Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
02. 03. 2018, 11:45

Roberto Saviano: 'ndrangheta už na Slovensku nie je len hosťom

Slávny taliansky novinár, ktorého polícia stále ukrýva pred mafiou, píše v rozsiahlom texte o vražde Jána Kuciaka.
Roberto Saviano: 'ndrangheta už na Slovensku nie je len hosťom

Taliansky spisovateľ Roberto Saviano. (Foto: TASR/AP)

Aj slovenské médiá už citovali včerajší facebookový status Saviana, v ktorom sa prvýkrát vyjadril k vražde slovenského novinára a jeho priateľky.

Saviano je autorom celosvetového bestselleru Gomora, po ktorého vydaní už dvanásť rokov žije pod dohľadom polície.

Novinár si zmenil aj svoju titulnú fotku na facebooku, s podobizňou Jána Kuciaka a Martinou Kušnírovou a hashtagom „ALL FOR JAN“.

Dnes ráno denník La Repubblica zverejnil na titulnej stránke jeho analýzu, v ktorej opisuje príbeh, ako sa talianska mafia etablovala v strednej a východnej Európe.

Prečo sa talianski mafiáni presadili aj na Slovensku

Saviano najskôr domácim čitateľom približuje materiál, na ktorom Ján Kuciak pracoval: „Pátral, aké sú vzťahy medzi podnikateľskou sférou, 'ndranghetou a politikou, teda systémom, ktorý vždy funguje s rovnakým algoritmom: 'ndrangheta prináša kapitál, podnikateľ ho investuje, politik tomu pomáha výmenou za peniaze a všetky tieto časti majú z toho exponenciálny zisk.“

Kriminálne mafiánske organizácie boli podľa Saviana vlastne prvými západnými podnikateľmi, ktorí udržiavali stále vzťahy s komunistickými režimami. Nemohli síce kupovať majetok, ale čo mali, bol priestor pre ilegálne obchody aj istý typ monopolu na západné produkty, ktoré sa sem pašovali.

Keď sa po páde komunizmu chceli na nových trhoch uchytiť normálne talianske firmy, ktoré sa tu nevedeli v chaotických pomeroch zorientovať, neraz sa spojili s klanmi, aby im v tom pomohli.

Mafie tak mohli rásť.

Saviano konkrétne spomína šéfa jedného z klanov Camorry, ktorý investoval na Slovensku a v Poľsku, či Luigiho Dianu, ktorý investoval v Maďarsku, alebo Cosu nostru, ktorá sa infiltrovala do priemyslu spracovávania odpadu v Rumunsku.

Roberto Saviano spomína aj Uga De Lucia z ďalšieho neapolského klanu, ktorý sa pohyboval v Poprade. „Kuciak, ako aj ďalší zdriedkaví a cenní novinári z východu Európy, suploval absentujúcu políciu a politiku tým, že sám pátral po týchto veciach a sám vyniesol na svetlo – v krajine, kde neexistuje trestný čin príslušnosti k mafiánskej organizácii – ekonomické záujmy podnikateľov spojených s 'ndranghetou: kalábrijské rodiny, ktoré majú blízko ku klanom z Bova Mariny (patriace na teritórium, na ktoré si uplatňuje nárok aristokracia kalábrijskej mafie) a ktoré po páde Berlínskeho múru prenikli na Slovensku do poľnohospodárskeho biznisu. Ten im slúži ako krytie na získavanie európskych fondov, ktoré má tento sektor k dispozícii, s tichým súhlasom vlády Roberta Fica.“

Roberto Saviano podotýka, že prvým biznisom talianskych mafií boli zbrane, zaujímali ich napríklad československé sklady s tisíckami zbraní.

Okrem zbraní sú v hre aj drogy. Slovensko bolo v minulosti tranzitnou krajinou, najmä pre drogy z Afganistanu smerujúce na Západ, no s príchodom nízkonákladových aeroliniek sa Bratislava stala oveľa dostupnejšou pre nelegálne aktivity súvisiace najmä s cestovným ruchom – hotely, reštaurácie, marihuana, prostitúcia, hazard – veľkú časť podnikania spravovali zločinecké organizácie.

Saviano vníma Česko a Slovensko ako krajiny odjakživa spojené s ruskou mafiou. Podľa známeho autora je východná Európa čiernou dierou, kde sa vie zašiť nielen talianska mafia. 

Zodpovednosť za to pripisuje Saviano Nemecku, keďže mafia sa udomácnila v niečom, čo možno nazvať nemecký „Commonwealth“. 

„Nemecká vláda má v týchto krajinách veľmi dôležitú ekonomickú úlohu, ale na svojom vlastnom území, ako aj mimo neho nevykonáva primeranú kontrolu finančného kapitálu,“ píše Saviano a dodáva, že justičné orgány Nemecka a krajín východnej Európy nedokážu čeliť militantnej a hospodárskej sile mafií.

Čo môže byť motívom vraždy

Roberto Saviano sa vyjadril aj k možným motívom vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice. 

Poprava Jána Kuciaka pripisovaná ‘ndranghete predstavuje neobvyklé správanie kalábrijských zločineckých organizácií, ktoré sa vždy vyhýbali útokom na novinárov. 

„Nie je málo tých, čo veria, že objednávatelia boli talianski mafiáni, ale vykonávateľmi slovanskí zabijaci,“ uviedol Saviano. 

Dôvod je podľa neho v detailoch ako poprava v byte, strela priateľky do temena, čo nie je postup v súlade s mafiánskou praxou. Tá sa zvyčajne robí na ulici, aby bola čo najviac verejná.

„Metóda 'ndranghety a vo všeobecnosti talianskych organizácií v posledných rokoch spočíva vo fyzickej hrozbe alebo pokusu o civilnú vraždu, ktorou je zničenie dôveryhodnosti novinára,“ konštatuje s tým, že ak by sa potvrdilo, že za Kuciakovou vraždou bola 'ndrangheta, znamenalo by to, že organizácia potrebovala rýchlo zasiahnuť, aby zablokovala šírenie informácií.

„Stručne povedané, nebol čas na delegitimizáciu Kuciaka, len ho bolo treba zastaviť. Pričom ak takýmto spôsobom koná zločinecká organizácia, vie, že za to bude platiť vysokú cenu z hľadiska represie a pozornosti médií, a teda z hľadiska biznisu,“ uvádza. 

To všetko však bolo zohľadnené, myslí si Saviano. „To znamená, že v tomto prípade bolo nevyhnutné obetovať časť podnikania a organizácie na pokrytie vyšších a komplexnejších záujmov,“ tvrdí. 

Zároveň tým vyšlú varovanie všetkým ostatným novinárom: „Všetci ste dostihnuteľní, všetci ste zraniteľní.“

Roberto Saviano na prezentácii v Toskánsku. (Foto: Flickr.com/Daniele Devoti)

Saviano konštatuje, že 'ndrangheta sa už necíti byť na Slovensku len hosťom, podobne ako v Holandsku či v Nemecku. Pre mafiu je to dnes územie, kde sa môže správať rovnako ako v mestečku San Luca na juhu Kalábrie. 

Už neplatí staré pravidlo, že vonku nemôžu robiť to, čo doma. „Po Duisburgu (kde jeden klan vystrieľal v reštaurácii šesť rodinných príslušníkov iného klanu, pozn. red.) všetky pravidlá padli. Severná a východná Európa sa stali rozšírením územia Locride.“

Podľa Saviana v minulosti platilo, že vražda novinára mohla vzbudiť taký záujem, že došlo k vypátraniu jej páchateľov a celého pozadia. Dnes podľa neho mafiáni vedia, že vražda žurnalistu vyvolá rozhorčenie trvajúce niekoľko dní a len pár hodín na hlavnej stránke. 

„Dnes všetci žialia za Jánom, odvážnym zavraždeným novinárom, ale keď novinári žijú, nič sa nepodnikne na ich podporu. (…) Tak ako v Európe aj v Latinskej Amerike, jediný novinár, ktorému sa dostáva podpora, je mŕtvy novinár,“ uzavrel. 

Odporúčame