NÁZOR VLADIMÍRA PALKA: Prečo má KDH podporiť Čarnogurského

Existujú tri dôvody, prečo by malo KDH podporiť Jána Čarnogurského za prezidenta.

Po prvé, KDH predsa niekoho podporiť musí. Prezidentské voľby budú o jedenásť mesiacov. Pred minulými voľbami bolo o takomto čase všetko jasné. Bolo jasné, že prezident Ivan Gašparovič bude kandidovať na svoje druhé prezidentské obdobie, a že bude mať podporu Smeru. Bolo známe, že bude kandidovať Iveta Radičová s podporou SDKÚ, Strany maďarskej koalície a KDH. Autor tohto článku už vtedy presvedčil Františka Mikloška, aby kandidoval za KDS, aby bol vo voľbách aj kresťanský kandidát, ktorý stojí na pozíciách ochrany ľudského života a rodiny. Títo traja potom aj skončili v prvom kole na prvých troch miestach. Dnes je situácia iná. Mikloško je šéfom petičného výboru zbierajúceho podpisy za Jána Čarnogurského a členovia KDS zbierajú podpisy. Inak žiadna strana nepovedala, koho podporí. Je jasné, že keď dnes nejaká politická strana dlho nevie povedať, koho podporuje, tak si aj sama škodí.

Po druhé. KDH sa v podstate rozhoduje medzi dvoma prístupmi k prezidentským voľbám. Buď ich bude chápať tak ako tie predošlé, teda ako súboj medzi Ficovým kandidátom a kandidátom opozície, alebo prinajmenšom Ľudovej platformy SDKÚ, KDH, Most, a prezidentský úrad sa tak stane rukojemníkom parlamentnej politiky. Prezidentské voľby sa tak navždy zúžia na akési predkolo parlamentných volieb. Na taký prístup ale nie je žiadny dôvod. Veď ani v tohtoročných voľbách županov a župných zastupiteľstiev, ktoré budú štyri mesiace pred prezidentskými voľbami, nebude všade kandidovať zjednotená pravica proti Smeru. V Nitrianskom VÚC možno čakať spoločný postup Smeru, KDH a aj ďalších strán pravice proti Mostu a SMK, v Košickom VÚC zas Smer možno pôjde spolu s Mostom – Híd proti zbytku pravice. Tak to bolo aj v roku 2009.

"V Paríži polícia slzným plynom rozháňa podporovateľov manželstva muža a ženy. Bude brutálne narastať tlak USA a EÚ, aby sa touto cestou vydalo i Slovensko. Želá si KDH, aby stál v čele štátu v tejto situácii liberálny prezident z radov terajšej opozície?"

Zdieľať

Treba zdôrazniť, že je málo pravdepodobné, že by sa KDH podarilo presadiť za kandidáta zjednotenej opozície politika z KDH. Signálov, že iné strany Ľudovej platformy nepodporia kandidáta KDH, už bolo dosť. KDH preto hrozí opakovanie nepríjemnej situácie z minulých prezidentských volieb, a síce že bude navrhovať kandidáta s liberálnymi názormi, ktorý je v moderných kultúrnych vojnách neutrálny alebo priamo stojí na opačnej strane. KDH vtedy podporovalo Radičovú proti Mikloškovi. Dnes sa v západnom svete v USA, Británii, vo Francúzsku rozhoduje o osude manželstva. V Paríži polícia slzným plynom rozháňa podporovateľov manželstva muža a ženy. Bude brutálne narastať tlak USA a EÚ, aby sa touto cestou vydalo i Slovensko. Želá si KDH, aby stál v čele štátu v tejto situácii liberálny prezident z radov terajšej opozície? V kultúrnej vojne súčasnosti sa bude správať tak isto, ako by sa správal liberálno-socialistický prezident kandidujúci za Smer. Aký to má pre kresťanskú politiku zmysel? Bude KDH šťastné, ak pomôže dostať do Grassalkovičovho paláca prezidenta, ktorý bude v rozhodujúcich otázkach dneška zastávať názory, ktoré sú KDH cudzie?

Alternatívny prístup by mal vychádzať z toho, že kresťanská politika má byť treťou silou povedľa liberálnej pravice ako SDKÚ či SaS a povedľa ľavice ako Smer. Našťastie pre kresťanskú politiku hľadanie prezidentského kandidáta Ľudovej platformy ide od desiatich k piatim. Preto by malo KDH podporiť prezidentského kandidáta s jasne kresťanským profilom. Takým je Čarnogurský.

Po tretie. Isteže je tu i taká možnosť, že by KDH podporilo kandidáta z kresťanského prostredia, ale bol by to niekto iný, nie Čarnogurský. Pravdu povediac, na to už je neskoro. Ak by aj KDH podporilo niekoho iného, Čarnogurský by kandidoval tak či tak a kresťanskí kandidáti by boli dvaja. Čarnogurskému by sa to nedalo vyčítať. Čas plynie, tisíce ľudí už podporili podpisom petíciu za jeho kandidovanie a žiadny iný kandidát z kresťanského prostredia neprejavil žiadnu aktivitu v tom, že chce kandidovať. Čarnogurský je človek bez ktorého by nebolo relevantnej kresťanskej strany po roku 1989. On je tiež zodpovedný za to, aby v prezidentských voľbách bol kandidát zastupujúci kresťanskú politiku. Preto koná. Strana, ktorú založil, spolu s ostatnými opozičnými stranami hovorí, že odkladá rozhodnutie na jeseň. Ak spoločného kandidáta opozície nájde, bude to niekto s názormi Ivety Radičovej. Potom Čarnogurský musí kandidovať. A keď KDH takého kandidáta nenájde a z núdze navrhne kresťanského kandidáta, má mu potom Čarnogurský ustúpiť, hoci už bude mať pätnásť tisíc podpisov? Akým právom? A čo povie tým tisícom ľudí? Ten, kto koná, má prednosť pred tým, kto nekoná. Preto by Čarnogurský musel kandidovať takisto.

Preto by KDH malo podporiť Čarnogurského.

Vladimír Palko
Autor je bývalý minister vnútra a autor knihy Levy prichádzajú.

Ilustračné foto: slovenskyklub.eu

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo