Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
06. 03. 2018, 08:36

Istanbulský dohovor v tieni politickej krízy

Aké dôsledky má súčasná situácia v krajine na boj proti kontroverznému dohovoru? 
Istanbulský dohovor v tieni politickej krízy

Pochod proti Istanbulskému dohovoru v uliciach Tvrdošína začiatkom februára. (Foto: Slovenský dohovor za rodinu)

Aktivisti proti Istanbulskému dohovoru dosiahli pred dvomi týždňami dôležité víťazstvo, keď premiér Fico vyhlásil, že Istanbulský dohovor nebude za jeho vlády ratifikovaný. 

Ficovo vyhlásenie bolo však len čiastkovým úspechom aktivistov. Ich hlavná požiadavka – stiahnutie podpisu Slovenska pod dohovorom – totiž nebola splnená. O stiahnutie podpisu žiadajú vládu aj kresťanské cirkvi. Ich spoločné vyhlásenie sa medzičasom čítalo vo všetkých kostoloch. 

Krajinu však medzitým ohromila ohavná vražda dvoch mladých ľudí a následné podozrenia z prepojenia mafie na politické poschodia. Štát je v šoku. Koalícia je v kríze, ľudia vyšli do ulíc.

Organizátori iniciatívy Slovenský dohovor za rodinu plánujú pokračovať v prednáškovom turné a osvete proti Istanbulskému dohovoru podľa plánu. Je to legitímny postoj, no musia počítať s niekoľkými rizikami.

Je možné, že budú čeliť kritike za polarizovanie spoločnosti v čase, keď sa má národ zomknúť. Odpoveďou na takéto prípadné výhrady by mohol byť citlivý postoj k veci, vyjadrený napríklad podporou vyšetrovania vraždy alebo iným verejným gestom.

Ak budú ľudia so sviečkami na pochode proti Istanbulskému dohovoru kráčať ulicami, modliť sa bolestný ruženec a sprievod zakončia pri fotkách Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v centre svojho mesta, nikto nebude môcť nič namietať. A nepochybne to bude od mnohých ľudí úprimné. 

Druhá vec, politicky lobovať za stiahnutie podpisu nemá, samozrejme, tieto dni žiadny zmysel. Treba počkať na to, s akým výsledkom sa skončí politická kríza.

Treba však zrejme rátať s tým, že ak by aj Ficova vláda pokračovala v nejakej podobe, premiér nemá dôvod ešte viac ustúpiť cirkvi a aktivistom a stiahnuť podpis pod dohovorom, najmä po ostrej kritike viacerých predstaviteľov cirkvi na vládnu garnitúru počas uplynulého víkendu. 

V prípade, že nastúpi úradnícka vláda či predčasné voľby, budú môcť aktivisti okolo farára Kuffu pripravovať argumenty pre novú exekutívu. 

Aj preto nemá zmysel kampaň proti Istanbulskému dohovoru teraz siliť, ale skôr sa vyzbrojiť trpezlivosťou a premyslieť taktiku do blízkej budúcnosti.Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

 

Odporúčame