Last night in Sweden – mal Trump predsa len pravdu? (Expedícia Európa)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Last night in Sweden – mal Trump predsa len pravdu? (Expedícia Európa)

Hasiči sa snažia uhasiť horiace auto v štokholmskej štvrti Rinkeby-Kista počas pouličných nepokojov 21. mája 2013. TASR/AP

Martin Leidenfrost navštívil štokholmské cudzinecké geto, kde minulý rok vypukli nepokoje.

„Look at what happened last night in Sweden!“ zvolal Donald Trump pred rokom. Keďže v spomenutý večer sa nikde vo Švédsku neodohralo niečo pozoruhodné, Trump sa stal terčom celosvetovej zosmiešňujúcej kampane.

Švédsky expremiér Carl Bildt napísal tvít: „Sweden? Terror attack? What has he been smoking?“ Internet prešiel od vtipkovania k tomu, čo sa ostatnú noc skutočne stalo vo Švédsku: chybne poskladali regál z Ikey, los sa páril s losom z dreva.

Lenže niečo sa stalo

Sotva nejaké médium, ktoré pôžitkársky zosmiešňovalo Trumpa, informovalo neskôr o tom, že o dva dni večer sa skutočne niečo vo Švédsku udialo. Trump vyslovil chybný výrok v sobotu 18. februára 2017. V pondelok 20. februára 2017 vypukli výtržnosti v štokholmskom cudzineckom gete Rinkeby. Prisťahovalci hádzali kamene na policajtov, zmlátili fotografa, demolovali obchody, zapaľovali autá.

O niekoľko týždňov nasledoval skutočný teroristický útok: 7. apríla 2017 zavraždil jeden uzbecký islamista päť ľudí, keď nákladným autom vošiel do pešej zóny v štokholmskom centre mesta.

Chcel som spoznať zlopovestné švédske sídlisko a strávil som tam dva večery. Rinkeby je známe už od randálov z roku 2013, ktoré polícia nevedela niekoľko dní dostať pod kontrolu.

Trump učinil svoj chybný výrok v sobotu 18. februára 2017. V pondelok 20. februára 2017 vypukli výtržnosti v štokholmskom cudzineckom gete Rinkeby. Zdieľať

Prišiel som metrom z centra. Na stanici metra „Rinkeby“ tancovali dve peknučké tínedžerky na nástupišti, nežne, podnapito. Medzi sebou sa rozprávali po anglicky; keďže mnohí obyvatelia Rinkeby sa narodili v Anglicku, angličtinu som počul ešte častejšie. Keď nastúpili do metra, jedno z dievčat si uviazalo šatku.

Dlhé pohyblivé schody ma viezli nahor popod skalu pomaľovanú mäsovočervenou farbou. Keď som dorazil, bol to predsa len krátku chvíľu šok: Bolo to Mogadišu v noci, lenže pri zimnom počasí. Islamská modlitebňa, money transfer, halalový fastfood, africké nočné holičstvo a obrovský prací salón plný tučných zahalených somálskych matiek. Ťavie mäso bolo v akcii, 100 korún za kilo.

Posadil som sa do kebabového grillu. Bolo to tu pred „Rinkeby Grillen“, kde sa pred rokom začali výtržnosti, a to kvôli zatknutiu obľúbeného tunajšieho gangsterského rapera Mu­hammeda Rebara. Medzičasom sa tu medzi mladíkmi vytvorila legenda, že policajti nenašli pri Rebarovi drogy a boli z toho takí frustrovaní, že rapera ležiaceho na zemi omočili.

Pozrite, čo nám robí švédska polícia

V Rinkeby Grillen som počul hektický spôsob reči krehkého mladého černocha, z jeho reči zaznievali slová ako „fuck, fucking, telefonsex“. Keď som bol na odchode, môj pohľad zotrval pridlho na vlajke USA, ktorá bola vyšitá na vetrovke jedného Afričana. Tento týpek ma zastavil: „Teba som tu už videl, pracuješ pre políciu!“ Pravdivo som ubezpečoval: „To neprichádza do úvahy, v Štokholme som prvý raz.” Predvádzal sa pred svojimi smejúcimi sa kamošmi, prehmatal ma, či nemám zbrane.

Napriek tomu som sa cítil bezpečne. Vedel som, že na švédske pomery veľmi vysoká tunajšia miera kriminality je stále pod priemerom Veľkej Británie. Marocký vlastník „Kaffe Mynta“, v ktorom odstrelili dvoch bratov, uvoľ­ne­ne uvažoval: „To bola len druhá prestrelka za päť rokov, Paríž je horší.“ V so­mál­s­kom „No Café“ bežal western s umelými kulisami, je­den senior vy­svetľoval znudenej mládeži z rohu Afriky, ako vznikala Amerika a Latinská Amerika.

„Teba som tu už videl, pracuješ pre políciu!“ Pravdivo som ubezpečoval: „To neprichádza do úvahy, v Štokholme som prvý raz.“ Zdieľať

V protiklade k svojej dobrej povesti je Švédsko štátom OECD s najvýraznejšou etnickou segregáciou, a tak 90 percent obyvateľov Rinkeby sa narodilo v cudzine alebo ich rodičia sú cudzinci. Vďaka švédskemu sociálnemu štátu Rinkeby však v žiadnom prípade nepripomína no-go zóny vo francúzskych sídliskách.

Obytné bloky boli v dokonalom stave, mali veľké balkóny, čisté vchody, pestované parky. Bolo tu aj dobre navštevované centrum mládeže a ohlásená návšteva dvoch sociálnodemokratických ministrov.

Prišiel som načas na „POET“, s veľkým vypätím organizovaná súťaž v poézii pre mládež v gete. Tri policajné autobusy stáli pred viacúčelovou halou, v ktorej boli v stálom pohybe stovky mladých zo Somálska a Blízkeho východu. Profesionálna moderátorka, na červených sofách sedeli deviati porotcovia – to boli jediní pôvodní švédski obyvatelia.

Na tribúne, celkom vzadu a celkom hore, sedeli ako na bidle v čiernom zahalené somálske dospievajúce dievčatá. Zovreté do chóru vrešťali za svojich favoritov. Aj vystupujúce poetky mali závoje. Mnohí čítali svoju poéziu zo smartfónu, všetky texty boli napísané bez výnimky po švédsky. Započul som pojmy ako „reflektovať, diferencovať, politika, fuck to police“. Jeden z mužských básnikov mal dlhú červenkastú bradu v islamskom štýle. Z jeho rapu, nazdávam sa, som započul: „Kto hovorí, že všetci moslimovia sú teroristi… Hitler.“

Musím ešte dať slovo Osmanovi. Tento pekný dvadsiatnik je spolovice Bosniak a spolovice Arab, a preto celý Švéd. Vysvetľoval mi, rozhorčene brblajúc, čo všetko som mal ešte vedieť o Rinkeby.

O potkanoch, ktoré som videl mihať sa po uliciach, Osman povedal: „Potkany v Rinkeby sú bláznivé, lebo keď tu dílerom padá kokaín z vrecák – z toho potkany zošaleli.“ O švédskej vláde povedal: „Investovala 150 000 eur do jedného projektu – matky by mali večer vychádzať von v reflexných vestách, aby nahnali svoje deti do postele. Pýtam sa ťa: Vidíš tieto matky? 150 000 eur, kto si to nasypal do vrecka?“

O blonďavom policajtovi s atletickou postavou, ktorý nás kontroloval, povedal: „Ten ma prezerá stále. Zhodí ma na zem, pred mojimi rodičmi, pred deťmi, aká hanba!“ Vo svojej angličtine používa stále slovo „disgrace“, čo je zhodou okolností jedna z obľúbených nadávok aj Donalda Trumpa. O švédskych policajtoch tvrdil ešte iné: „Odvezú nás do lesa, do rukavíc si nasypú piesok, takéto údery nezanechávajú stopy. Keď nenájdu drogy, vysadia ma na diaľnici, a musím bežať domov ako najväčší idiot.“

A o výtržnostiach spred roka Osman povedal: „Malé deti vzali z Lidlu toľko ma­linkovky, koľko len dokázali uniesť, a potom tieto malinovky rozdávali. Chceli ukázať, že aj ony majú dôstojnosť. Že aj ony sa [si] zasluhujú rešpekt. “

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo