Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
12. marec 2018

Stanovisko predsedníctva SLH k súčasnej situácii na Slovensku

Prežívame turbulentné politické dni. Považujeme za dôležité, aby sme aj my, ktorí sme v predsedníctve SLH, spoločenstva, ktoré sa angažuje vo verejnom živote, zaujali jasný postoj.

V piatok sa uskutočnilo verejné  zhromaždenie "Postavme sa za slušné Slovensko!"  Mnohí z nášho spoločenstva sme sa na ňom zúčastnili. Prečo si myslíme, že je dôležite dať teraz najavo náš občiansky postoj?

Stala sa hrozná vec a je dôležité, aby sa vyšetrila. A aby ten, kto vyšetruje, nebol v podozrení, že kryje nespravodlivosť a vyšetrovanie tohto prípadu, či iných, brzdí. Myslíme si, že Slovensko teraz potrebuje vládu, ktorej sa dá veriť, že jej ide o spravodlivosť.

Tí, ktorí namietajú voči súčasným protestom hovoria, že nemáme dôvod chcieť novú vládu, lebo nepoznáme motív vraždy. Iní sa obávajú, že krajina môže skĺznuť do chaosu a pouličného násilia a obviňujú zahraničných geopolitických hráčov a médiá. A iní sa boja toho, aby túto vládu nenahradila ešte horšia. Táto vláda sa zriekla ratifikácie Istanbulu, Smer  dal spolu s KDH manželstvo do ústavy a hrozí, že nová vláda bude otvorenejšia prijímaniu "novej morálky" do legislatívy.

Myslíme si, že ani jeden z týchto troch dôvodov nie je dostatočný. Nevieme, kto zabil novinára a jeho snúbenicu, ale nemáme dôveru v túto vládu, že dokáže zabezpečiť spravodlivé vyšetrenie tohto prípadu. Nemôže riadiť políciu ten, kto je sám podozrivý.

Druhý dôvod je vážnejší, ale ani on neobstojí. Nevieme vylúčiť, že krajina neskĺzne do chaosu či násilia. Ani nevieme vylúčiť, že súčasná situácia vyhovuje záujmom veľkých hráčov. Ani to, že niektorí sa snažia využiť smrť nevinných pre svoje politické ciele. Dôležité však je, že cieľ zhromaždení je morálne dobrý a organizátori a aj podstatná časť verejnosti sa snažia o pokojné zhromaždenie. Tieto protesty sa zatiaľ podstatne líšia od protestov gorily. A ak nám vadí selektívny prístup niektorých médií,  urobme čo je v našich silách, aby v médiách zaznel kritický a nestranný pohľad.  

Tretí dôvod je azda najvážnejší. Hoci máme nádej, že aj v prípadnej novej vláde by boli výrazne zastúpení ľudia zasadzujúci sa za spravodlivosť v otázkach ochrany života a rodiny, nemôžeme úplne vylúčiť, že nová vláda bude voči požiadavkám kresťanov nepriateľská. To nás však nemá viesť k rezignácii na presadzovanie požiadaviek spravodlivosti v celej ich šírke. Sme presvedčení, že ako Kristovi učeníci máme vydať svedectvo vždy, keď ide o spravodlivosť. Či už je to teraz pri vražde mladých ľudí a podozrení zo závažnej korupcie alebo pôjde o ochranu života nenarodených, predefinovanie manželstva či rodu.

Našim cieľom nemá byť povalenie vlády za každú cenu. Sme presvedčení, že aj pri riešení súčasnej politickej situácie by sa malo postupovať ústavnou cestou a mali by byť rešpektované právomoci ústavných orgánov. Má však veľký zmysel ukázať náš občiansky postoj verejne. Slovensko potrebuje vládu, ktorej sa dá veriť, že zabezpečí, aby sa zločin poctivo vyšetril.

V Bratislave, 12. marca 2018

Juraj Šúst

Boris Bartho

Jozef Fiľko

Stanislava Gajdošová

Juraj Ďuratný

Inzercia

Víziou SLH je byť inšpirujúcim spoločenstvom vzdelaných a angažovaných kresťanov, ktorí budú obohacovať kultúru a verejný život na Slovensku. Viac na: https://www.slh.sk/

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.