Vedenie Mosta-Híd rokuje, SNS podľa Hrnka asi požiada o odchod Žitňanskej

Vedenie Mosta-Híd rokuje, SNS podľa Hrnka asi požiada o odchod Žitňanskej

Béla Bugár na snímke z 10. októbra 2017. Foto: TASR/Martin Baumann

Béla Bugár má pripravené tri scenáre, bližšie ich nešpecifikoval.

Užšie vedenie koaličnej strany Most-Híd sa zišlo v budove Národnej rady SR, aby po návrate predsedu strany Bélu Bugára z dovolenky oficiálne spustili debatu o politickej kríze na Slovensku. Bugár krátko po svojom prílete novinárom povedal, že vidí tri scenáre. Konkrétnejší však byť nechcel.

„Nešpekulujme, ešte sme nerokovali so Smerom-SD. My máme tri možnosti, ktoré navrhneme partnerom, a uvidíme, ako budú reagovať,“ vyhlásil Bugár do telefónu. Svoju dovolenku v čase politickej krízy podľa portálu Aktuality.sk vysvetlil tým, že to bolo po dlhom čase. „Raz za 28 rokov sme sa s manželkou vybrali za veľkú mláku, ak to takto môžem povedať, no a nakoniec som to musel skrátiť o dva dni,“ povedal.

Bugárovci už krátko po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej formulovali požiadavku, aby odstúpil minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). Tento týždeň sa mali k situácii vyjadriť aj stranícke regionálne štruktúry. Konečný verdikt o budúcnosti Mosta-Híd v koalícii by mal padnúť na republikovej rade začiatkom týždňa. Ešte predtým má zasadnúť koaličná rada.

Na piatkovom proteste v Bratislave Bugára, Luciu Žitňanskú a Františka Šebeja z tribúny pozdravil emeritný arcibiskup Róbert Bezák a vyjadril sklamanie, že im dal vo voľbách svoj hlas. Bugára nabádal, aby sa zamyslel.

„Nemusí ma vyzývať, poznám hranice, čo vybrať ako najlepšiu alternatívu,“ reagoval dnes podľa portálu Aktuality.sk Bugár.

Predseda Mosta-Híd dnes zopakoval aj kritiku vyjadrení najsilnejšej vládnej strany, ktoré zazneli v uplynulých týždňoch. „Je problém v niektorých komunikáciách povedzme čelných predstaviteľov Smeru, samozrejme, ale najprv budeme rokovať.“

Pre Hospodárske noviny sa dnes podpredseda SNS Anton Hrnko vyjadril, že jeho strana bude po pondelkovom predsedníctve pravdepodobne žiadať odstúpenie ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej. „Mám veľmi vážne signály zvnútra strany, aby v pondelok na predsedníctve zaznela táto požiadavka. Naša členská základňa bola veľmi rozladená pokusmi o dekriminalizáciu drog, o presadzovanie Istanbulského dohovoru napriek tomu, že sme niekoľkokrát povedali, že ho nechceme. Rozhodujúce bude stanovisko, ktoré bude prijaté v pondelok na predsedníctve,“ vyjadril sa Hrnko.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo