Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
08. 03. 2018, 07:52

Ideme krok za krokom

Podľa poslankyne za OĽaNO Veroniky Remišovej nemá v tejto chvíli zmysel baviť sa o scenároch, ktoré by mohli nastať po páde vlády.
Ideme krok za krokom

Spolu s SaS ste iniciovali schôdzu parlamentu, na ktorej sa má hlasovať o dôvere premiérovi. Aká je vaša predstava o ďalších krokoch, ak by strana Most odišla z koalície a vláda by padla? 

Hlasovanie o dôvere Robertovi Ficovi sme iniciovali preto, lebo sa ukázalo, že vláda Roberta Fica nie je schopná dobre riadiť Slovensko a obnoviť dôveru v inštitúcie. Samotné konanie Roberta Fica mohlo ohroziť bezpečnosť a stabilitu štátu tým, že na Úrade vlády a v bezpečnostnej rade boli ľudia s prepojeniami na mafiu. Ak by parlament nevyslovil Robertovi Ficovi dôveru, tak najférovejším riešením by podľa nás boli predčasné voľby. 

Čo však v situácii, ak by Robert Fico a SNS odmietli podporiť skrátenie volebného obdobia, na ktoré treba 90 hlasov?

Keď vláda nedostane dôveru, nemala by pokračovať, je to predsa proti princípom demokracie.

Kto by v tomto období, ktoré môže trvať mesiace, mal spravovať krajinu? 

Ak dôjde k predčasným voľbám a rozpadne sa vládna koalícia, tak by sa voľby mali uskutočniť čo najskôr.

Ale to len v prípade, že by došlo k širokej politickej dohode na prijatí ústavného zákona o skrátení volebného obdobia. My sa pýtame na to, či máte nejaký plán pre situáciu, že by k takejto dohode nedošlo.

My ako opozícia predčasné voľby nemôžeme vyvolať. Konšpirácie pána Fica, že pripravujeme štátny prevrat, sú postavené na hlavu. Pán Fico veľmi dobre vie, že o zmene vlády rozhoduje parlament a násilný prevrat zo strany opozície nehrozí. Jeho vláda je extrémne nestabilná: hneď na začiatku sa rozpadla Sieť, minulý rok vypovedal koaličnú zmluvu Andrej Danko listom. Teraz zase hrozí odchodom Most a od premiéra odchádzajú blízki spolupracovníci. Čiže ak vláda padne, bude to pre jej vnútornú nestabilitu a neprípustnosť jej činov.

Oproti iným hlasovaniam o dôvere vlády je však dnes situácia iná v tom, že nie je úplne isté, či jedna z vládnych strán zostane v koalícii. Pád vlády teda nie je úplne nereálnym scenárom. V takejto situácii by ste asi mali mať predstavu, čo bude potom nasledovať. 

Hovorím to jasne. My sme presvedčení, že táto vláda nie je schopná spravovať dobre krajinu a zabezpečiť nezávislé vyšetrenie vraždy novinára. Či padne, je však v rukách koaličných partnerov Smeru. Ak vláda padne, v ústave sú jasne stanovené kompetencie prezidenta a parlamentu. Podľa toho budeme postupovať.

Nebavíte sa vôbec o tom, že či by v prípade pádu vlády mala vzniknúť úradnícka alebo politická vláda?

Úradnícka vláda by v situácii, ktorou dnes prechádzame, nebola riešením. Museli by sa na nej aj tak dohodnúť politici, ale neniesli by žiadnu politickú zodpovednosť za jej rozhodnutia. Oveľa lepším riešením by bola vláda, ktorá má silný mandát od občanov.

„Ak vláda padne, bude to pre jej vnútornú nestabilitu a neprípustnosť jej činov.“ Zdieľať

Ten však môže získať len vo voľbách. Niekto však krajinu musí dovtedy riadiť.

Ideme krok za krokom. Momentálne podávame návrh na mimoriadnu schôdzu parlamentu o dôvere Robertovi Ficovi. Našu dôveru nemá, ak mu ju nedajú ani jeho koaliční partneri, tak budeme riešiť ďalšie kroky.

Z toho, čo hovoríte, sa zdá, že veľmi neveríte tomu, že by vláda mohla padnúť.

Hovorím len to, že rozhodnutie o páde vlády je v rukách koaličných partnerov. Baviť sa teraz o scenároch, čo by bolo, keby bolo, nedáva zmysel.

Zaznieva aj argument, že prípadná nestabilita po páde vlády by mohla skomplikovať vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľky. 

Nezávislé a objektívne vyšetrovanie znemožňuje práve vláda Roberta Fica. Vo väčšine článkov Jána Kuciaka sa vyskytujú prepojenia na špičky Smeru, na ministra Kaliňáka, prípadne na policajného prezidenta Gašpara, hoci práve policajný prezident uviedol, že vražda súvisela s veľkou pravdepodobnosťou s prácou Jána Kuciaka. Ako potom môžu títo ľudia zabezpečiť objektívne vyšetrovanie vraždy? 

Jeden príklad za všetky. O Mariánovi Kočnerovi, ktorý sa údajne vyhrážal zavraždenému novinárovi, pán generálny prokurátor deň po objavení tiel povedal, že spájať jeho osobu s touto vecou je absolútny nezmysel. O páchateľoch vraždy vtedy nikto nemal najmenšieho tušenia, koniec koncov je to tak aj dnes, ale generálny prokurátor v podstate povie, že objednávateľom vraždy mohol byť ktokoľvek s výnimkou pána Kočnera, hoci o ňom zavraždený novinár rozsiahlo písal. 

V záujme zachovania dôvery ľudí v náš štát považujem za neprijateľné, aby pri jednej stope generálny prokurátor povedal, že ide o absolútny nezmysel a prepojenia rovnakého typu, teda iné novinové články obete, ako napríklad talianska stopa, sa intenzívne vyšetrovali.
 

Včera ste sa stretli s prezidentom Andrejom Kiskom. Hovorili ste s ním aj o možných scenároch politického vývoja?

Tak ako bolo avizované, rozprávali sme sa s ním o dvoch možnostiach. O rekonštrukcii vlády a predčasných voľbách. Myslíme si, že čas na rekonštrukciu vlády už vypršal. Navrhovali sme ju, keď bola kauza Bašternák, vtedy sme žiadali odstúpenie ministra Kaliňáka. V súčasnej situácii to však už nie je riešením.

Upresnil vám pán prezident, čo myslel „rozsiahlou rekonštrukciou“ vlády? Použil toto spojenie a asi tým nemyslel odchod jedného ministra.

Pre nás rozsiahla rekonštrukcia vlády nepripadá do úvahy. V situácii, akú na Slovensku máme, sú riešením predčasné voľby. A to sme pánovi prezidentovi aj povedali.

Otázka bola, či vám prezident vysvetlil, čo si predstavuje pod rozsiahlou rekonštrukciou vlády.

Keďže to pre nás nie je alternatíva, nevenovali sme sa ďalším detailom.

Rokujete iba opozičnými stranami alebo máte kontakt aj so stranou Most?

Rokujeme s naším najbližším partnerom, stranou SaS, s ktorou tvoríme opozičnú radu. To by malo byť aj jadro budúcej koalície, ak taká vznikne. S koaličnými stranami o páde vlády nediskutujeme.

Všimli sme si, že keď vypukla táto politická kríza, tak ste sa neobjavovali na tlačovkách OĽaNO, hoci dovtedy ste na nich spolu s Igorom Matovičom boli skoro vždy. Niečo to znamená?

Nič za tým nehľadajte, konšpiračnými teóriami nás už dostatočne zásobuje Robert Fico.

Nekonšpirujeme, len sa pýtame, keďže predtým ste v dôležitých situáciách vždy stáli po boku Igora Matoviča.

Prepáčte, ale nebudem komentovať, ako chodíme na tlačovky. Máme na to svoj rozpis.

Foto: Pavol Rábara Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

 

Odporúčame