Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
01. marec 2018

Vážne podozrenie: Štátna tajomníčka D. Meager sa vyhla odpovedi

Podľa informácií Postoja aj Lucie Nicholsonovej sa štátna tajomníčka Dana Meager dobre pozná s Antoninom Vadalom, u ktorého práve prebieha policajná razia kvôli vražde Jána Kuciaka a jeho priateľky. Tvrdí však, že na činnosť Vadalu upozornila políciu.
Vážne podozrenie: Štátna tajomníčka D. Meager sa vyhla odpovedi

Štátna tajomníčka ministerstva financií Dana Meager počas rokovania 84. schôdze vlády SR 17. januára 2018 v Bratislave. FOTO TASR – Marko Erd

Poslankyňa Lucia Nicholsonová dnes zverejnila informáciu, že štátna tajomníčka Dana Meager bola v roku 2014 ešte ako viceprezidentka finančnej správy na dovolenke s rodinou Vadalovcov priamo v Kalábrii. Spolu s ňou tam mala byť aj riaditeľka osobného úradu Finančnej správy Soňa Karabelli a vedúca oddelenia boja proti podvodom Lucia Fecková.

Nicholsonová zdôraznila, že ide stále o neoverené informácie, preto žiada uvedené dámy o vysvetlenie. Soňa Karabelli a Lucia Fecková medzičasom odmietli, že by sa na dovolenke stretli s Antoniom Vadalom a že by ho vôbec poznali (ich vysvetlenie je nižšie.)

Informáciu o tom, že Dana Meager sa dobre pozná s Vadalom, získal aj Postoj. Štátnej tajomníčky sme sa v stredu preto opýtali, či je pravdou, že bola na spoločenskej udalosti v sprievode talianskeho podnikateľa Antonina Vadala, či sa s Vadalom poznajú a aký majú typ vzťahu. Z ministerstva prišla ešte v stredu podvečer nasledujúca odpoveď: „Štátna tajomníčka Dana Meager s menovaným pánom na žiadnej spoločenskej akcii nikdy nebola. Otázky ohľadne akéhokoľvek vzťahu s pánom Vadalom sú bezpredmetné.“

Štátnej tajomníčky sme sa vo štvrtok ráno opýtali, či vyjadreniu „Otázky ohľadne akéhokoľvek vzťahu s pánom Vadalom sú bezpredmetné“ možno rozumieť tak, že pani štátna tajomníčka Dana Meager pána Antonina Vadalu nepozná. 

Vo štvrtok o 11.00 nám tlačové oddelenie ministerstva oznámilo, že Dana Meager nám osobne na túto otázku odpovie. Jej vyjadrenie čakáme v najbližšom čase.

Dnes o 11.00 (piatok) nám štátna tajomníčka Meager zaslala nasledujúcu odpoveď: 

„Jednoznačne vyhlasujem, že som nežila s AV v spoločnej domácnosti, ako to v písomnej otázke podsunula pani Šimíčková z News and Media. Letnú dovolenku v Taliansku som v roku 2014 trávila s mojou rodinou a úhradu za ubytovanie viem preukázať výpisom z môjho osobného bankového účtu. Podsúvané špekulácie a domnienky o mojej spoločnej dovolenke v Kalábrii (pozn.: v tejto oblasti Talianska som sa nikdy v živote nevyskytla), ani za účasti mojich bývalých kolegýň z finančnej správy, absolútne a rezolútne vylučujem.

Za relevantnú považujem otázku novinárskej obce, ako hodnotím situáciu, ktorá vznikla okolo AV.

V súčasnosti prebiehajú v súvislosti s osobou Antonina Vadalu procesné úkony v rámci trestného konania, môžem sa k danej situácii vyjadriť veľmi obmedzene. Avšak chcem uviesť, že k osobe a činnosti osoby AV som už v roku 2014/2015 poskytovala polícii všetky mne dostupné informácie, a teda som konala v súlade s platnými právnymi predpismi. Zároveň si dovolím obrátiť vašu pozornosť na fakt, že som takto konala už pred pár rokmi a bez vyvolaného tlaku médií či verejnosti. S vyjadrením úcty pani poslankyni Nicholsonovej, bola som to práve ja, ako jedna z prvých verejne činných osôb, ktorá políciu na osobu AV upozornila.“

Inzercia

Náš stručný komentár: Z tejto vyhýbavej odpovede pre nás vyplýva, že Dana Meager ani po 24 hodinách presne neodpovedala na naše otázky, či pána Vadalu pozná a aký je ich vzťah. 

Ide o vážne podozrenie, keďže Dana Meagerová bola v rokoch 2013 – 2016 viceprezidentkou finančnej správy na Finančnom riaditeľstve SR. Preto je nevyhnutné, aby bližšie vysvetlila tieto okolnosti, ako pozná Vadalu, ako presne reagovala, keďže tieto skupiny podľa podozrení využívali aj karusely pre daňové účely. Meager je od roku 2016 štátnou tajomníčkou na ministerstve financií a v prostredí koalície sa o nej uvažuje ako o budúcej viceguvernérke NBS. 

 

Aktualizované, vyjadrenie Lucie Feckovej po tlačovke Lucie Nicholsonovej: Vedúca oddelenia boja proti podvodom Lucia Fecková v stanovisku pre Denník N poprela, že bola na dovolenke s rodinou Vadalovcov.

„V auguste 2014 som bola na dovolenke v Taliansku so svojím rodinným príslušníkom. Cestu na Sicíliu som si organizovala a zabezpečovala sama. Nikdy som vedome neprišla do styku s akýmkoľvek členom rodiny Vadalovcov alebo inou medializovanou rodinou z Talianska, a to ani prostredníctvom iných osôb. Skutočnosti vzťahujúce sa na môj pobyt v Taliansku v uvedenom období sú preto účelovo spájané s verejne publikovanými kauzami, voči čomu sa ostro ohradzujem a považujem zverejnenie takejto informácie v súvislosti s medializovanými kauzami za závažné porušenie práva na ochranu môjho súkromia,“ vyhlásila Fecková s tým, že je pripravená potvrdiť svoje stanovisko aj na polygrafe. 

Aktualizované, vyjadrenie Sone Karabelli po tlačovke Lucie Nicholsonovej: riaditeľka osobného úradu Finančnej správy v stanovisku pre médiá uviedla toto:  

V lete v roku 2014 som nebola v Kalábrii. V Kalábrii som nebola nikdy.
Uvedené leto som bola v Bratislave. Nakoľko som bola operovaná po amócii sietnice ľavého oka a môj zdravotný stav mi nedovoľoval vycestovať mimo Bratislavy. Dovolenku trávim výlučne s rodinou (manželom a dvoma deťmi), a nie s kolegyňami z práce.
Na základe uvedeného Vás žiadam o nespájanie mojej osoby s predmetnou kauzou a bezodkladné uvedenie na pravú mieru.Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Odporúčame