Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
01. marec 2018

Zmeň detox na pravý pôst (knižné tipy)

Slovo „pôst“ sa nám v poslednej dobe akosi nenápadne ale isto vytratilo zo slovníka. Naopak, detoxikácia sa stala v googli jedným z najvyhľadávanejších pojmov. Ide len o neškodnú zámenu slovíčok? Je slovo pôst len archaizmom, ktoré nahradil nový, modernejší výraz?
Zmeň detox na pravý pôst (knižné tipy)

Žiaľ nie. Tak jednoduché to ani zďaleka nebude. Pri detoxikácií ide hlavne o očistu tela a  zbavenie sa škodlivých látok a je zameraná výsostne na telesnú stránku. Podstatou pôstu je však obnova ducha. A hoci do neho patrí aj zrieknutie sa jedla, mäsa, kávy či sladkostí, nie je to preto, aby sme si vylepšili figúru!

Pôst treba chápať v celej jeho celistvosti. Obávam sa, že ak by sme zostali len pri odriekaní si jedla, zasekli by sme na úrovni detoxu. Je potrebné prepojiť hladový pôst s modlitbou,  obetou,  zrieknutím sa niečoho príjemného, či nezištnou pomocou núdznym. Pôst, modlitba, almužna. To je trio, ktoré nás pozdvihne z obyčajnej „rysovačky tela“ na niečo viac. O trochu bližšie k Bohu aj k druhým.

Ako kresťania môžeme v pôstnom období získať veľa Božích milostí. Boh nám dáva tento čas nie preto, aby nás potrápil a aby sme chodili hladní a zachmúrení. Dáva nám ho, pretože nás nesmierne miluje a vie, že zmysluplným, dôkladným pôstom získame viac ako sme obetovali.  Bola by nesmierna škoda prepásť túto jedinečnú Božiu ponuku, pre našu lenivosť, pohodlnosť, či nevedomosť.

Naladiť svoju dušu a urobiť prvý krok – rozhodnúť sa pre pôst, nám môže pomôcť Catalina Rivas – bolivíjska stigmatizovaná mystička. Túto jednoduchú ženu si Ježiš vyvolil, aby práve jej zjavil tajomstvá svojej lásky a milosrdenstva. V knihe Kristovo utrpenie Catalina Rivas zapísala posolstvá diktované samotným Ježišom. Osobne sa ma hlboko dotkol výjav z Getsemanskej záhrady, kde dosiahlo vrchol Ježišovo duševné utrpenie, ale i jeho láska voči Nebeskému Otcovi a nám ľuďom. Trpel osobitne za každého jedného z nás, pretože každého jedného z nás osobitne miluje.

Catalina Rivas: Kristovo utrpenie

 

Ježiš povedal apoštolom, že niektorých zlých duchov možno vyhnať iba modlitbou a pôstom. Aj týmito slovami je zdôraznené, že modlitba je neoddeliteľnou súčasťou pôstu. Ak sme úprimní, je nám jasné, že Ježiš nemal na mysli bezduché odrecitovanie dvoch – troch naučených modlitieb ráno a večer. Je potrebné ísť hlbšie a trochu sa ponamáhať. Na rozhovor s Bohom si treba nájsť priestor, ticho a čas. Anselm Grün, nemecký katolícky kňaz, benediktínsky mních, filozof a teológ vníma modlitbu ako stretnutie. Ako niečo, čo môže prebiehať nielen ako monológ, ale dialóg! Si pripravený na dobrodružstvo modlitby?

 

Anselm Grün: Modlitba ako stretnutie

 

Inzercia

Je zrejmé, že dobre sa postiť, vôbec nebude ľahké. No hovorí sa, že keď sa chce, všetko sa dá a platí to aj v tomto prípade. S pevnou vôľou, Božou pomocou a ochotou vstať, aj keď spadneme, to možné rozhodne bude! Takúto oporu môžeme nájsť v pôstnych homíliach emeritného pápeža Benedikta XVI. Z jeho riadkov sa doslova vylieva múdrosť, daná zhora a zároveň blízkosť Boha k človeku. Akoby sám Pán šepkal: Som s tebou v každom tvojom trápení a chcem kráčať vedľa teba deň čo deň. Obráť ku mne svoj zrak...

Benedikt XVI.: Reč a slovo kríž

 

A na záver? Skúsme si dať pôstnu výzvu: každý deň sa zúčastniť na svätej omši. Nereálne? Vôbec nie! Možno stačí skôr vstať a ísť na rannú svätú omšu. Niekoľko prvých dní môže byť problematických, ale výskok z vyhriatej postele predsa môžeme brať ako pôstne sebazaprenie. A garantujem vám, že za necelý týždeň sa na rannú svätú omšu budete tešiť! Vaša duša si bude pýtať každodennú potravu, presne tak, ako prázdny žalúdok. Tak nejako podobne to opisuje Bert Ghezzi v knihe Moc každodennej svätej omše. Častá účasť na svätej omši je skvelý spôsob, ako rásť v láske k Pánovi a získať správne vedenie v moci a múdrosti Ducha Svätého. Každodenná účasť na svätej omši dokáže zmeniť váš život!

Bert Ghezzi: Moc každodennej svätej omše

 

Prajem vám, aby pôstne obdobie, do ktorého sme vkročili, bolo pre vás požehnaním, príležitosťou na duchovnú obnovu a podnetom k zmene srdca.

Viac kresťanských kníh nájdete na Zachej.sk.

Odporúčame

4 knihy, ktoré ťa naučia dôverovať Bohu

4 knihy, ktoré ťa naučia dôverovať Bohu

Ruku na srdce. Kto z nás nemá tendencie robiť si veci po svojom? Od tých najbanálnejších typu: chlieb sa balí do servítky a nie do alobalu, až po tie najväčšie a náš život určujúce rozhodnutia. Akosi sme si zvykli, že čo si neurobíš, nemáš; alebo, že je to náš život a nikto ho za nás neodžije.