Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
05. marec 2018

Rozumiem, prečo to Ficovi pripadá nefér

Keď príde tragédia, kde na zlo doplatia nevinní, nechcete na čele vidieť niekoho, kto mohol urobiť veľa v mnohých smeroch, no nespravil nič.
Rozumiem, prečo to Ficovi pripadá nefér

Robert Fico prichádza na tlačové vyhlásenie k aktuálnej politickej situácii 4. marca 2018 v Bratislave. FOTO TASR – Pavel Neubauer

Premiér Fico sa do poslednej chvíle pred prezidentovým prejavom snažil Andreja Kisku zabrzdiť možnosťou, že vražda Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka môže byť náhodná a nemusí súvisieť s pôsobením organizovaného zločinu. Prezident preto do prejavu zahrnul aj túto možnosť. „Aj keby bol motív náhodný, veľké množstvo ľudí je presvedčených, že táto tragédia v mnohom odráža všeobecnú slovenskú realitu.“

Premiér má pravdu, keď – čisto vecne – pokladá takýto konštrukt za absurdný. Ešte pred týždňom bol tento istý Robert Fico aj mnohými svojimi odporcami vnímaný ako lepšia voľba v porovnaní s tými, ktorí by ho mali nahradiť. Ani jeho dlhodobí kritici nevedeli odpovedať na otázku, či by sa mal alebo nemal stať šéfom Ústavného súdu. Podľa mnohých by túto pozíciu nezastával horšie, ako je u nás štandardom.

Stačilo mu ešte ustáť bez otrasov pár mesiacov a zrejme by to aj vyšlo.

Dnes je pod tlakom, pod akým ešte za desať rokov vládnutia nebol. A jeho vláda je na pokraji implózie pre zlo, ktoré sa (pravdepodobne) udialo mimo rámca jeho kontroly. Premiér nie je osobne zodpovedný za to, čo sa stalo. Ani jeho ľudia, ktorí boli spojení s talianskym organizovaným zločinom. A preto je to v jeho svete nefér.

Premiér sa naučil, že prežije, ak sa nič z toho, čo urobil on, jeho ľudia a jeho strana, nedalo pripísať jemu, jeho ľuďom a jeho strane. Že to je podstata politického krízového manažmentu. Že to treba zvaliť na niekoho iného alebo zahmlievať, že sa to nestalo, stalo inak, odsúvať, až to vybledne, alebo prekryť.

Premiér, ktorý by sa snažil niečo zlepšiť, by mal dobrú šancu, že ho ľudia nebudú viniť za zlo, za ktoré osobne nemôže. Zdieľať

Preto Ficovi rozumiem, keď nerozumie, prečo by mal doplatiť na to, čo nemal pod kontrolou, keď nedopláca ani na to, čo má pod kontrolou. Preto rozumiem, že nerozumie, prečo verejnosť neprijíma jeho ponuku na zomknutie sa.

Inzercia

Keď príde zlomová udalosť, kde na zlo doplatia nevinní, tak je oportunizmus zvlášť na nevydržanie. Vtedy nechcete vidieť niekoho, kto mohol urobiť veľa užitočného v mnohých smeroch, no nespravil nič.

Koho nezaujímalo nielen to, že sa tu strácajú peniaze, ale že mu nezáleží na tom, ako sa zhoršuje vzdelávanie detí, ako chorí doplácajú na zdravotnícku mafiu, že mu neprekáža nízka vymáhateľnosť práva... Nezáleží mu ani na tom, s kým ľudia okolo neho robia biznis.

Premiér, ktorý by sa o to snažil, by mal dobrú šancu, že ho ľudia nebudú viniť za zlo, za ktoré osobne nemôže.

Lenže Robertovi Fico nezáležalo ani na tom, na čo dosah mal. Netrápilo ho, čo sa deje vo vzdelávaní, v školstve, v justícii. Nesnažil sa, aby sa krajina zlepšovala, aby sa zlepšovala verejná správa.

A preto pri takýchto vypätých udalostiach ľuďom nezáleží na tom, že zlo, ktoré sa stalo, sa stalo mimo jeho kontroly.

Všetci chceme veriť, že keby tu veci fungovali trochu lepšie, tak by sa takéto veci nestávali. Preto chceme niekoho, komu na tom záleží, aj keby s tým v realite dokázal pohnúť len o kúsok.Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.