Slovensko potrebuje mimoriadne národné vzopätie

Slovensko potrebuje mimoriadne národné vzopätie

Vladimír Palko. Foto: Andrej Lojan

Ficov odchod je nutnou podmienkou toho, aby sa Slovensko stalo normálnou krajinou. No potrebujeme ešte viac, hovorí pre Postoj Vladimír Palko.

V stredu ráno, krátko po zverejnení posledného článku Jána Kuciaka, ste na facebooku napísali, že vláda Roberta Fica musí padnúť, ak chceme byť normálna krajina. V tom čase ani viac dní potom to ešte nežiadala žiadna opozičná strana. Čo vás k tomu viedlo?

Keď sme sa o tom rozprávali s Františkom Mikloškom, spomínali sme si na historické odstúpenie Williho Brandta z postu nemeckého kancelára v roku 1974. Dôvodom rezignácie bolo odhalenie, že jeden z jeho spolupracovníkov bol agentom východonemeckej Štátnej bezpečnosti STASI. Fico je na tom horšie. Jeho spolupracovníci z Úradu vlády podnikali s ľuďmi z prostredia talianskej mafie. V súvislosti s vraždou Jána Kuciaka a jeho partnerky to vytvára taký imidž vlády, že pre Slovensko je to kompromitujúce.

Ficovi spolupracovníci z Úradu vlády podnikali s ľuďmi z prostredia talianskej mafie. V súvislosti s vraždou Jána Kuciaka a jeho partnerky to vytvára taký imidž vlády, že pre Slovensko je to kompromitujúce. Zdieľať

Po druhé, Fico má dlhodobo problém s korupčnými aférami. Po tretie, komunikácia premiéra v tejto kauze nemá úroveň a strháva Slovensko dole. Poznámky o tom, že prezidentov prejav vznikol v zahraničí, a narážky na George Sorosa sú nemiestne. Soros je človek, ktorého činnosť už roky hodnotím ako veľmi škodlivú, ale za vzťahy Ficových ľudí s mafiou naozaj nemôže. Fico tlačí slovenskú politiku do primitivizmu. Mimochodom, ešte aj toho Sorosa takýmto primitivizmom posilní.

Treba však ešte niečo dodať. Odchodom Fica z postu premiéra sa Slovensko ešte automaticky normálnou krajinou nestane. Ako hovoríme my matematici, Ficov odchod je podmienka nutná k normálnosti, nie však postačujúca. Otázka, akú vládnu garnitúru by Ficov odchod vyzdvihol k moci, je úplne legitímna a nemožno ju obchádzať. A ak spomíname výpady Fica voči Kiskovi, nemôžeme obísť otázku, prečo mu slovenský prezident stretnutím s takým kontroverzným človekom, ako je Soros, nahral.  

Ako sa mohlo stať, že na Úrade vlády a v bezpečnostnej rade štátu pracujú na vysokých pozíciách ľudia, ktorí majú podnikateľské napojenie na ľudí podozrivých z členstva v organizovanom zločine?

Príklad z histórie, ktorý som uviedol, ukazuje, že také veci sa občas dejú. Slovenským špecifikom je, že strany, ktoré sú vo voľbách veľmi úspešné, strácajú sebakontrolu. Ich členovia si myslia, že sa im nič nemôže stať.

Ako mohol Viliam Jasaň získať od NBÚ bezpečnostnú previerku najvyššieho stupňa? Kto je za to zodpovedný?

Samozrejme, NBÚ, ale ešte viac bezpečnostné zložky, ktoré poskytujú podklady pre previerky, teda polícia, spravodajské služby atď. Výkonnosť všetkých týchto zložiek netreba preceňovať.

Soros je človek, ktorého činnosť už roky hodnotím ako veľmi škodlivú, ale za vzťahy Ficových ľudí s mafiou naozaj nemôže. Fico tlačí slovenskú politiku do primitivizmu. Zdieľať

Najviac spomínaná verzia spája vraždu Jána Kuciaka a jeho snúbenice s jeho posledným článkom o činnosti talianskej ‘ndranghety a jej prepojení s okolím Roberta Fica. Je to podľa vás pravdepodobná príčina vraždy?

Tak či onak, je to jediná verzia, o ktorej sa hovorí a v ktorej sú známe súvislosti aj motív. Na iné verzie nám zatiaľ chýbajú informácie. Kladiem si v súvislosti s touto verziou isté otázky, na ktoré nenachádzam odpovede, ale nemienim to rozpitvávať na verejnosti. Nech orgány činné v trestnom konaní pracujú.

Dostali ste sa do kontaktu s vyšetrovaním 'ndranghety počas rokov, keď ste boli ministrom vnútra?

Je to už trinásty rok, odkedy som odišiel z rezortu vnútra, takže si na to už nespomínam. Neviem to ani vylúčiť.

Polícia vo štvrtok urobila raziu u Antonina Vadalu a siedmich Talianov zadržala. V sobotu už všetkých prepustila. Ako si to vysvetľujete? Ak boli podozriví, nemala ich zatknúť omnoho skôr, napr. už hneď v pondelok-utorok?

Zrejme nebolo dosť dôkazov na obvinenie a väzbu. A či to nemalo byť o niečo skôr? Nechcem špekulovať.

Bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak pre Denník N varoval, aby novinári nekazili policajné vyšetrovanie predčasným zverejňovaním informácií. Zdá sa vám, že k tomu dnes môže dochádzať?

Ja len dodám, že zatiaľ nemám dôvod myslieť si, že polícia a prokuratúra nemajú vôľu vraždu vyšetriť. Objavujú sa výzvy, aby vyšetrovanie robili zahraniční vyšetrovatelia. Tieto výzvy nepovažujem za šťastné. Ak by trebárs čisto hypoteticky niektorí policajní funkcionári chceli vyšetrovanie mariť, informácie o tom by určite unikli do médií. Tak sa stalo napríklad v roku 1995 v kauze zavlečenia syna prezidenta Kováča.  

Robert Kaliňák nevidí dôvod na odstúpenie, lebo chce zabezpečiť, aby sa prípad vyšetril. Do akej miery je pre vyšetrovanie veľkej kauzy potrebné, aby bol minister vnútra vo svojej funkcii?

Zatiaľ nemám dôvod myslieť si, že polícia a prokuratúra nemajú vôľu vraždu vyšetriť. Ak by trebárs čisto hypoteticky niektorí policajní funkcionári chceli vyšetrovanie mariť, informácie o tom by určite unikli do médií. Zdieľať

V tomto konkrétnom prípade nemôžem tvrdiť, že prítomnosť Kaliňáka na poste ministra hrá nejakú úlohu. V tejto personálnej otázke je viditeľný iný problém. Ľudia zo Smeru podozriví z väzieb na mafiu nesedeli na ministerstve vnútra, ale na Úrade vlády. To je slabina požiadavky na odchod Kaliňáka. A to hovorím ako človek, ktorého netreba podozrievať, že chce Kaliňákovi nejako pomáhať. Ale tá slabina bije do očí. Bola viditeľná i v nedeľňajšom vystúpení prezidenta republiky. Andrej Kiska by sa v podstate uspokojil s riešením, ktoré ráta s bližšie nešpecifikovanou rekonštrukciou vlády. Priamo o odchode Fica z postu premiéra nehovoril. Taká rekonštrukcia by zrejme zahŕňala okrem iného Kaliňáka.        

Ak by sa Kaliňák vzdal funkcie, očakávate, že Most-Híd zostane v koalícii? 

Nie som veštec, ale je to v takom prípade možné. Vláda by zrejme v takom prípade dovládla do riadneho termínu volieb. Otázka je, či je možné, aby Fico Kaliňáka pustil.

Posledné Ficove prejavy v televízii naznačujú, že má vôľu ísť do tvrdej konfrontácie. Môže sa to skončiť v spôsoboch Vladimíra Mečiara? 

Záleží na tom, čo považujeme za spôsoby mečiarovskej doby. Ak to, že niekomu unesú syna ako Kováčovi alebo že zbijú politika, ako sa to stalo Ferovi Mikloškovi, alebo že premiérovi podporovatelia bijú na ulici novinárov, tak nemyslím si, že to skĺzne až tak ďaleko. Ak máme na mysli nezmyselné a primitívne slovné útoky z úst premiéra, tak tam to už skĺzlo.

Nekomplikuje budúcnosť Slovenska nejednotnosť opozície?

Nenazval by som to problémom nejednotnosti. Je to niečo komplikovanejšie. Je tu problém nízkej dôveryhodnosti opozície. Mimochodom, tento problém pomenovala práve redakcia Postoja v redakčnom komentári minulý týždeň.

Keď Béla Bugár medzi svojimi ľuďmi zdôvodňuje účasť Mosta-Híd vo vláde s Ficom, pýta sa ich, či si vedia predstaviť vládu s Matovičom.

KDH je plné cynických funkcionárov, ktorí nás pred dvanástimi rokmi odsúdili za to, že sme s Ficom nechceli ísť do vlády. Dnes by sa, samozrejme, radi napchali do vlády miesto Fica.

Čo sa týka Sme rodina, túto stranu označujú za úplne neprijateľnú práve tie liberálne médiá, ktoré aj najviac volajú po Ficovom odchode. Mám ešte spomínať Kotlebu? Radšej nie.

Potom je tu Sulíkova SaS. V čase, keď sa premiér štylizuje do pózy hrádze proti kontroverznému Istanbulskému dohovoru, Sulík, teda premiér v očakávaní, stavia na čo najvehementnejšiu požiadavku ratifikácie dohovoru v parlamente. Pritom KDH a OĽANO premiérovo rozhodnutie zatiaľ neratifikovať dohovor vítajú. Nemá Sulík rozum? Očakávam, že Fico si ho v blízkej budúcnosti za to vychutná. Môže ho obviniť, že plní Sorosovu agendu.

Riešenie súčasnej krízy nebude možné len v rámci obvyklého zápasu medzi vládou a opozíciou. Slovensko dnes potrebuje viac. Potrebuje mimoriadne národné vzopätie. Zdieľať

Tiež sa chcem dotknúť problému mediálnej opozície, ktorá má veľký vplyv na opozíciu politickú. Mnohé médiá pri tejto príležitosti heroizujú samy seba ako také a novinárov ako takých. Zažil som v politike novinárov, ktorí boli veľmi statoční, za takého rátam i zavraždeného Jána Kuciaka. Ale zažil som i novinárov, ktorí boli naozaj predajní. Nakoniec, veď aj v okolí Roberta Fica sa pohybujú bývalí novinári. Keď som v roku 2003 povedal v televízii Markíza, že „kope za mafiu“, štyridsať jej redaktorov na mňa podalo trestné oznámenie. Jeden z nich roky obskakuje Fica. Koľkí z nich to urobili z vlastného rozhodnutia a koľkí z donútenia? Dnes je vtedajší riaditeľ Markízy Pavol Rusko obvinený z objednania si vraždy a jeho vtedajšie styky s mafiou sú všeobecne známe. V niektorých médiách sa však dnes podsúva, že každé rázne ohradenie sa voči manipuláciám médií je neprípustným útokom na médiá, vedúcim k takým tragickým udalostiam, akým bolo zavraždenie Jána Kuciaka. Zveličovanie nie je nikdy dobrá metóda. Ani keď má poslúžiť pádu politika ako Fico.

V čom teda vidíte riešenie?

Počúvam hlasy, či v takej situácii by nebolo lepšie, keby teda vláda radšej nepadla. Rozumiem im, ale nesúhlasím. Súhlas s pokračovaním vlády v čele s Ficom by znamenalo priznanie, že Slovensko na nič lepšie nemá, čo by pôsobilo devastačne. 

Zároveň však platí, že riešenie súčasnej krízy nebude možné len v rámci obvyklého zápasu medzi vládou a opozíciou. Slovensko dnes potrebuje viac. Potrebuje mimoriadne národné vzopätie. Zdroje a spôsoby tohto vzopätia dnes neviem pomenovať, ale dúfajme, že sa ukážu.


Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo