Marek Maďarič podáva demisiu a odstupuje z postu ministra kultúry

Marek Maďarič podáva demisiu a odstupuje z postu ministra kultúry

Foto: TASR/Pavol Zachar

Maďarič oznámil, že v pondelok odovzdá demisiu prezidentovi Kiskovi.

Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky nedovoľuje ministrovi kultúry Markovi Maďaričovi pokračovať vo funkcii šéfa rezortu kultúry.

Ako na tlačovom brífingu povedal, je to jeho osobné rozhodnutie, vyplývajúce aj z toho, že k médiám a novinárom má práve najbližšie ministerstvo kultúry.

„Neviem si po vražde novinára, či sa už potvrdí, alebo nie, že to súviselo s jeho prácou, predstaviť, že by som naďalej pôsobil vo funkcii šéfa tohto rezortu,“ uviedol Maďarič, ktorý deklaroval, že celú záležitosť prežíva veľmi ťažko.

Svoju abdikáciu, o ktorej podľa vlastných slov uvažoval už od pondelka, oznámil v stredu ráno premiérovi Robertovi Ficovi. „Po rozhovore zobral moje rozhodnutie na vedomie,“ uviedol. Prezidentovi predloží abdikáciu v pondelok. Maďarič zároveň oznámil, že ostáva radovým členom Smeru-SD. 

Vylúčil, žeby motívom bol politický kalkul do budúcnosti, zdôraznil, že jeho rozhodnutie nesmeruje ani k výzve na konanie iných ministrov. Otázkam, ktoré sa pýtali na medializované informácie o kontaktoch členov Smeru s osobami, spájanými s talianskym podsvetím odpovedal, že je to úloha polície, prokuratúry, aby takéto informácie preverili. „Ja nie som sudca ani vyšetrovateľ, aby som niekoho súdil a hodnotil,“ uviedol.

Verí, že tragédia prispeje i k väčšej tolerancii vo vzťahu medzi politikmi a novinárskou obcou.

Maďarič nechcel špekulovať o svojom nástupcovi. „Je to vec, o ktorej rozhodne vedenie Smeru, ja už členom vedenia nie som,“ povedal.

Maďarič zastáva funkciu šéfa rezortu kultúry po tretí raz. V parlamentných voľbách v roku 2006 bol zvolený za poslanca Národnej rady SR a Smer-SD ho nominoval do vlády na post ministra kultúry SR, vo svojej funkcii zostal do konca volebného obdobia vlády SR v roku 2010. Po období rokov 2010 – 2012, keď bol Smer-SD v opozícii, sa po predčasných voľbách v apríli 2012 na post ministra kultúry vrátil.

Uviedol to predseda opozičnej SaS Richard Sulík v reakcii na Maďaričovo rozhodnutie odísť z funkcie.

Sulík predpokladá, že ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) bude „len ešte viac znepokojená“. 

Neobávam sa, že by sa politika ministerstva kultúry radikálne zmenila, tvrdí Maďarič

„Marek Maďarič desať rokov kryl zločiny vládnej strany Smer-SD. Preto jeho dnešný krok považujeme za síce neskorý, ale predsa len ohlas svedomia,“ reagoval na Maďaričovu demisiu líder OĽaNO Igor Matovič.

Ani zmena na poste ministra kultúry nie je dôvod na obavu, že by sa stratégia a politika ministerstva kultúry radikálne menila, resp., že by v novom období prišlo k zvráteniu súčasného trendu, ktorým sa rezort snaží slovenskej kultúre, vrátane tej menšinovej, pomáhať. Marek Maďarič (Smer-SD) to pre TASR povedal po skončení brífingu, na ktorom oznámil rozhodnutie odstúpiť z postu ministra kultúry.

"Pokiaľ viem, ani v opozícii a už vôbec nie v koalícii nie je nálada, že by som mal mať obavu o spochybňovanie doterajších výsledkov,“ uviedol Maďarič.

Doterajšiu politiku ministerstva, iniciatívy, ktoré okrem iného počas Maďaričovho pôsobenia vykreovali tri podporné fondy, sú podľa odchádzajúceho ministra široko akceptovateľné. Je presvedčený, že jeho nástupca to preto meniť nebude.

„Samozrejme, môže si nájsť nové akcenty a priority, no koniec koncov, bude viazaný programovým vyhlásením vlády a jeho konkrétnymi úlohami, takže sa neobávam, žeby malo prísť k nejakému prehodnocovaniu," uviedol minister. O svojom nástupcovi nemá predstavu. „Bude to rozhodnutie vedenia strany Smer,“ odpovedal.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo