Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
05. december 2006

Srdce ženy: Krása, krása a Krása

„Za umenie môžeme dokonca považovať aj spôsob, akým žena prechádza miestnosťou.“ C. S. Lewis Autori knihy o srdci ženy spomínajú, ako sa istá žena priznala, že sa cíti ako domáci spotrebič. Ženy dneskajška sú unavené, vyčerpané, lebo iba slúžia a v zápale povinností už ani neveria, že môžu byť krás...


„Za umenie môžeme dokonca považovať aj spôsob, akým žena prechádza miestnosťou.“ C. S. Lewis

Autori knihy o srdci ženy spomínajú, ako sa istá žena priznala, že sa cíti ako domáci spotrebič. Ženy dneskajška sú unavené, vyčerpané, lebo iba slúžia a v zápale povinností už ani neveria, že môžu byť krásne.

A tak každý, kto čítal dobrodružstvo Johna Eldredga o divokom srdci muža, musí pri „pohľade“ na Očarujúcu uznať, že ani v tomto príbehu nepôjde o vonkajšie problémy ľudskej, tentoraz ženskej duše.

John tak vzal svoju manželku na miesto, ktoré mnohí pokladajú za príšerne komplikované. Muži sa srdca ženy boja, lebo nevedia, čo by tam našli a ako by to zvládli. Prichádzajú však o poklad, ktorý je v ženskej duši od Boha na potešenie sveta.

Túžby ženy a Boh
Takmer analogicky k Divokému v srdci sa Eldredge púšťa do vnútra ženského srdca. V jeho hĺbke sa nachádzajú tri základné túžby:
Byť milovaná – videná, hľadaná a aby sa o ňu bojovalo. Ženy túžia tiež po účasti na veľkom dobrodružstve. Sú aj bojovníčky a to jedinečným spôsobom. Treťou túžbou je byť krásnou.

Božie srdce, ak to tak môžeme nazvať, je obrazom túžob muža aj ženy. Obaja môžu vidieť seba aj toho druhého v Bohu. Áno, Boh je divoký, túži po dobrodružstve a po nás, presne ako muž po žene. Muž aj žena nájdu v Bohu túžbu po tom, aby ho milovali, vzali do dobrodružstva svojho života a aby odhaľovali tajomstvo Jeho krásy. Boh je vo vzťahoch vlastne ako žena: Chce byť pre nás prioritou, aby sme si ho všímali a hľadali.

Ako sa s príchodom zaľúbenia mení život človeka, presne tak to funguje, keď objavíme, že v kresťanstve ide o veľkolepú romancu.
Táto filozofia o túžbach muža a ženy vo vzťahu s túžbami Boha je neuveriteľne zaujímavá a dokáže veľmi dobre ilustrovať podstatu kresťanstva – vzťahy. Chcelo by to však minimálne samostatný článok, ak nie knihu.

Krása, rana a otázka
V knihe sa zvlášť venujú autori otázke krásy. Je základnou vlastnosťou Boha, aj keď sa často sústredíme na pravdu a dobro, píšu Eldredgeovci. Krása podľa nich rozpráva (že všetko bude dobré, v poriadku), vábi – priťahuje, živí, potešuje, inšpiruje a je transcendentná.

Napriek všetkému, čo krása predstavuje, sa žena pýta: „Som pekná?“ Je to jej základná otázka, na ktorú čaká odpoveď predovšetkým od otca. Problém nastal pri Páde v raji, keď Adam zostal pasívny a Eva neverila Bohu. Vzala veci do vlastných rúk, a tak nasledoval hriech, trest a kliatba. Mužovo trápenie súvisí s jeho otázkou (či na to má, či nezlyhá), žena sa borí s osamelosťou a nadvládou muža. Takto sa padnutá Eva môže stať buď panovačnou (nepotrebuje nikoho, odmieta citlivosť) alebo skleslou a utiahnutou.

Inzercia

Diablovi však nestačilo, a tak útok pokračuje ranou, ktorú žena utŕži najčastejšie od otca. Bolesť spôsobuje najmä nevšímavosť, týranie a pasivita. Rany spôsobuje ten, kto vie, kým sme mali byť. Je to ten, ktorý sa nás bojí, vysvetľujú autori.
Útočí zvlášť na Evu, na jej krásu (sám padol kvôli svojej kráse - pre pýchu).
Eva dáva život, a preto je prenasledovaná. Je vrchol stvorenia, bolo stvorená ako posledné zo všetkých stvorení. Ženské telo je príliš veľké znamenie večnosti pre zrak muža. (Wiliam Blake)

Liečba
Postupné vyzdravenie z rany je vlastne duchovný život. Eldredgeovci ponúkajú spôsob uzdravenia a návrat k túžbam cestou, ktorá zodpovedá s ich výpravou do srdca ženy.
Pri oživení srdca zohráva významnú úlohu romanca, tá po ktorej ženy túžia.
Ježiš nazval sám seba Ženíchom. Vyjadril tak vzťah, aký by mal rád s nami. Nemá ísť iba o plnenie príkazov, ale o vášeň, romancu.
A keďže podstatu kresťanského života charakterizuje vzťah, do toho každodenného treba ísť s už prežitou romancou s Ježišom. Muž prichádza k žene so svojou silou a žena k mužovi s krásou, v ktorú už verí. Ježiš je predsa jej Ženíchom...

Vášeň verzus rozum
„Eldredgeovky“ sú obľúbené, rýchlo sa stali bestsellermi a napriek tomu, že sa čítajú ľahko v sebe ukrývajú zaujímavé myšlienky. Čitatelia môžu byť naozaj očarení, ale aj tu platí, že Boh (aj keď je romantický) si neželá nerozumné veci. A preto nie je na škodu pri knihách so spiritualitou „zdola“ konzultovať veci, ktoré chceme prenášať do nášho duchovného života, so spovedníkom alebo duchovným vodcom. Akokoľvek, Eldredge aj s manželkou na niečo opäť prišiel. A to je skvelé.

Aby sme si však nemysleli, že život ženy je len o kráse a to o kráse pre seba.
Žena, ktorá sa spomína v Očarujúcej povedala Bohu svoje „áno“ tým, že zanechala takmer všetko, čo napĺňalo jej život a začala sa starať o svoje dieťa. Zomrela tak sebe, aby milovala. To bude asi tá nenahraditeľná úloha Matky, Krásky a Ježišovej nevesty.

Pavol Rábara

......................
John a Stasi Eldredge: Očarujúca (Captivating)
Redemptoristi – Slovo medzi nami
Bratislava 2006

Knihu možno zakúpiť tu.

Odporúčame

O žilinskej gitare

O žilinskej gitare

Na novinárskom seminári v Ružomberku boli účastníci prvé dni morení tvrdými radami do vojny. Front sa otvára 2. decembra 2006. Prednášajúci, ktorí súkajú z rukávov atmosféru problémov korupcie, odboja a slabostí pôsobia ozaj vybavene. Ich taktika stojí na profesionalite a odvahe. Presne ako žoldnie...

Prvá kresťanská televízia na Slovensku - TV NOE

Prvá kresťanská televízia na Slovensku - TV NOE

Z Českej republiky od mája 2006 vysiela kresťanská digitálna a satelitná televízia TV Noe. K tomuto projektu sa pripojilo aj Slovensko. Nová kresťanská televízia nechce byť konkurenciou existujúcim televíznym kanálom, chce byť alternatívou. Výroba slovenských programov vysielaných pod značkou TV Lux...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.