Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
28. 02. 2018, 15:00

Už je to len na nich dvoch

Demisia Marka Maďariča je výzvou pre ostatných vládnych partnerov. Najmä pre Most-Híd s ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou.
Už je to len na nich dvoch

FOTO TASR – Martin Baumann

Minister kultúry Marek Maďarič pred chvíľou oznámil demisiu, ktorá v tejto situácii prichádza ako bomba, ktorá môže postupne položiť celú vládu. Pravdou však je, že Maďarič sa už od leta 2016, keď sa Robert Fico jasne postavil za Roberta Kaliňáka v kauze Bašternák, prestával cítiť ako mentálna súčasť vedenia Smeru.

Nebol súčasťou vplyvnej, neformálnej skupiny V4 (Žiga, Glváč, Pellegrini a tak trochu aj Kažimír), ktorá si myslela, že Smer vstupuje do postkaliňákovskej éry. A keď sa minulý rok ukázalo, že Robert Kaliňák ustál svoju pozíciu v Smere, dokonca si ju postupne upevňoval tak, že spolu s Ficom opäť udával v strane tón.

Keď Maďarič na konci minulého roka oznámil, že už nechce byť podpredsedom Smeru, v strane už viacerí tušili, že je otázkou času, kedy v priebehu roka 2018 odstúpi. Po vražde novinára, ktorý posledné mesiace pátral po stopách talianskej mafie na Slovensku s kontaktmi priamo na Úrade vlády, sa jeho dilemy vyriešili.

Marek Maďarič nechcel ísť do ostrého stretu s Ficom, keďže túto skutočnosť ako dôvod svojho odchodu ani len nenaznačil. Svoj postoj sa rozhodol formulovať čisto osobne až nepoliticky: „Neviem si po vražde novinára predstaviť, že by som naďalej pôsobil vo funkcii šéfa tohto rezortu.“

Demisia ministra kultúry je aj napriek tichému zdôvodneniu výkrikom, po ktorom sa už nebude dať vrátiť späť.

Opozícia pôsobí napriek svojim tlačovkám stále trochu zaskočene, Igor Matovič rutinne mieri na Roberta Kaliňáka a Tibora Gašpara, ktorí sú obohranými a pohodlnými terčami. No všetkým už musí dochádzať, že ide už o podstatne viac. O hlavu premiéra, pád vlády a predčasné voľby.

Všetky oči sa v tejto chvíli upierajú na stranu Most. Špeciálne na ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú.

Tá dnes povedala, že je „absolútne neprijateľné, aby na úrade vlády pôsobili ľudia, ktorí môžu byť v kontakte s mafiou“. O politických otázkach sa vraj najskôr ešte musia porozprávať vo vnútri strany. Tento jej odkaz sa dá preložiť tak, že pokiaľ Trošková s Jasaňom z Úradu vlády neodídu, porúčať sa bude ona. Ak sa ich Robert Fico rýchlo zbaví, tak to Mostu aj jej osobne ako cena za zotrvanie vo vláde môže opäť stačiť. (Aktualizované: Jasaň a Trošková poobede oznámili, že odchádzajú z Úradu vlády až do vyšetrenia vraždy, lebo ich mená sú zneužívané v politickom boji.) 

Ak by sa tak stalo, pre verejnosť by to bol koniec aj posledných zvyškov ilúzií o strane Most. Nie je to tak dávno, keď ministerka Žitňanská hrozila odchodom vlády, ak do Súdnej rady bude zvolená štátna tajomníčka za Smer Monika Jankovská.

Informácie, ktoré teraz vyplávali na svetlo, sú však oveľa dramatickejšie než zloženie Súdnej rady. Hovoria o personálnych linkách talianskej mafie na ľudí v najsilnejšej vládnej strane, dokonca v najbližšom okolí premiéra. Zároveň je pravdepodobné, hoci ešte nie isté, že kvôli odkrývaniu týchto súvislostí bol zavraždený novinár.

Tieto fakty Roberta Fica a stranu Smer usvedčujú zo zlyhania, ktoré ich v tejto chvíli diskvalifikuje na ďalšie spravovanie krajiny. Ak to necítia oni, mal by to byť práve Most a ministerka spravodlivosti, kto im to povie natvrdo.

Vstup Mosta do tejto vlády sa ešte dá označiť ako politický realizmus či pragmatizmus. Zotrvanie v nej po kauze Bašternák a akceptovanie ďalšieho pôsobenia Roberta Kaliňáka v ministerskom kresle už bolo do značnej miery oportunizmom. Ak však Béla Bugár a Lucia Žitňanská zostanú vo vláde aj teraz, bude to už čistý cynizmus.Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Odporúčame

Kiskotrol

Kiskotrol

Ste prasatá a vaši čitatelia fašisti, odkazujú nám z prezidentskej kancelárie.