Hispánci, moslimovia a umierajúci Západ

Prednedávnom prebehla médiami zaujímavá správa. Ostala však nepovšimnutá a nereflektovaná. V Los Angeles bol za starostu zvolený kandidát demokratov Antonio Villaraigosa. Na tom by nebolo určite nič zvláštne, keby Villaraigosa nebol potomkom mexických prisťahovalcov a nebol by zvolený najmä zásluhou hispánskej väčšiny (!), ktorá má v LA 48% (bielych Američanov je len 31%). To už nie je obyčajná správa. Je to vážny signál. Nie len pre Američanov. Najmä pre Európanov.

Prenikanie hispánskej kultúry do americkej je dlhodobým javom. Napriek mnohým negatívnym skutočnostiam (nízka ekonomická produkcia, vysoká kriminalita, mnohokrát ilegalita pobytu, nízke vzdelanie a pod.) nie je ich migrácia tragédiou. „Väčšina Ameriku miluje a mnohí sa chcú stať súčasťou americkej rodiny,“ myslí si americký konzervatívny komentátor Patrick Buchanan. Ale čo je snáď ešte dôležitejšie – Hispánci vyrastajú z kresťanských koreňov.

Američania, ale v poslednom čase najmä Európania, sú vystavení prenikaniu (alebo lepšie povedané expanzii) aj inej kultúry, ktorá - na rozdiel od hispánskej - môže najmä pre Európu znamenať jej koniec. Islam. Dvanásť až pätnásť miliónov moslimov v EÚ, viac ako tisícpäťsto mešít v samotnom Nemecku. Buchananove slová na adresu Hispáncov určite neplatia pre moslimov. Platia tu iné jeho slová: „Kresťanský odliv v Európe strieda islamský príliv.“ Paradoxom je, že Európa týchto prisťahovalcov potrebuje. Prečo? Lebo na pohodlných Európanov nemá kto pracovať. Zdá sa, že spojenie kresťanská Európa prestáva byť definitívne platné. Tu nejde o toleranciu inakosti, ale o zánik európskosti. Problém je v tom, že dnes si to uvedomuje málokto.

Čo robiť? Riešenie je jednoduché a napriek tomu (či práve preto?) sa mnohým zdá byť nereálnym. Vrátiť sa od kultúry blahobytu ku kultúre obete. Obyvatelia Európy musia začať pracovať a mať deti. Inak nás čaká – do tretice slovami Buchanana - smrť Západu.

Imrich Gazda

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo