Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
09. 03. 2018, 16:09

Na protestných pochodoch sa opäť zúčastnili desaťtisíce ľudí

V slovenských aj zahraničných mestách sa zišli ľudia na zhromaždenia pod názvom Postavme sa za slušné Slovensko.
Na protestných pochodoch sa opäť zúčastnili desaťtisíce ľudí

Foto – Andrej Lojan

16:15 Zhromaždenia sa konajú v takmer štyridsiatich slovenských mestách a v približne dvadsiatich v zahraničí. Očakáva sa, že účasťou prekonajú minulotýždňové pochody, na ktoré prišlo podľa odhadov okolo 50-tisíc ľudí.

Môže ísť o najväčšie protesty v krajine od roku 1989. 

Organizátori požadujú novú vládu, v ktorej nebudú ľudia podozriví z korupcie a prepojení na organizovaný zločin, a nezávislé vyšetrenie vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Pochody podporili aj všetky verejné vysoké školy a niektoré súkromné, ktoré udelili študentom na piatok popoludní voľno.

Organizátori bratislavského zhromaždenia, ktoré sa uskutoční o 17. hodine na Námestí SNP, vyzývajú účastníkov na rešpektovanie pokynov organizátorov a polície.

Na protestných zhromaždeniach vystúpia viacerí duchovní Zdieľať

„Ak by boli ľudia svedkami provokácií, prosíme ich, aby sa do nich nezapájali, ale ihneď sa obrátili na organizátorov alebo políciu. Polícia poskytuje organizátorom úplnú súčinnosť a pomoc,“ uvádza organizačný tím. „Prosíme ľudí, ktorí prídu na zhromaždenie Za slušné Slovensko, aby si priniesli kľúče, ktorými budeme spolu štrngať. Veríme, že sa slušne, pokojne a rozhodne postavíme Za slušné Slovensko.“

Ľuďom na námestiach sa v piatok podvečer prihovoria aktivisti, novinári, umelci, učitelia, ale aj kňazi a kazatelia.

„Kedysi sme vyšli do ulíc, aby sme vyjadrili našu túžbu po slobode a rokmi sme nadobudli pocit, že žijeme v slobodnej spoločnosti. V týchto dňoch si však uvedomujeme, že zápas za spravodlivejšiu a čestnejšiu spoločnosť je stále pred nami,“ povedal pre Postoj kňaz Gombita, ktorý vystúpi v Košiciach. 

17:20 Protesty v 40 mestách Slovenska sa začali. „Spolu to dokážeme,“ skanduje dav v Bratislave. V Banskej Bystrici je plné námestie, v porovnaní s protestom spred týždňa je to asi dvojnásobok. Podobný počet, približne tri- až štyritisíc účastníkov má aj zhromaždenie v Košiciach. 

V proteste na prešovskom námestí sa zúčastnila aj matka zavraždenej Martiny Kušnírovej. Tá vyzývala médiá a zúčastnených, aby zodpovedným nedali pokoj, pokiaľ sa prípad nevyšetrí. Organizátori prečítali aj list brata Jána Kuciaka, v ktorom poďakoval všetkým, ktorí nie sú ľahostajní voči tomu, čo sa okolo nich deje.

17:30 Protesty zatiaľ prebiehajú pokojne. Na bratislavskom zhromaždení odznelo niekoľko príhovorov, medzi ktorými dav opakovane skandoval „Dosť bolo Fica“.

Zhromaždenie s názvom Postavme sa za slušné Slovensko na Námestí SNP v Bratislave 9. marca 2018. FOTO TASR – Pavol Zachar

17:45  Demonštrantom sa prihovoril novinár Štefan Hríb, učiteľ Vladimír Crnoman z Nových školských odborov, opatrovateľka v Rakúsku Bibiana Kudziová, herec Robert Roth aj sestra zavraždeného novinára Jána Kuciaka Mária.

Zhromaždenie je výrazne politickejšie ako minulý týždeň. Odstúpiť! opakuje sa skandovanie davu. Pohľad na dav v Bratislave, Rudolf Sivý, Aktuality.sk. Na námestí môže byť viac ako 50-tisíc ľudí. V Košiciach sa opakuje volanie „Vrahovia do basy!“.

18:05 Pred koncom vystúpil aj emeritný arcibiskup Róbert Bezák. V úvode pozdravil politikov zo strany Most-Híd Bélu Bugára a Luciu Žitňanskú, ktorým, podľa vlastných slov, dal svoj hlas vo voľbách. „Možno sme sa naučili byť ľahostajní, ale aby zabitie človeka prešlo pomedzi nás bez povšimnutia, bolo by to znakom rozpadu spoločnosti. To sa ale v tomto prípade nestane,“ vyhlásil Bezák. 

Približne okolo osemnástej hodiny sa oficiálna časť protestov v Bratislave skončila spevom hymny, organizátori vyzývajú na pokojné rozídenie. Dav začal skandovať „Kaliňák do basy!“. Okolo 18:15 sa dav začal pomaly rozchádzať.

0:00 Podľa odhadov sa protestov vo viac ako 50 slovenských a zahraničných mestách zúčastnilo vyše ako 120-tisíc ľudí. V Košiciach ich prišlo na námestie 10-tisíc, v Banskej Bystrici 4-tisíc, v Prešove 10-tisíc, v Trenčíne 2500, v Trnave 2500, v Žiline 10-tisíc, v Martine 2500, v Trenčíne 2500, v Nitre 4-tisíc, v Prievidzi 1500, v Michalovciach tisíc a niekoľko stoviek až tisíc v ďalších mestách. V Prahe sa spomienky na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú zúčastnilo podľa organizátorov 2-tisíc ľudí, vyjadrili nespokojnosť sa nespravodlivosťou a žiadali slušnú vládu. Podobné zhromaždenia sa konali aj v Sydney, Bruseli, Frankfurte nad Mohanom, Kodani, Reykjavíku, Paríži, Berlíne, Mníchove či Berne.

Odporúčame