potrebné si počkať na nového ministra vnútra a jeho návrhy. „Počkajme si, či sa dnes udeje to, čo sa udiať má, a ak áno, nastane proces rekonštrukcie vlády. Ak poverenie na jej zostavenie dostanem, tak je naším záujmom, aby zmeny vo vláde nastali v priebehu dní, nie týždňov či mesiacov,“ dodal.Pellegrini počas brífingu po stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom. (Foto: TASR/Martin Baumann)

Peter Pellegrini sa narodil 6. októbra 1975 v Banskej Bystrici. Je absolventom Ekonomickej fakulty banskobystrickej Univerzity Mateja Bela (UMB) – odbor financie, bankovníctvo, investovanie – a Ekonomickej fakulty Vysokej školy technickej v Košiciach.

V rokoch 2002 až 2006 pôsobil ako asistent poslanca NR SR. V parlamentných voľbách v roku 2006 bol prvýkrát zvolený za poslanca Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) za stranu Smer-SD.

V období rokov 2006 – 2010 pracoval vo funkcii predsedu Komisie pre dopravu, pošty, komunikácie a informatizáciu spoločnosti pri Výbore pre hospodársku politiku NR SR, ktorého bol členom. Zároveň bol členom Výboru NR SR na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) a členom Mandátového a imunitného výboru NR SR.

Poslancom NR SR sa stal aj v roku 2010 a pôsobil ako člen v parlamentnom Výbore pre financie a rozpočet a člen Výboru na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ.

Do tretice bol zvolený za poslanca parlamentu aj v predčasných parlamentných voľbách v roku 2012. Stal sa štátnym tajomníkom Ministerstva financií SR.
Tento post zastával do roku 2014. Keď prezident SR Andrej Kiska prijal 3. júla 2014 demisiu Dušana Čaploviča, vymenoval Petra Pellegriniho do funkcie ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR. Pôsobil v nej do 25. novembra 2014, keď nahradil odstupujúceho Pavla Pašku (Smer-SD) vo funkcii predsedu NR SR.

Po parlamentných voľbách v roku 2016 sa Pellegrini stal podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu. Takisto bol 7. marca 2018 dočasne poverený vedením rezortu kultúry namiesto Marka Madariča, ktorý sa vzdal svojej funkcie.

Pellegrini je podpredsedom strany Smer-SD a okresným šéfom strany v Banskobystrickom kraji.


12.40: Prezident Andrej Kiska prijme o 13.00 vicepremiéra Petra Pellegriniho, po rokovaní bude brífing. Pellegrini sa najčastejšie spomína ako nový premiér po abdikácii Roberta Fica. 

Prezident už v stredu avizoval, že chce od nového šéfa kabinetu 76 podpisov poslancov, ktorými garantujú podporu novej vláde. Predseda Mosta-Híd Béla Bugár, šéf poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák a podpredseda klubu Smeru-SD Miroslav Číž už potvrdili, že všetci ich poslanci svojimi podpismi podporili novú vládu.

Bugár zároveň informoval, že Kiska súhlasí s podmienkou Fica, aby nového premiéra nominoval Smer-SD.

O 14.00 má zasadnúť vláda. 

11.05: „Ak by Kiska prípadne korigoval svoje včerajšie stanovisko a odmietol by vymenovať nového premiéra, išlo by z jeho strany o veľké dobrodružstvo. Nekonal by síce priamo proti litere ústavy, pretože ak je premiér v demisii, prezident ho teoreticky môže poveriť, aby vládol v demisii ďalej, čím by vytvoril tlak na predčasné voľby,“ komentujú Martin Hanus a Jozef Majchrák. 

10.16: Všetkých 14 poslancov Mosta-Híd podpísalo podporu novej vláde, ktorá vznikne po demisii Roberta Fica. Na tlačovej konferencii to oznámil líder Mosta-Híd Béla Bugár.

Bugár zdôraznil, že jeho strana zotrvaním v koalícii po rozhodnutí premiéra abdikovať koná plne v súlade s uznesením republikovej rady. „Ja som v pondelok po republikovej rade prečítal uznesenie, ale niektorí počúvali len prvé dve vety. Tretia veta hovorí, že predsedníctvo má mandát v prípade ďalšieho vývoja konať bez nutnosti zvolať republikovú radu. Táto veta teda hovorí, že ak nastane zmena vo vývoji, predsedníctvo môže rozhodnúť. A včera aj rozhodlo, keďže premiér ponúkol svoju demisiu,“ vysvetľoval Bugár.

Podľa jeho slov Fico ešte minulý týždeň abdikáciu kategoricky odmietol. Na republikovej rade boli aj otázky, že ak by k tomu náhodou došlo, či demisia je v tretej vete obsiahnutá. Aj Lucia Žitňanská vysvetľovala delegátom, že v tejto vete je zahrnutá aj demisia. V súvislosti s jej rozhodnutím nepokračovať v novej vláde poznamenal, že to bola dohoda v koalícii.

Napriek tomu viacero predstaviteľov Mosta-Híd doteraz novinárom hovorilo, že možnosťou sú len predčasné voľby alebo povalenie vlády. Medzi nimi bol aj predseda poslaneckého klubu Gábor Gál. „My sme hovorili, že rekonštrukcia vlády neprichádza do úvahy, požiadavka bola, že musí odstúpiť aj premiér. Tiež som povedal, že toto je iná situácia, o ktorej bude rokovať naše predsedníctvo,“ poznamenal.

9.58: Rozhodnutie Lucie Žitňanskej nepokračovať v budúcej vláde ako ministerka spravodlivosti je podľa Františka Šebeja múdrym krokom. Novinárom však stále nepovedal, ako sa v súčasnej politickej situácii zachová on. „Potrebujem ešte čas, keď k niečomu dospejem, informujem o tom najprv svojich kolegov,“ uviedol Šebej pre TASR s tým, že žiada o pochopenie.

9.35: Strana Most-Híd ohlásila na 10. hodinu tlačovú konferenciu k aktuálnej politickej situácii.


STREDA 14. marca

21.55: „Najväčšou prekážkou hry, ktorú teraz rozohrali Fico, Danko a Bugár nebude zrejme prezident, ale verejný tlak. Ak by sa tento piatok zopakovali porovnateľné protesty ako minulý týždeň a celá protestná energia sa preliala z tandemu Kaliňák-Fico na dnešný pakt Fica s Bugárom, Most-Híd by to mohlo roztrhnúť,“ píšu v komentári Martin Hanus a Jozef Majchrák. „Vo svetle posledných dní sa teraz možno zdá, že Fico zase niečo majstrovsky uhral. Ale v skutočnosti bol úplne zatlačený do kúta a v ňom sa zmohol na exit stratégiu, ktorú si nepredstavoval ani v najhoršom sne.“

21.30: Pokiaľ Robert Fico odstúpi z funkcie, ako avizoval, v pondelok nebude mimoriadna schôdza Národnej rady. Nebude totiž koho odvolávať, pripomenuli predstavitelia opozície, ktorí schôdzu iniciovali. Na mimoriadnom rokovaní sa chceli pokúsiť vysloviť nedôveru šéfovi kabinetu, čím by padla celá vláda. Premiérovou demisiou sa tak stane aj bez schôdze.

21.20: Nezávislý poslanec Peter Marček by podľa Denníka N zrejme podporil vládu s novým premiérom, keď sa o nej bude hlasovať v parlamente. Marček sa do parlamentu dostal na kandidtáke strany Sme rodina Borisa Kollára.

21.17: Mimoparlamentné strany KDH, Progresívne Slovensko a SPOLU sa zhodli, že demisia predsedu vlády už nestačí, naozajstným riešením súčasnej politickej situácie a reálnym krokom k obnoveniu dôvery verejnosti vo vlastný štát sú predčasné voľby. 

20.50: František Šebej z Mosta-Híd nateraz nechce komentovať aktuálnu politickú situáciu. Tvrdí, že sa k nej vyjadrí neskôr. „Odpoviem na to neskôr, majte, prosím, pochopenie,“ napísal v SMS odpovedi TASR v stredu večer.

20.35: V strane Smer-SD sa podľa Denníka N hovorí, že novým premiérom by mohol byť doterajší vicepremiér Peter Pellegrini alebo minister financií Peter Kažimír. Rozhodnutie by mohlo padnúť ešte dnes večer, prípadne vo štvrtok.

20.25: Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská nebude pokračovať v budúcej vláde. 

„Postoj ministerky Lucie Žitňanskej, že nestačí len odchod ministra vnútra, ale musí prísť aj k zmene na poste premiéra, bol verejne známy. Súhlasí preto aj s dnešným rozhodnutím predsedníctva strany Most-Híd. V budúcej vláde sa rozhodla už nepokračovať,“ píše sa v stanovisku, ktoré poskytol Žitňanskej hovorca Peter Bubla.

„Vzhľadom na ďalší vývoj a vznik novej situácie predsedníctvo strany na základe mandátu od Republikovej rady odsúhlasilo navrhnuté riešenie súčasnej politickej situácie, pričom sa s ním stotožnil aj celý poslanecký klub Mosta-Híd,“ informovala hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.

20.20: Prezident Andrej Kiska potvrdil dnešné stretnutie s predsedami koaličných strán. Tí ho informovali o ich návrhu riešenia politickej krízy na Slovensku. Taktiež mu oznámili, že prinesú minimálne 76 podpisov poslancov Národnej rady, ktorí budú podporovať návrh riešenia vládnej koalície. Pre TASR to uviedol hovorca prezidenta Roman Krpelan.

Neuviedol však, či s týmto krokom prezident súhlasí a či bude akceptovať tri podmienky, ktoré stanovil predseda vlády Robert Fico.

Hnutie OĽaNO prezidenta Kisku vyzýva, aby neprijal podmienky premiéra Fica. Výmena figúrok totiž na obnovu dôvery v štát a jeho inštitúcie nestačí, najpoctivejším riešením sú predčasné voľby, vyhlásila predsedníčka klubu OĽaNO Veronika Remišová.

„Je jedno, či na poste premiéra bude Robert Fico alebo jeho figúrka, pretože Robert Fico ostáva predsedom Smeru. Všade vidíme prepojenia na Smer,“ uviedla.

20.00: Stalo sa to, v čo nikto nedúfal, sme spokojní, povedal pre TASR poslanec Mosta-Híd Peter Kresák.

Kresák uznáva, že uznesenie republikovej rady Mosta-Híd hovorilo buď o predčasných voľbách, alebo o odchode z koalície. „Toto uznesenie bolo jednoznačné, ale človek musí počítať s nejakým vývojom. Republiková rada zmocnila predsedu Bélu Bugára a predsedníctvo Mosta-Híd, aby na zásadné zmeny reagovali. A stalo sa to, v čo nikto nedúfal. Toto je zásadná zmena. Je to dokonca viac, ako hovoril prezident Andrej Kiska, keď spomínal rekonštrukciu vlády,“ povedal Kresák s tým, že avizované odstúpenie Fica je veľký úspech.

Týmto scenárom sa podľa jeho slov zaoberalo nielen stranícke predsedníctvo, ale aj poslanecký klub Mostu-Híd. "Bolo to odobrené jednomyseľne. Je to cesta, ktorá má viesť k upokojeniu situácie," dodal.

19.50: Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár si myslí, že demisia predsedu vlády Roberta Fica už verejnosti možno stačiť nebude. Podľa Kollára by bolo lepšie, keby sa konali predčasné voľby. Kollár považuje za drzé, aby premiér určoval hlave štátu podmienky. Kollár tiež povedal, že podľa informácií, ktoré sa šíria, by Fica mohol nahradiť Peter Pellegrini.

Premiér Robert Fico počas tlačovej konferencie, na ktorej oznámil, že je pripravený podať demisiu. (Foto: TASR/Martin Baumann)

19.20: Predseda vlády Robert Fico je pripravený odstúpiť z funkcie. Oznámili to lídri vládnej koalície.

Fico je pripravený podať demisiu už vo štvrtok a aj predstaviť svojho nástupcu. Po rokovaní s prezidentom Andrejom Kiskom, ktoré už absolvoval, má však tri podmienky.

Hlava štátu bude rešpektovať, že nového premiéra nominuje Smer-SD, že bude rešpektovať koaličnú zmluvu troch strán a výsledky parlamentných volieb, podľa ktorých má súčasná koalícia efektívnu väčšinu.

Robert Fico sa domnieva, že ak by v súčasnej situácii došlo na Slovensku k predčasným parlamentným voľbám, sprevádzal by ich chaos a nestabilita. „Je dôležité, aby súčasná vládna koalícia naďalej napĺňala svoj mandát od voličov. SR je v dobrej kondícii, čo je aj zásluhou súčasnej vládnej koalície. Preto je našou povinnosťou aj naďalej napĺňať vôľu ľudí a neodovzdať štát opozičným amatérom a krikľúňom,“ odkázal Fico s tým, že on osobne je preto ochotný urobiť maximum.

Fico zároveň uviedol, že už niekoľko dní je Slovensko v kríze, ktorá je spôsobená bezohľadným zneužívaním tragédie dvoch mladých ľudí na politické účely. „Slovenská opozícia aj médiá dávno zabudli na potrebu vyšetrenia vraždy a spolupodieľajú sa na destabilizácii spoločnosti. Tento stav sa odrazil aj na politických pomeroch vo vnútri vládnej koalície,“ priznal. Premiér zároveň odmietol vytváranie obrazu Slovenska ako čiernej diery. „Je absolútne nepravdivý,“ vyhlásil.

Predseda SNS Andrej Danko Ficov krok ocenil. „Nepopriem, že nami zmietajú emócie. O to viac cítime obrovskú zodpovednosť,“ konštatoval a poukázal na možnú zostavu budúcej vlády zloženú zo súčasnej opozície. „Nehovorím, že na všetko som dozrel, veľa vecí sa učím. Ale nechcem, aby táto generácia politikov riadila tento štát,“ zdôraznil.

Líder Mosta-Híd Béla Bugár si rozhodnutie Fica cení. „Nová vláda, nová zodpovednosť a pokračovanie v tom, čo sme začali pred dvoma rokmi,“ povedal. Podľa jeho slov aj toto rozhodnutie môže priniesť upokojenie situácie. „Ale ako môžeme očakávať zodpovednosť od opozície, ktorá tvrdí, že vláda už padla a netreba v parlamente nič robiť? Zodpovední politici robia ináč,“ dodal.

19.00: Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, hromadné protesty proti vláde a politická kríza v krajine výrazne oslabili Smer, píše Denník N, ktorý má k dispozícii najnovší prieskum agentúry Focus. Vyplýva z neho, že Smer stratil viac ako päť percentuálnych bodov a s podporou len 20,2 percenta sa dostal k svojim historickým minimám. Súčasná koalícia by tak vládu zostaviť nedokázala, dostala by dohromady len 61 mandátov.

Focus uskutočnil prieskum medzi 7. a 13. marcom.

Smer-SD 20,2 
SaS 14,0
OĽaNO 10,4 
Sme rodina 10,4 
ĽSNS 10,1 
SNS 10,0 
KDH 7,0 
Most-Híd 5,6 
SMK 4,1 
KSS 1,5
PS 1,4 
SPOLU 1,1

Zdroj: Focus: 7. 3. – 13. 3. 2018 formou osobného dopytovania; 1 012 respondentov


Vládna kríza neublížila SNS, tá si podľa prieskumu, naopak, polepšila z 8,6 na desať percentuálnych bodov.

Stratu voličov Mosta-Híd prieskum nezaznamenal (v januári 5,7 percenta, teraz 5,6 percenta). Veľkú väčšinu dát do prieskumu však agentúra zbierala pred tým, ako Most-Híd oznámil, že pokiaľ nebudú predčasné voľby, odíde z vlády.

SaS dosiahla v prieskume 14 percent. Z odchodu voličov od Fica zrejme profitovali aj kotlebovci, píše Denník N s tým, že ich popularita sa zvýšila z ôsmich na desať percent. O takmer jeden a pol percentuálneho bodu si polepšila aj Sme rodina, ktorá sa dostala na 10,4 percenta, čo je rovnaká hodnota, ako má OĽaNO.

Do parlamentu by sa s prehľadom dostalo aj KDH.

18.00: Prieskum agentúry Focus pre Denník N ukázal, že až 62 percent ľudí si myslí, že Fico by mal odstúpiť. Vo funkcii ho chcú už len voliči Smeru a časť podporovateľov Kotlebu. Vládu v súčasnej podobe chce len 13 percent voličov.

16.30: Koaličná SNS nežiada výmenu premiéra, neuchádza sa o tento post a do týchto vecí nezasahuje. Je to medzi Mostom-Híd a Smerom-SD. Novinárom to povedal prvý podpredseda národniarov Jaroslav Paška, podľa ktorého sa ako termín prípadných predčasných parlamentných volieb spomína 7. júl aj 18. august 2018. Čaká sa však na definitívne rozhodnutie koaličných lídrov.

V súvislosti s termínom predčasných volieb predpokladá, že sa nebudú konať uprostred prázdnin. „Ja osobne som za čo najskorší termín,“ povedal Paška.

14.30: Podľa informácií Postoja z prostredia koalície sa odvčera diskutuje o dvoch konkrétnych scenároch. Jedným je úplne zásadná rekonštrukcia vlády, ktorá by znamenala odchod Roberta Fica z premiérskeho kresla a jeho nahradenie košickým primátorom Richardom Rašim. Druhou možnosťou sú predčasné voľby.

O rekonštrukcii však už v Moste nechcú počuť, no aj nezávisle od toho sa veľká časť ľudí v Smere vrátane samotného premiéra prikláňa k predčasným voľbám v čo najskoršom možnom termíne. Teda najlepšie už 7. júla tohto roku. Viac v texte Martina Hanusa a Jozefa Majchráka.  

12.30: Prezident Andrej Kiska stále nemá v rukách demisiu od ministra vnútra Roberta Kaliňáka. „Kancelária prezidenta zatiaľ nedostala abdikačný list ministra vnútra a ani nemá informáciu, kedy by mal byť doručený,“ povedal hovorca prezidenta Roman Krpelan. 

Kaliňák prišiel v stredu na rokovanie vlády, podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) sa s kolegami vo vláde rozlúčil a poďakoval sa im za spoluprácu. Medzi novinárov po rokovaní vlády tentoraz osobne neprišiel.

12.00: Poslanec Mosta-Híd František Šebej pred novinármi povedal, že stanovisko Republikovej rady Mosta-Híd je, že buď padne dohoda na predčasných voľbách, alebo bugárovci odchádzajú z koalície. To, že tam Smer-SD vidí aj možnosť rekonštrukcie vlády, zrejme súvisí s tým, že jeho predstavitelia nevedia čítať s porozumením. 

Podpredseda strany Most-Híd a minister životného prostredia László Sólymos po zasadnutí vlády vyhlásil, že rekonštrukcia vlády neprichádza do úvahy. Podľa neho situáciu vyriešia len predčasné voľby.

11.50: Rokovanie 28. schôdze Národnej rady bude zrejme rekordne krátke a skončí sa už dnes, začalo sa pritom len v utorok popoludní o 13.00. Opozícia totiž stiahla všetky svoje návrhy z programu a väčšina bodov je už prerokovaná aj odhlasovaná. 

11.30: Poslanec Smeru a mediálny poradca premiéra Erik Tomáš novinárom povedal, že najsilnejšia vládna strana Smer-SD robí všetko, aby súčasná vláda vydržala. Ak sa to nepodarí a minú sa všetky možnosti, najférovejším riešením pre krajinu budú predčasné voľby, povedal Tomáš s tým, že jeho strana prípadnú úradnícku vládu považuje za „mačkopsa“ bez legitimity. 

„Nebudem komentovať zákulisné rokovania. Môžem len potvrdiť, že Smer-SD vníma situáciu a je pripravený sa k nej postaviť zodpovedne. Za optimálne považujem prijať definitívne stanovisko ešte tento týždeň,“ povedal a doplnil, že delegácia Smeru-SD pôjde za prezidentom Andrejom Kiskom až potom.

Predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd Gábor Gál na otázku, čo si predstavuje pod rekonštrukciou vlády, odvetil, že rekonštrukcia kabinetu je, keď sa vymenia ministri. „A to pre nás neprichádza do úvahy. Buď budú predčasné voľby, alebo zvalíme vládu,“ zopakoval stanovisko bugárovcov.

11.20: Predčasné voľby sú najlepším riešením v súčasnej politickej situácii. Pri príchode na rokovanie vlády to uviedol štátny tajomník ministerstva školstva za stranu Most-Híd Peter Krajňák. Označil to za najlepší možný scenár a dúfa, že sa naplní. Nevylúčil však, že sa bude rokovať aj o rozsiahlej rekonštrukcii vlády v straníckych orgánoch.

„Stále však platí uznesenie, že chceme ísť do rokovaní o predčasných voľbách,“ povedal Krajňák. Neprezradil, akú ponuku dostal šéf ich strany Béla Bugár od premiéra Roberta Fica v utorok na Úrade vlády SR, kde koaliční partneri rokovali niekoľko hodín. 

11.05: Delegácia poslancov, ktorú Európsky parlament vyslal na objasnenie situácie súvisiacej s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, príde na Slovensko pravdepodobne znova. Europoslanci budú v rámci stredajšej rozpravy o ochrane novinárov v Štrasburgu požadovať ďalšie informácie a navrhnú aj otvorenie prípadov ďalších dvoch nezvestných slovenských novinárov. Pre TASR to uviedol slovenský europoslanec József Nagy (EĽS/EPP).

11.00: Opozičná SaS pôjde do volieb samostatne, či už budú predčasné, alebo riadne. Všetkým demokratickým parlamentným a mimoparlamentným stranám však navrhuje dohodu o povolebnej spolupráci. Strany by sa v nej mali zaviazať, že nebudú spolupracovať so Smerom-SD a kotlebovcami a že nebudú tolerovať korupciu.

Na dnešné rokovanie vlády prišiel napriek ohlásenej rezignácii minister vnútra Robert Kaliňák, ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská poslala štátnu tajomníčku. Na snímke ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (Foto: TASR/Pavel Neubauer)

10.55: Vláda začala svoje rokovanie s polhodinovým meškaním. Prítomných je osem ministrov a premiér Robert Fico. Ostatné rezorty zastupujú štátni tajomníci.

Za stranu Most-Híd, ktorá požaduje vypísanie predčasných volieb, prišiel minister životného prostredia László Sólymos a štátny tajomník ministerstva školstva Peter Krajniak. SNS má na rokovaní vlády ministra obrany Petra Gajdoša a ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú (nominantka strany).

Za Smer-SD sa na zasadnutí zúčastňuje podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý v pondelok (12. 3.) oznámil svoju rezignáciu. Okrem toho prišiel minister financií Peter Kažimír, podpredseda vlády a v súčasnosti aj zastupujúci minister kultúry Peter Pellegrini, minister práce Ján Richter, tiež minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant strany).

„Ideme na vládu, pokračujeme ďalej, vláda je zatiaľ funkčná,“ uviedla pri príchode ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS). „Uvidíme, neviem na to odpovedať,“ uviedla na otázku, ako sa bude ministrom rokovať vo vyhrotenej politickej situácii.

Ministrovi zdravotníctva Druckerovi neprekáža „ministrovať“ ani počas súčasnej politickej situácie. „Kým bude vláda funkčná, budem pracovať na agende, ktorú mam rozpracovanú,“ uviedol Drucker s tým, že má zmysel v tejto práci pokračovať do poslednej chvíle fungovania vlády.

Inzercia

„Nie je správne nič nerobiť,“ myslí si Drucker. Nechcel komentovať, či by v súčasnej situácii pomohla výmena premiéra Roberta Fica (Smer-SD). „Neberte to alibisticky, ale som nominant Smeru-SD a nie je jeho člen, mne neprináleží komentovať súčasnú politickú situáciu,“ dodal.

Stredajší program vlády je stručný. Dominuje mu návrh na odvolanie Viktora Stromčeka (Smer-SD) z funkcie štátneho tajomníka ministerstva dopravy a tiež z funkcie splnomocnenca vlády pre prípravu a realizáciu strategických parkov. Stromček sa už dlhšie spomína ako nový generálny manažér strany Smer-SD. Na poste by mal vystriedať doterajšieho dlhoročného manažéra Jána Richtera. Vláda by v stredu mala aj prijať opatrenia na riešenie dôsledkov sucha a nedostatku vody.

10.50: Ani druhý deň po zasadnutí Republikovej rady Mosta-Híd, z ktorej vzišla požiadavka na predčasné voľby, predseda vlády SR Robert Fico verejnú reakciu k stanovisku koaličného partnera neposkytol.

V stredu prišiel premiér do parlamentu na zasadnutie poslaneckého klubu Smeru-SD, novinárom sa však opäť vyhol.

Ladislav Bariak z portálu Aktuality.sk, pre ktorý pracoval zavraždený Ján Kuciak, sa premiéra spýtal, či je pravda, že ponúkol svoju funkciu. „Pán redaktor, na rozhovor treba vždy dvoch ľudí a vy ste ten posledný, s kým mám o rozhovor záujem,“ odpovedal Fico. Keď za ním reportér stále šiel, Fico len odvrkol: „Neotravujte!“


Podpredseda poslaneckého klubu Smeru-SD Miroslav Číž novinárom povedal, že v Smere-SD čítajú uznesenie Mosta-Híd ako stanovenie dvoch možností. A to buď predčasné voľby, alebo zásadná rekonštrukcia vlády. Most-Híd oficiálne deklaroval, že ak nevznikne dohoda na predčasných voľbách, odchádza z koalície.

„O predčasných voľbách sme sa rozprávali, je to vážna téma,“ priznal Číž s tým, že koaliční partneri rokujú desiatky hodín a hovorí sa aj o výmene premiéra, ale k zmenám názorov dochádza často.

Za zásadný moment označil Číž pondelkové (19. 3.) hlasovanie o dôvere vláde. „Nepochybne, nebude to jednoduchá situácia. Diskutovali sme, ako sa k tomu postavíme, do akej intenzity sa tomuto rokovaniu budeme venovať,“ povedal Číž a uistil, že Smer-SD vyslovenie nedôvery vláde nepodporí. Ako sa zachovajú koaliční partneri, zatiaľ nevie.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár v pondelok (12. 3.) oznámil, že jeho strana chce rokovať o predčasných parlamentných voľbách so SNS, keďže premiér Fico takúto možnosť odmieta. Ak rokovania nebudú úspešné, Most-Híd odíde z koalície.

Líder SNS Andrej Danko deň nato deklaroval, že akékoľvek úvahy o stanovení termínu predčasných parlamentných volieb sú nateraz predčasné a SNS o nich bude rokovať až vtedy, ak dôjde k pádu vlády, resp. jej nefunkčnosti, prípadne k nefunkčnosti koalície. Danko zároveň berie na vedomie rozhodnutie koaličného partnera Most-Híd, že rekonštrukcia vlády je už uzavretá možnosť. A vníma, že bugárovci nepovažujú demisiu ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) za dostatočnú.

10.15: Košický krajský prokurátor podal v utorok (13. 3.) poobede návrh na vzatie do predbežnej väzby talianskeho podnikateľa Antonina Vadalu. Na túto osobu vydal súd v Benátkach európsky zatýkací rozkaz. 

Antonina Vadalu zadržala polícia v tejto súvislosti v utorok (13. 3.) v skorých ranných hodinách v Michalovciach. Zadržaný bol už aj predtým, a to pár dní po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho družky. Približne po jednom dni ho vtedy polícia z cely predbežného zaistenia prepustila na slobodu.

V Národnej rade sa v utorok začala schôdza minútou ticha na pamiatku zavraždeného Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. (Foto: TASR/Martin Baumann)

UTOROK 13. marca

18.05: Nezaradení poslanci Peter Marček a Rastislav Holúbek zrejme podržia vládu pri jej odvolávaní. Parlament má o dôvere premiérovi, a teda aj celej vláde rozhodovať v pondelok. Dvojica spolu s Martinou Šimkovičovou prišla do parlamentu s hnutím Sme rodina, ale z klubu odišli a zvyčajne hlasujú s vládnou koalíciou.

15.58: SaS sa nebude zúčastňovať na zasadaní parlamentu až po pondelka, keď sa uskutoční mimoriadna schôdza, na ktorej bude premiér Robert Fico čeliť odvolávaniu z funkcie. Predstavitelia opozičnej strany to oznámili na tlačovej konferencii. V úvode marcovej schôdze poslanci SaS stiahli svoje návrhy, ktoré mali byť na nej prerokované.

Podpredsedníčka liberálov Jana Kiššová vysvetlila, že rozhodnutím strany Most-Híd ísť do predčasných volieb, respektíve vystúpiť z koalície, sa fakticky rozpadla vláda a nemá mandát na ďalšie vládnutie. V predčasných voľbách vidí SaS jediné „poctivé a slušné“ riešenie, dôjsť by k nim malo podľa jej predstaviteľov čo najskôr. Vládne strany vyzvali, aby informovali o časovom harmonograme, ktorý k nim povedie.

15.22: Andrej Danko tvrdí, že koalícia sa rozpráva aj o možnosti výmeny premiéra Roberta Fica. Podľa neho stále nie je zavrhnutá téma zásadnej rekonštrukcie vlády. Dohoda v koalícii stále nie je ani na predčasných voľbách. Rokovania pokračujú.

„Sú rôzne úvahy. Nepopieram, že pani Žitňanská v minulosti také veci naznačovala (požiadavka odchodu premiéra, pozn.), ale ja som hovoril, že sú tu aj iné názory. Nevylučujem, že sa bavíme o rôznych veciach vrátane takej, o ktorej hovoríte,“ povedal Danko na otázku, či koalícia rokuje o výmene premiéra Roberta Fica. Zdôraznil, že v žiadnej veci ešte neprišlo k pokroku.

13.57: Viacerí opoziční poslanci stiahli z rokovania parlamentu svoje návrhy zákonov. Sú presvedčení, že jediné, o čom by malo plénum rokovať, je návrh ústavného zákona o skrátení volebného obdobia. Oznámili to v prvý rokovací deň 28. schôdze parlamentu.

13.40: Koaliční lídri sa na stretnutí podľa Denníka N na ničom nedohodli. „Keď budeme musieť rokovať týždeň, budeme rokovať týždeň, keď budeme musieť rokovať v noci, tak budeme rokovať. Všetko je stále v hre. Zbytočne ma mordujete,“ povedal Béla Bugár.

13.10: Vládnemu Smeru v súčasnej situácii neostáva nič iné, len sa pridať k ostatným politickým stranám, ktoré žiadajú predčasné parlamentné voľby. V parlamente to uviedol bývalý podpredseda tejto strany a bývalý minister kultúry Marek Maďarič. 

Maďarič nepriamo kritizoval vedenie vlastnej strany za jej postup v situácii po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. „Ak by sa určité rozhodnutia urobili v správnom čase, tak situácia mohla byť úplne iná, pokojnejšia, lebo si zas nemyslím, že by bolo úplne tak najhoršie, keby táto koalícia po určitých krokoch pokračovala,“ poznamenal. Naznačil tak, že strana mala pristúpiť skôr k personálnym zmenám a chybou bola i rétorika jej lídrov. „Keby k nejakým zmenám, ktoré žiadal aj Most-Híd, došlo skôr, a keby sa nevytiahla karta, na ktorú Most-Híd veľmi podráždene a asi aj oprávnene podráždene zareagoval, tak by asi situácia na Republikovej rade Mostu bola iná,“ doplnil.

12.45: Pokiaľ dôjde k dohode na predčasných voľbách, vláda bude normálne fungovať ďalej aj s ministrami Mosta-Híd, ktorí sú dnes jej členmi. Povedal to podpredseda Národnej rady z klubu Mosta-Híd Andrej Hrnčiar. „Môj osobný názor je, že by ešte mohlo dôjsť k zásadnej rekonštrukcii vlády,“ doplnil.

12.25: Národniari z SNS už hovorili o dátumoch prípadných predčasných volieb. Pripravení sú aj na letný termín, možné je aj spojenie s komunálnymi voľbami. Všetko však bude závisieť od dohody koaličných lídrov a ďalšieho vývoja situácie. Potvrdil to prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška s tým, že sa čaká na dohodu lídrov. Majú sa dohodnúť na spoločnom postupe.

12.20: Šéfovia koaličných zoskupení SNS a Most-Híd Andrej Danko a Béla Bugár sa presunuli po debatách z parlamentu na Úrad vlády, kde zasadla Koaličná rada. Už od rána tu o vzniknutej situácii diskutovalo vedenie Smeru, o výsledkoch zatiaľ neinformovali.

11.10: „Doba dozrela na nové SDK,“ vyhláslil líder OĽaNO Igor Matovič. Na tlačovej besede volá po spolupráci demokratických strán. V súvislosti s ponukou na možnú volebnú koalíciu upozornil na tesný výsledok KDH z posledných volieb. Svoj vzťah s predsedom kresťanských demokratov považuje v súčasnosti za dobrý, nedávno sedeli spolu dve hodiny v pizzerii. „Snažím sa zmieriť Alojza Hlinu s Richardom Sulíkom,“ povedal Matovič. „Chceme sa dohodnúť na spoločnom postupe s KDH aj SMK,“ dodal.

10.50: Robert Fico bude čeliť odvolávaniu v Národnej rade v pondelok od 9.00 h. Ak by Fica odvolali, padla by celá vláda. Termín určil predseda parlamentu Andrej Danko. Mimoriadne rokovanie iniciovala opozícia.

10.35: Poslanec Smeru Ján Podmanický hovorí, že najpravdepodobnejšou možnosťou sú predčasné voľby. Jednoznačne sa však vyjadriť nechcel, píše SME. O 11.00 bude zasadať poslanecký klub Smeru.

10.00: Akékoľvek úvahy o stanovení termínu predčasných parlamentných volieb sú nateraz predčasné. SNS o nich bude rokovať až vtedy, ak dôjde k pádu vlády, resp. jej nefunkčnosti, prípadne k nefunkčnosti koalície. Na sociálnej sieti to napísal líder SNS Andrej Danko.

Zároveň berie na vedomie rozhodnutie koaličného partnera Most-Híd, že rekonštrukcia vlády je už uzavretá možnosť. A vníma, že bugárovci nepovažujú demisiu ministra vnútra Roberta Kaliňáka za dostatočnú.

O situácii aktuálne rokuje na Úrade vlády aj Smer-SD. Členovia najvyššieho vedenie už postupne prichádzajú.

9.40: Podľa informácií SME by od 9.30 malo na Úrade vlády zasadať najužšie vedenie Smeru. V parlamente sa majú zatiaľ neformálne rozprávať Andrej Danko a Béla Bugár.

8.00: „Dnešným dňom sa začína volebná kampaň,“ napísali Martin Hanus a Jozef Majchrák. „Robert Fico má len slabú vyhliadku na to, aby zopakoval Mečiarov zázrak politického zmŕtvychvstania z roku 1994,“ píšu v texte, kde tiež komentujú stratégiu Bélu Bugára z pondelkovej republikovej rady. 

Predseda Mostu-Híd Béla Bugár oznamuje výsledky zasadnutia republikovej rady. (Foto: TASR/Pavol Zachar)
 

PONDELOK 12. marca

23.45: Prezident Andrej Kiska sa k súčasnej politickej situácii vyjadrí v utorok.

23.25: Rozhodnutie Mosta-Híd o predčasných voľbách uvítali pre TA3 Richard Sulík za SaS, Veronika Remišová za OĽaNO, Boris Kollár za Sme rodina aj Alojz Hlina za KDH. Podobne pozitívne to prijala aj strana Spolu Miroslava Beblavého. Anton Hrnko sa pre Denník N vyjadril, že SNS sa predčasným voľbám nebráni, ale nie je z nich ani nadšená. „Dôležité je, aby súčasná vláda dovládla až do volieb, aj keby boli predčasné. Nebojíme sa ale žiadneho vývinu, máme svoj politický program a ideme ďalej,“ povedal Hrnko.

23.20: Vedenie Smeru-SD bude otázku prípadných predčasných parlamentných volieb riešiť v utorok (13. 3.) ráno. O postoji najsilnejšej vládnej strany bude podľa informácií TASR následne informovať jej predseda Robert Fico. Podľa TA3 sa dnes k vzniknutej situácii nebude vyjadrovať ani SNS.

22.50: Predseda Mosta-Híd Béla Bugár na tlačovej konferencii informoval, že od republikovej rady dostal poverenie rokovať s koaličnými partnermi o predčasných parlamentných voľbách, len tie môžu podľa Mosta-Híd vyriešiť situáciu. Ak sa so Smerom-SD a SNS nedohodne, Most-Híd odíde z koalície. Bugár tiež uviedol, že Robert Fico už predčasné voľby odmietol. Most čaká rokovanie so SNS. Ak by k dohode o predčasných voľbách došlo, ministri Mosta-Híd zostanú vo svojich funkciách.

21.30: Podľa našich informácií išiel Béla Bugár za Robertom Ficom s podmienkou, že Most by mohol zostať vo vláde len v prípade, ak by Fico odišiel z postu premiéra a nahradil ho niekto iný. Ich rokovanie trvalo pár minút, zdá sa, že Fico mu predložil istú ponuku, o ktorej Most už hodinu rokuje.

19.45: Most-Híd dorokoval, ale výsledok ešte nepoznáme. Béla Bugár s ním ide najskôr oboznámiť koaličných partnerov na Úrad vlády, potom zvolá tlačovku. Ešte teda nevieme, či sa Most dohodol na jednotnom stanovisku. Koalícia mala doteraz 79 hlasov, po odchode Igora Janckulíka ich bolo 78. Keby odmietli podporovať Ficovu vládu Lucia Žitňanská, František Šebej a pripojil by sa k nim ešte niekto ďalší, vláda by už nemala väčšinu. V zálohe má však ešte ďalších štyroch nezávislých poslancov (troch odpadlíkov zo Sme rodina a Alenu Bašistovú), ktorí zvyknú podporovať koalíciu. Preto aj keby Bugár stratil troch-štyroch poslancov, vláda by mohla teoreticky pokračovať, otázne však je, či takéto riziko by stálo Bugárovi (aj Ficovi) za to. Onedlho budeme vedieť viac.

18.50: Stále sa čaká na výsledky rokovania Republikovej rady Mostu, ktorá sa začala o 14.00.

16.55: Organizátorom zhromaždení Za slušné Slovensko nestačí odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Na piatok zvolávajú ďalšie protesty, na ktorých chcú žiadať demisiu vlády. Protesty sú zatiaľ ohlásené v Trenčíne, Košiciach a Bratislave. V hlavnom meste sa bude demonštrovať, rovnako ako minulý týždeň, v piatok o 17. hodine na Námestí SNP, kde prišlo naposledy viac ako 50-tisíc ľudí. 

15.45: K aktuálnej situácii sa vyjadrili aj Kotlebovci, ĽSNS víta odchod Roberta Kaliňáka, za ideálne riešenie považujú predčasné parlamentné voľby.

15.40: Opozícia dnes odovzdala podpisy potrebné na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu o dôvere Robertovi Ficovi. Schôdza by mala byť do siedmich dní. 

14.45: Robert Fico poslal médiám stanovisko k demisii R. Kaliňáka. O odstupujúcom ministrovi sa vyjadril, že bol jedným z najtalentovanejších ministrov, akého mal vo vláde. Tiež napísal, že Slovensko žije úspešný príbeh, a pokračoval: „Prvé rozhodnutie o pokračovaní tohto príbehu má už dnes v rukách vládna koalícia. Verím, že budeme všetci zodpovední. Vydať napospas krajinu ľuďom ako Matovič, Galko či Kollár je všetko iné, len nie zodpovedné voči ľuďom. Nezabudnime, prosím, prečo sme sa pred dvoma rokmi rozhodli ísť spoločnou cestou, hoci slovenská politika takéto partnerstvá nikdy predtým nezažila. Vláda historického zmierenia sa rodila ako kompromis, aby ľudia na Slovensku mali vyššie mzdy, dôchodky, aby mali viac práce a aby si žili lepšie ako doteraz. Je na nás, či sa rozhodneme na tejto ceste vydržať alebo ju opustíme.“

14.40: Začalo sa rokovanie Republikovej rady Mosta. Strana je v otázke ďalšieho zotrvania vo vláde zjavne rozdelená. Poslanec František Šebej, ale aj niektorí regionálni funkcionári strany pred príchodom na rokovanie avizovali, že budú žiadať odchod z koalície. Straníci z Trebišova si, naopak, myslia, že Most by mal v koalícii zostať. Bratislavská okresná organizácia strany sa zase prikláňa k masívnej rekonštrukcii vlády.

14.30: Komentár Martina Hanusa k Republikovej rade Mosta: František Šebej aj pri príchode na rokovanie Republikovej rady potvrdil, že bude hlasovať za odchod z koalície, prežtie vlády Smer-SNS-Most by vraj mohlo zachrániť jedine to, keby sa vymenil premiér. Šebejova pozícia je zrejme blízka Lucii Žitňanskej, samozrejme, takáto podmienka by bola pre Smer neprijateľná, čo vedia dobre Bugár aj Žitňanská. Ak Šebej artikuluje to, čo si už myslí aj Bugár, je jasné, že vládna koalícia končí.

Naopak, v prípade, že je pre Bugára prijateľnejšie pokračovať vo Ficovej tretej vláde než ísť do predčasných volieb, musel by mať pod kontrolou jasnú väčšinu poslaneckého klubu. Keby boli disidentmi iba Žitňanská a Šebej, vláda má stále aj spolu s tromi odpadlíkmi zo Sme rodina dostatok hlasov. Ak by sa k nim pridali ďalší poslanci, Peter Kresák (ktorému by sa tým vzdialila jeho ambícia stať sa ústavným sudcom) a Ivan Švejna, Bugár by zas riskoval, že sa mu roztrhne Most a nezachráni ani vládu. Preto bude Bugár na Rade veľmi pozorne počúvať, čo budú hovoriť najmä jeho Slováci.    

13.45: Ivan Štefanec, podpredseda KDH, vyhlásil, že k pádu Kaliňáka prispela výzva predsedu ľudovcov Európskeho parlamentu Manfreda Webera spolu s tlakom občanov. 

13.35: Okresný predseda strany Most v Dolnom Kubíne František Štajer pre Denník N povedal, že odchod Roberta Kaliňáka nestačí a on sám sa prikláňa k pádu vlády. „Väčšina má asi podobný názor, zotrvanie vo vláde by bolo veľmi zložité za týchto podmienok.“

13.15: Predseda SNS Andrej Danko na tlačovke hovorí, že ako „človek z Husákovej generácie“ rozumie ľuďom, ktorí boli na námestiach, vyjadruje pred nimi rešpekt, zároveň mladých organizátorov vyzýva, aby vstúpili do politiky a pretavili emóciu z ulíc do politického boja. Tiež povedal, že je pripravený na scenár podľa prezidenta aj podľa premiéra, ak však nebude Most držať pokope, SNS bude za čo najskoršie predčasné voľby.

13.00: Na facebookovom profile Roberta Kaliňáka desiatky ľudí prejavujú smútok nad tým, že odstúpil, vyjadrujú mu podporu a veria, že sa ešte vráti. Prevládajú príspevky typu: „Škoda, ale patrí Vám vďaka bol ste najlepší minister vnútra v historii SVK. Hasiči Slovenska by vedeli porozprávať ešte raz vďaka!“ „Pán minister Kaliňák. Počas mojej služby v PZ od 1991 do 2014 ste boli najlepším ministrom vnútra. Zastali ste Vašich podriadených policajtov.“ „Pan Kalinak take svinstva, ake robi opozicia len preto, aby sa dostala k moci, nema obdoby v historii Slovenska. Dakujeme a drzte sa.“

Robert Kaliňák má stále svoj nemalý fanklub, takže ani po demisii nemá dôvod premýšľať nad rozlúčkou s politikou.

12.50: Osud vlády leží v rukách Republikovej rady Mosta, ktorá začne zasadať dnes poobede. Patria sem členovia predsedníctva (teda líder strany Béla Bugár, podpredsedovia Lucia Žitňanská, Lászlo Sólymos, Ivan Švejna, Ábel Ravasz, ďalej minister dopravy Arpád Érsek, Tibor Bastrnák, Pavol Burdiga, Gábor Gál, Elemér Jakab, Peter Krajňák, József Nagy, Marián Tóth, Andrea Vitkóová, Matej Kováč a Rudolf Chmel), ďalej poslanci, ktorí sú členmi strany, takže na Rade bude napríklad aj František Šebej, ešte sem patria predsedovia platforiem na republikovej úrovni či krajskí predsedovia. Na Rade teda bude môcť hlasovať veľa straníckych členov a funkcionárov, kľúčový však bude hlas najmä dvoch, Bélu Bugára a Lucie Žitňanskej.

12.20: Poslanec Smeru Ľuboš Blaha píše práve na facebooku, že odstúpením Kaliňáka je vládna kríza vyriešená, Smer urobil maximum a teraz musí prejsť do ofenzívy. Konkrétne Blaha žiada politický odchod Sulíka, Kollára, Kisku, Matoviča, Nicholsonovej, Galka a Štefanca. Ľuboš Blaha si v týchto dňoch užíva politické výslnie, minulý týždeň sa objavil aj na tlačovke vedenia Smeru.  

11.50: Poslanec Mosta František Šebej ešte včera na svojom facebooku uviedol, že na Republikovej rade strany bude hlasovať za odchod z koalície.

11.45: Ako sa dalo očakávať, opozícii Kaliňákov odchod nestačí. Igor Matovič na tlačovke uviedol, že len ak sa svojho postu vzdá aj Fico, naplní sa spravodlivosť. SaS na čele s Richardom Sulíkom pred novinármi potvrdila, že jediným riešením dnešnej krízy sú predčasné voľby. 

11.15: Krátky komentár Jozefa Majchráka: Stále nie je jasné, kto by Roberta Kaliňáka vystriedal v ministerskom kresle. Toto je už v tejto chvíli oveľa podstatnejšie ako samotný Kaliňákov odchod. Bude to jeho pravá ruka, doterajšia štátna tajomníčka na ministerstve vnútra Denisa Saková, nejaký nestraník alebo politickú kontrolu nad rezortom prevezme iná strana ako Smer? Ktorá z týchto možností bude Bélovi Bugárovi a Lucii Žitňanskej stačiť? Alebo už žiadna? To je v tejto chvíli otázka dňa. 

11.00: Lucia Žitňanská vraj žiada odstúpenie Roberta Fica, vraj len v takom prípade by mohla ostať v zrekonštruovanej vláde Smer-SNS-Most, inak z nej odíde. Nepotvrdenú informáciu priniesol denník Plus 1 deň.

10.55: Krátky komentár Martina Hanusa: Keby dnes panovali normálne okolnosti, demisia Kaliňáka by bola politickou bombou, veď opozícia od leta roku 2016 po prevalení kauzy Bašternák nežiadala nič iné, ticho v to dúfali aj viacerí vo vedení Smeru. Kaliňák bol však ako nezmar, prežil najväčšie ataky, dokonca si v priebehu minulého roka postupne upevnil pozíciu popri Ficovom boku. Takže keď sa pred pár týždňami špekulovalo o tom, či Robert Fico pôjde na Ústavný súd, v zákulisí Smeru sa rátalo s tým, že v takom prípade by sa stal Kaliňák novým lídrom Smeru a Richard Raši novým premiérom. Dnes je všetko inak, správa o Kaliňákovej demisii pôsobí nezaujímavo až banálne, v hre je v týchto hodinách oveľa viac, prežitie tretej Ficovej vlády.

10.50 Podľa predsedu SNS Andreja Danka urobí dnešný deň bodku za tým, či je možná rekonštrukcia vlády alebo sa treba baviť o predčasných voľbách. Predstavitelia SNS sa dnes o 14.00 stretnú s prezidentom.

10.35 Predseda Mosta Béla Bugár odmietol povedať, či Kaliňákov odchod bude jeho strane stačiť. „Rozhoduje Republiková rada, nie predseda, nie predsedníctvo. Dovtedy sa k ďalším postupom nebudem vyjadrovať,“ povedal Bugár po odchode z prezidentského paláca. Republiková rada Mosta sa stretne dnes popoludní.

10.25 Robert Kaliňák práve oznámil, že sa kvôli stabilite rozhodol rezignovať na post podpredsedu vlády a ministra vnútra. Kaliňák uviedol, že chce aj týmto krokom zachovať stabilitu na Slovensku a súčasne vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú pre neho vecou, s ktorou sa dá veľmi ťažko vyrovnať. Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.