Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
01. 03. 2018, 01:00

Nie je nič horšie než 'ndrangheta

O najsilnejšej mafiánskej skupine sveta, ktorá môže stáť za vraždou slovenského novinára.
Nie je nič horšie než 'ndrangheta

Na unikátnej fotografii polícia zachytila iniciačný rituál do najvyšších vrstiev najväčšej svetovej zločineckej organizácie Ndrangheta. Foto TASR/AP

Posledný text Jána Kuciaka, ktorý by bol výnimočným novinárskym počinom, aj keby bol mladý novinár stále medzi nami, má po odpornom zločine celkom nový rozmer. Dnes je už jasné, že ide o najčítanejší a najdôležitejší investigatívny text v dejinách slovenskej žurnalistiky, ktorý zmení politický život krajiny.

Napriek tomu stále nemôžeme s určitosťou napísať, že za dvojnásobnou vraždou stojí juhotalianska mafia 'ndrangheta, ktorej chápadlá na Slovensku nebohý novinár podrobne mapoval. 

Táto mafia bola dosiaľ pre nás takmer neznámym pojmom, nerozumieme jej mentalite, zatiaľ sme odkázaní len na útržkovité postrehy medzinárodných či talianskych odborníkov, ktorým sa celkom nezdá, prečo by 'ndrangheta zabíjala v cudzine novinára, ak to posledné desaťročia nerobila ani doma. 

S hlbšími analýzami o pravdepodobnosti zapletenia 'ndrangheta do dvojnásobnej vraždy mimo Talianska nám zatiaľ nepomáhajú ani talianske médiá, ktoré o prípade Jána Kuciaka informovali zatiaľ len agentúrnym spôsobom. Všetka pozornosť je tam teraz upriamená na nedeľňajšie parlamentné voľby.

Ako pochopiť Taliansko

Napokon, o mafii sa píše v Ríme stále, aj v súvislosti s voľbami chrlia noviny investigatívne materiály o tom, ako sú kandidačné listiny niektorých strán prepletené ľuďmi z prostredia rôznych regionálnych klanov. 

Týždenník l´Espresso len pred pár dňami priniesol rozsiahly materiál o Silviovi Berlusconim, ktorého koalícia podľa prieskumov smeruje k volebnému víťazstvu. Noviny sa venujú paktu Berlusconiho s mafiou, tomu, ako kedysi zamestnával istého Vittoria Mangana, ktorý si už začiatkom 70. rokov odsedel väzenie za podvody a vydieranie. O pár rokov neskôr Mangana býval krátky čas aj vo vile Berlusconiho ako člen rodiny, v rokoch 1974 až 1992 nosil od Silvia pravidelne v taškách peniaze priamo do rúk bossov Cosa nostra.

To všetko nie sú obvinenia nepriateľskej tlače, ale preukázané fakty, ktoré medzičasom potvrdili súdy na všetkých stupňoch.

Po tejto stope išiel začiatkom 90. rokov aj prokurátor Paolo Borsellino, pretože Mangana patril medzi najdôležitejších severotalianskych mafiánov. Borsellino verejne naznačoval, kam sa jeho pátranie uberá, dokonca zmieňoval aj samotného Berlusconiho, ktorý bol vtedy ešte len milánskym veľkopodnikateľom. Borsellino bol však v júli 1992 zavraždený, keď mu explodovala bomba pod autom. Berlusconiho pakt s mafiou sa pretavil do novej podoby, na jar roku 1994 sa stal prvýkrát premiérom.

Ako lakonicky dodáva predvolebné l´Espresso, súdy síce v posledných rokoch preukázali všetky prepojenia, po ktorých svojho času pátral Borsellino, „ale voliči to ignorujú“.

Borsellino bol však v júli 1992 zavraždený, keď mu explodovala bomba pod autom. Berlusconiho pakt s mafiou sa pretavil do novej podoby, na jar roku 1994 sa stal prvýkrát premiérom. Zdieľať

Neignorujú to však len voliči, ale aj predstavitelia EÚ, naposledy šéf Komisie Jean-Claude Juncker, ktorý v januári ostentatívne prijal Berlusconiho. Brusel totiž vidí v tomto 81-ročnom politickom nezmarovi záruku aspoň minimálnej stability a vypočítateľnosti Talianska.

Mafia, ktorá vytlačila Cosa nostra

Kým vplyv kedysi najhrozivejšej talianskej mafie, sicílskej Cosa nostra, v posledných 20 rokoch skôr upadá, 'ndrangheta od 90. rokov vypĺňala aj jej miesto a stále mocnela. Dnes je ako jediná mafiánska organizácia aktívna na všetkých kontinentoch, mimo Talianska je veľmi silná v Austrálii, v Kolumbii, v USA či Kanade, ale nemalé starosti robí aj Nemcom a krajinám Beneluxu. Dohromady funguje asi v 30 krajinách sveta, má okolo 60-tisíc pešiakov, väčšinou spojených pokrvnými vzťahmi. Do jej vodcovskej elity patrí odhadom asi 400 ľudí.

Za posledných 25 rokov zabili jej zločinci okolo 200 ľudí. V roku 2002 zastrelili advokáta Torquatu Ciriaca, ktorému skrížili cestu, keď išiel autom, poistili sa ranou istoty aj zdanlivou neviditeľnosťou, keďže pri atentáte neboli žiadni svedkovia. V roku 2005 zavraždili Francesca Fortugnu, viceprezidenta regionálnej vlády juhotalianskej Kalábrie, kde má mafia svoj domov. Táto vražda opäť otriasla krajinou, ako reakcia vzniklo antimafiánske hnutie Ammazzateci tutti (Pozabíjajte nás všetkých).

V prípade mnohých vrážd išlo o celkom nevinných ľudí, ktorých omylom zasiahla guľka pri prestrelke, neraz boli obeťami deti, napríklad 11-ročný Domenico Gabriele (v roku 2009) alebo trojročný Cocò Campolongo, ktorý presne pred štyrmi rokmi zhorel v aute.

Časopis l´Espresso neskôr prišiel so zoznamom mien 30 detí, ktoré táto mafia v posledných desaťročiach zabila: „Nikdy nešetrili deťmi ani ženami. Pretože sa neriadia kódexom cti, ale iba vlastnými záujmami,“ napísal časopis.

František hovoril o 'ndranghete a „velebení zla“ (adorazione del male) a všetkých členov tejto mafie vyhlásil za exkomunikovaných z cirkvi. Zdieľať

Pápež František pár mesiacov po smrti trojročného chlapca navštívil Kalábriu, na omšu prišlo 200-tisíc miestnych, František hovoril o 'ndranghete a „velebení zla“ (adorazione del male) a všetkých členov tejto mafie vyhlásil za exkomunikovaných z cirkvi.

Išlo o dôležitý symbol, napokon, kalábrijskí aj celosvetoví bossovia tejto mafie sa každoročne stretávajú na pútnickom mieste v San Luca, kde si dohadujú svoju stratégiu, či nejakú svoju bunku zatvoria a niekde inde zas otvoria, prípadne koho zlikvidujú. Predpokladá sa, že tu padlo aj rozhodnutie zavraždiť významného regionálneho politika Francesca Fortugnu.

Odkiaľ čerpá 'ndrangheta silu

S kalábrijskou mafiou mal od začiatku problém už nový, zjednotený taliansky štát pred 150 rokmi, ale ešte dlho to bola najmä regionálna záležitosť. Členov 'ndranghety spájali v prvom rade pokrvné zväzky, aj preto bola mafia síce kompaktná, ale pôsobila slabšie než sicílska Cosa Nostra či Camorra, aj preto ju štát po druhej svetovej vojne dlhodobo podceňoval.

Pôvodne boli jej biznismodelom najmä únosy a vydieranie, od 60. rokov sa čoraz viac zapája do obchodu s drogami či prania špinavých peňazí.

Rozmach prichádza v 70. rokoch, keď Rím investoval veľké sumy do budovania infraštruktúry, ciest a železníc na chudobnom juhu Talianska. Podnikatelia zo severu prichádzali do Kalábrie, na nich sa však už prisali miestni kápovia klanov, ktorí si za realizáciu verejných megaprojektov vypýtali svoj podiel.

Podoba 'ndranghety sa tak postupne mení, geograficky aj organizačne. Preniká nielen na sever Talianska, ale aj do Európy, etabluje sa aj v USA, Kanade a Austrálii, kde sa predtým prisťahovalci z Kalábrie hlásili skôr k sicílskej mafii. Sebavedomie 'ndranghety rastie, už v 80. rokoch kontroluje obchod s drogami na troch kontinentoch.

Dnes sa jej ročné obraty odhadujú na zhruba 50 miliárd eur, okrem drog sa kalábrijské klany, rozlezené po celom svete, sústredia aj na verejné zákazky, obchod so zbraňami či prostitúciu.

Mafia zmenila aj svoj organizačný charakter. Tieto procesy opísali vo svojej knihe Fratelli di sangue (Pokrvní bratia, v roku 2011 ju vydal Kalligram) prokurátor Nicola Gratteri a Antonio Nicaso: v 60. rokoch založila mafia svoju štruktúru Santa, akúsi sivú zónu prepojenú s politikmi, inštitúciami aj tajnými slobodomurárskymi lóžami. Počas dvoch mafiánskych vojen boli mnohí bossovia starej gardy zavraždení, v rámci 'ndranghety sa preto postupne vytvoril nový územný aj riadiaci systém.

V 60. rokoch založila mafia svoju štruktúru Santa, akúsi sivú zónu prepojenú s politikmi, inštitúciami aj tajnými slobodomurárskymi lóžami. Zdieľať

V niektorých regiónoch Kalábrie má kľúčové postavenie jedna nadklanová komisia, ktorá drží pod kontrolou jednotlivé príbuzenské vetvy, v iných regiónoch naďalej funguje horizontálne usporiadanie, kde si jednotlivé rodiny dávajú väčší pozor na vzájomnú komunikáciu, aby sa vyhli zničujúcim vojnám.

Gratteri a Nicaso preukazujú, že z 'ndranghety sa stala najsilnejšia a najnebezpečnejšia organizácia, ktorá stále bohatne, pričom v Kalábrii sa žije čoraz horšie. A profituje zo stavu verejných inštitúcií, ktoré si ju nevšímajú alebo s ňou ticho spolupracujú. A to zďaleka nielen v Taliansku, autori uvádzajú príklad z Bruselu, kde sa tejto mafii podarilo kúpiť si de facto celú jednu štvrť.

Kalábrijská mafia je v súčasnosti unikátna silou svojich pokrvných zväzkov, väčšina jej členov sa do tejto štruktúry narodí, lídri znepriatelených klanov si neraz dohadujú svadby svojich detí, aby takto napríklad ukončili dlhotrvajúci spor. Sociológ a znalec kalábrijskej mafie Francesco Forgione prirovnal 'ndranghetu k Al-Káide, lebo je svojou štruktúrou stredoveká, súčasne je veľmi moderná – jej chápadlá nemajú centrálne strategické riadenie, no i tak ju charakterizuje akási organická inteligencia.

Noví členovia 'ndranghety prisahajú, že sa stávajú súčasťou „svätej spoločnosti“ či „svätej reťaze“ a že ak sa dopustia ťažkých chýb, sami si vezmú jed alebo sa zastrelia.

Talianskej polícii sa v roku 2014 prvýkrát podarilo na videu zachytiť iniciačný rituál nových členov 'ndranghety, respektíve tých, ktorí sú povýšení na novú úroveň.

Bez úplatných politikov to nejde

Pre slovenský kontext je zaujímavejšie, ako sa rurálna kalábrijská mafia prejavuje na sever od talianskych hraníc. V Nemecku s ňou majú podstatne dlhšie skúsenosti, žije tam druhá aj tretia generácia niekdajších prisťahovalcov z Kalábrie, ktorá už hovorí perfektnou nemčinou, ale naďalej sa cíti ako súčasť klanu. Začiatkom tohto roka došlo v Taliansku a Nemecku ku koordinovanej razii, dokopy bolo zatknutých 170 ľudí, zabavený majetok mal hodnotu 50 miliónov eur, stíhaní budú za vydieranie a pranie špinavých peňazí. 

V Nemecku je známe, v ktorých mestách tieto jednotlivé klany sídlia, lenže dokazovanie kriminálnych aktivít je veľmi zložité. Nemeckí vyšetrovatelia sa sťažujú, že aj keď majú indície na páchanie trestných činov, chýbajú im podklady od talianskej polície, a preto podozrenia často nekončia na súdoch. Taliani zas namietajú, že sami Nemci si to komplikujú so svojimi zákonmi. Kým v Taliansku stačí dôvodné podozrenie, že vytypovaná osoba je súčasťou klanu a polícia už môže odpočúvať jej telefonáty či prehliadať e-maily, v Nemecku je takýto prístup nepredstaviteľný. Ochrana osobných údajov tam má značne vyššiu cenu a jej porušenie sa dá odôvodniť len pri podozreniach na vážny trestný čin.

Kým v Taliansku stačí dôvodné podozrenie, že vytypovaná osoba je súčasťou klanu a polícia už môže odpočúvať jej telefonáty či prehliadať e-maily, v Nemecku je takýto prístup nepredstaviteľný. Zdieľať

Súčasne platí aj to, že mnoho členov kalábrijských klanov žije v Nemecku normálnym životom. Už nebohý Jürgen Roth, jeden z najväčších expertov na taliansku mafiu v Nemecku, upozorňoval, že nie všetci členovia 'ndranghety sa musia nevyhnutne živiť kriminálnym spôsobom. Ako ilustráciu uvádzal, že si netreba všímať talianske reštaurácie s výbornou kuchyňou, ktorým sa už na prvý pohľad darí, ale práve tie reštaurácie, ktoré nefungujú a napriek tomu pred dverami stojí Lamborghini či nablýskaný Mercedes.

Okolo pôsobenia 'ndranghety je však v Nemecku v zásade ticho, keďže jej príslušníci sa správajú diskrétne. Výnimkou bolo leto roku 2007, keď do jednej talianskej reštaurácie v Duisburgu prišli počas rodinnej oslavy neznámi muži a zastrelili šiestich ľudí. Neskôr vyšlo najavo, že išlo o krvavé vyústenie sporu dvoch rodín, ktorý sa kedysi začal v juhotalianskom centre mafie San Luca.

Nemcov tiež šokoval anonymný rozhovor týždenníka Spiegel s jedným z bossov kalábrijskej 'ndrangheta. Nie každé jeho slovo sa dalo brať vážne, miestami sa zrejme chvastal, ale veľa prezradil o mentalite tejto mafie.

Tento kápo najskôr dvom nemeckým novinárom vysvetlil, prečo sa dostal v hierarchii tak vysoko: „Musíte sa držať pravidiel, nadobúdať zásluhy a múdro konať.“ „Ale čo sú zásluhy?“ „To sú skutky, podľa ktorých sme posudzovaní. Funguje to ako v ekonomike. Kto má úspech, stúpa nahor.“ „Patria k tomu aj vraždy?“ „K tomu môžu patriť aj krvavé činy.“ „Vy sám ste niekoho zabili?“ „Povedzme to takto: Robilo by mi väčšie problémy zabiť psa, pretože psy na rozdiel od ľudí nerobia chyby.“ „Aké chyby máte na mysli?“ „Každý z nás sa musí držať pravidiel. K tomu patria poslušnosť, vernosť a pravdivosť. Kto sa toho nedrží, musí zaplatiť. Možno nie hneď na prvýkrát, ale na siedmykrát.“

Keď sa ho novinári pýtali, o akých pravidlách vlastne hovorí, ak biznisom 'ndranghety sú v skutočnosti vydieranie, zlodejiny a vraždy, kápo odpovedal: „To sú prostriedky, ktoré nám ostávajú. Štát v Ríme sa s nami tiež nebabre v rukavičkách.“ Ďalej vysvetlil, že štát pre nich nemá legitimitu a oni si len berú to, čo im patrí, napokon sú to oni, ktorí sa v Kalábrii starajú o džoby pre ľudí a o poriadok. Na otázku, či je 'ndrangheta aktívna aj v Nemecku, kápo ubezpečil, že sa tam cítia veľmi dobre.

Spiegel sa tiež pýtal: „Sú na vašej výplatnej páske aj nemeckí politici?“ Odpoveď: „Ak by to tak nebolo, neboli by sme tu. Veľké peniaze sa dajú zarobiť len v prípade, že politika spolupracuje.“Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Odporúčame