Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
08. 03. 2018, 18:16

Nie Soros, ale Trošková, Jasaň, Vadala, Kaliňák a Počiatek

Soros je naozaj nepodstatný, nie on má dvíhať ľudí zo stoličiek.
Nie Soros, ale Trošková, Jasaň, Vadala, Kaliňák a Počiatek

Predseda vlády Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák, snímka z 20. decembra 2016. Foto: TASR/Dano Veselský

Z konania opozície strašne trčí, že Fico nemá porovnateľného politického súpera, ktorý by vedel vymýšľať a organizovať konanie a stratégiu svojho politického hnutia na mesiace a roky dopredu. Tak, aby bol plán uveriteľný a dôveryhodný aj pre všetkých kritikov, aby to nebol iba momentálny kŕč trucovitého dieťaťa zosobnený Matovičovými infantilnými výkrikmi. Iba vďaka tomu môže Fico natierať na chlieb opozíciu a prezidenta Kisku v situácii, ktorá v každom normálnom štáte nemôže byť nikdy udržateľná.

Robert Fico je zručný komunikátor, ale pri všetkej jeho snahe o kompromitáciu svojich kritikov a o odvedenie pozornosti nemôže normálny bežný volič akejkoľvek strany obísť podstatu sporov týchto dní.

V Európskej únii nemôže existovať normálna krajina, ktorá má v bezpečnostnej rade človeka obchodujúceho s mafiou a ktorý iba pre svoje stranícke tričko a blízkosť k premiérovi dostane (zrejme aj napriek varovaniam SIS) bezpečnostnú previerku najvyššieho stupňa. O ktorom sa Antonino Vadala dva dni po prepustení zo zadržovacej väzby spokojne vyjadrí, že je s ním „normálny kamarát“, pretože podniká s jeho synom.

Pokojne môžeme mať x výhrad ku každej jednej opozičnej strane. Ale napriek všetkému je to malicherné v porovnaní s korupciou takého stupňa, že predseda vlády podľa všetkého vedome posiela na rokovania s nemeckou kancelárkou a nemeckým prezidentom frajerku ‘ndranghety. Ešte raz: Fico vedome posiela na rokovania s nemeckou kancelárkou a nemeckým prezidentom frajerku ‘ndranghety. K akým utajeným informáciám koľkých štátov mala Trošková a jej blízki ľudia prístup?

Kaliňákova NAKA diskredituje elitného prokurátora a premiér posiela na rokovania s nemeckou kancelárkou frajerku ‘ndranghety. Čo iné musí ešte Fico spraviť, aby to Bugár a slušní ľavičiari a národniari považovali za neprijateľné? Zdieľať

Neobstojí vyhováranie sa na odstúpenie šéfa Ficovej kancelárie, keď je nad slnko jasnejšie, že Trošková ako hlavná štátna radkyňa sprevádzala Fica na pracovných výjazdoch na jeho výslovnú žiadosť. Mimochodom, Fico síce na včerajšej tlačovke prehodil pár slov o vyvodenej personálnej zodpovednosti, ale z Úradu vlády bolo komunikované vyjadrenie Troškovej a Jasaňa, že svoje pozície opúšťajú iba do vyšetrenia vraždy a iba preto, že sú ich mená „zneužívané“ na boj proti predsedovi vlády. Nebolo vyslovené jediné slovo o vyvodení zodpovednosti za kontakty na mafiu. (Samozrejme, akýkoľvek pokus o akési „ospravedlnenie“ mimo premiérovho odstúpenia by bol úplne smiešny.) Toto sa nemôže diať v normálnej krajine, kde je navyše novinár, ktorý tieto prepojenia vo svojom poslednom článku odhalí, úkladne zavraždený.

Vladimír Palko v rozhovore pre Postoj spomenul odstúpenie západonemeckého spolkového kancelára Willyho Brandta v roku 1974 po tom, čo sa zistilo, že jeden jeho asistent je špiónom východonemeckej tajnej služby Stasi. Willy Brandt bol veľký sociálnodemokratický politik, prvý nemecký premiér, ktorý pred pamätníkom varšavského geta na kolenách prosil o odpustenie za nacistické zločiny. V roku 1971 dostal Nobelovu cenu mieru za prácu na zlepšení vzťahov medzi Nemeckom, Poľskom a Sovietskym zväzom. Keď prepukla aféra so špiónom Stasi na jeho vlastnom úrade, funkciu zložil. (Dejiny majú svoje paradoxy. K spomínanému oficiálnemu rokovaniu Merkelovej a Troškovej totiž došlo v Berlíne na Willy-Brandt-Straße...)

Aby toho nebolo málo, dnes pred verejnosť predstúpil špeciálny prokurátor Vasiľ Špirko. Pred dva a pol rokom dozoroval vyšetrovanie vo veci obchodných vzťahov Roberta Kaliňáka, Ladislava Bašternáka a firmy B. A. Haus, pri ktorom sa dostal do kontaktu s podnikateľom, ktorý dosvedčil spoluúčasť na korupčnom konaní pri zákazkách pre ministerstvo vnútra v hodnote niekoľko stotisíc eur v prospech ministrov Kaliňáka a Počiatka. Špirkovi následne prípad odobrali, pozbavili ho funkcie prokurátora a NAKA ho obvinila z trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa. Marek Vagovič z portálu Aktuality.sk ho vtedy opísal ako elitného prokurátora, ktorý má medzi kolegami vynikajúcu povesť, rieši závažné kauzy s entuziazmom (napr. korupčnú kauzu Salmanovovcov), ale pre svoj solitérsky prístup spôsobený nedôverou k polícii a z obavy pred únikom informácií pravdepodobne pri vyšetrovaní urobil zopár formálnych chýb. Polícia však po čase od obvinení voči Špirkovi upustila a prípad presunula na disciplinárnu komisiu Generálnej prokuratúry. Tá ho 1. marca 2018 úplne zbavila všetkých obvinení a Špirko podáva trestné oznámenie za sabotáž na ministra Kaliňáka a čelných predstaviteľov slovenskej polície, ktorí ho mali na Kaliňákov príkaz diskreditovať.

Oplatí sa pozrieť celé Špirkovo vyjadrenie aj s načrtnutím schémy korupčných postupov, aké tento prokurátor zozbieral. Ak by nebolo inej kauzy, už samotný útok na Špirka a jeho výpoveď by stáli za vážnu koaličnú krízu, resp. demisiu zodpovedných aktérov a následné trestnoprávne riešenie. Ak boli obvinenia voči Špirkovi stiahnuté, znamená to, že je jeho výpoveď vážna.

Každá politická strana má vo svojich radoch bežných slušných ľudí zoskupených na základe nejakého politického presvedčenia. Osobne poznám mnohých takých v Smere, Moste aj v SNS. Racionálni ľudia, ktorí iba a len pre svoju stranícku príslušnosť a pre politický názor často čelia nespravodlivej mediálnej ostrakizácii. No ak dnes nič neurobia, akú kultúru zavádzajú na Slovensku, keď ospravedlňujú premiéra a jeho najbližších spolupracovníkov v neospravedlniteľných veciach? Čo iné musí ešte Fico spraviť, aby to Bugár a bežní ľavičiari a národniari považovali za neprijateľné? Nie je možné, aby slušných Maďarov zdvíhali zo stoličky až Ficove poznámky o Sorosovi, ktorý je naozaj úplne nepodstatný.Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

 

Odporúčame