Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
20. február 2018

Ficov pokus o únik číslo dva

Alebo o tom, čo sa práve deje v hlave premiéra Roberta Fica.
Ficov pokus o únik číslo dva

Ilustračná foto TASR

V médiách sa už niekoľko dní hovorí o ambícii Roberta Fica stať sa predsedom Ústavného súdu.

Denník N priniesol túto informáciu takmer presne rok predtým, ako sa deviatim ústavným sudcom skončí funkčné obdobie a prezident bude menovať ich nástupcov. Osemnásť kandidátov na tento post by mal parlament zvoliť už v závere tohto roku.

Ficov koniec v najvyššej politike a jeho prechod na Ústavný súd by bol udalosťou roka, ak nie desaťročia. A najmä prekvapivým zvratom na politickej scéne s vážnymi dôsledkami na volebný rok 2020.

U viacerých ľudí z prostredia Smeru aj z okolia prezidenta Kisku sme preto preverovali, či tieto informácie vychádzajú z reálneho Ficovho plánu alebo ide o mediálnu bublinu.

Čo je na tom pravdy

V prvom rade, údajná Ficova ambícia je obostretá istým mystériom. Niektoré informácie, ktoré sa šíria v zasvätených kruhoch na najvyšších poschodiach, si protirečia, niektoré sú podľa všetkého vysielané do obehu účelovo.

Na to, čo presne sa malo udiať na stretnutí Roberta Fica, Andreja Danka a Bélu Bugára s prezidentom Andrejom Kiskom, keď mu títo traja začiatkom februára prišli gratulovať k 55. narodeninám, sú dokonca tri rôzne interpretácie.

Ale aj keď odstránime všetky neistoty a informačné šumy, mnohé nasvedčuje tomu, že Robert Fico skutočne uvažuje nad kariérou predsedu Ústavného súdu. Je zrejmé, že na túto tému už hovoril s predsedami koaličných strán Bugárom a Dankom a o tejto jeho možnosti vie aj prezident Andrej Kiska.

Kým v Smere sa šíri zaručená informácia, že ako prvý prekvapil Fica s touto víziou sám prezident Andrej Kiska, ktorý už nechce viesť mediálnu vojnu so Smerom ako vlani, prostredie Prezidentského paláca to odmieta ako výmysel.

Je pravdou, že vzťahy Kisku a Fica sa v posledných týždňoch upokojili. Prezident síce začiatkom roka prekvapil rozhovorom pre Vasárnap, keď označil Roberta Kaliňáka za bezcharakterného a falošného muža a kritizoval aj Fica, premiér však reagoval mierne a odvtedy bol pokoj.

Kým v Smere sa šíri zaručená informácia, že ako prvý prekvapil Fica s touto víziou sám prezident Andrej Kiska, ktorý už nechce viesť mediálnu vojnu so Smerom ako vlani, prostredie Prezidentského paláca to odmieta ako výmysel. Zdieľať

Okolie premiéra tiež v posledných týždňoch zaznamenalo signál od prezidenta, ktorý by si Ficov prechod na Ústavný súd vedel za určitých okolností predstaviť.

Tandem Raši-Kali

Podľa našich zdrojov sa v Smere počíta s tým, že ak by k takémuto scenáru došlo, museli by prezidentovi vyjsť v ústrety pri voľbe kandidátov na ústavných sudcov a zároveň by už v zrekonštruovanej vláde nemohol sedieť Robert Kaliňák.

V Smere sa dokonca na najvyšších poschodiach, politických aj biznisových, celkom vážne zvažuje krízový plán pre prípad, ak sa Robert Fico naozaj definitívne rozhodne pre kariéru v Košiciach.

Podľa tohto scenára by došlo k rozdeleniu postu premiéra a predsedu strany. Na týchto debatách, ktoré vychádzajú zo špekulatívnych predpokladov, nie je najpozoruhodnejšie ani to, či sa tak stane, ale najmä to, ako odzrkadľujú momentálnu mocenskú situáciu v Smere.

Ešte na konci roka 2016 sa v Smere predpokladalo, že Kaliňák sa stal po zničujúcej kauze Bašternák chromou kačkou slovenskej politiky. Málokto by vtedy stavil na to, že ako minister vydrží počas roka 2017, v Smere sa vyformovala neformálna skupina, takzvaná V4 (Žiga, Pellegrini, Glváč, Kažimír), ktorá chcela riadiť Smer v postkaliňákovskom období.

Lenže to je už minulosť. Kaliňák nielen politicky prežil, ale vďaka Ficovej podpore, svojmu enormnému nasadeniu aj nemohúcnosti okolia má v Smere opäť status dvojky po Ficovi. K tomu prispievajú aj prieskumy verejnej mienky, podľa ktorých je po Ficovi druhý najpopulárnejší politik Smeru a po ňom dlho nenasleduje nikto.

Kaliňák nielen politicky prežil, ale vďaka Ficovej podpore, svojmu enormnému nasadeniu aj nemohúcnosti okolia má v Smere opäť status dvojky po Ficovi. Zdieľať

To všetko sa, pochopiteľne, odráža aj v smeráckej diskusii o tom, čo by sa stalo, keby Fico zamieril na Ústavný súd. Novým premiérom by sa mal podľa tohto scenára stať košický primátor Richard Raši a predsedom strany nikto iný než Robert Kaliňák.

V Smere chápu, že pri rekonštrukcii vlády by Kiska musel trvať na tom, že Kaliňák už nemôže byť ministrom vnútra, na jeho miesto by preto na vyše roka pro forma nastúpil buď policajný prezident Tibor Gašpar, alebo štátna tajomníčka Denisa Saková. Kaliňák by tak mal ministerstvo naďalej pod kontrolou, navyše, pozície v strane by si posilnil.

Touto personálnou rošádou by si stranícke sféry vplyvu medzi sebou rozdelila bratislavská vetva na čele s Kaliňákom a košická skupina okolo Rašiho a, áno, aj starého známeho Pavla Pašku.

Stále to vyzerá príliš divoko na to, aby sa to uskutočnilo týmto spôsobom. Ani zasvätené kruhy v Smere nie sú jednotné v tom, akú váhu pripísať tomuto scenáru. Všetci potvrdzujú, že Fico perspektívu s Ústavným súdom zvažuje, niektorí to vidia 50 na 50 percent, iní sú presvedčení, že to bol len chvíľkový záblesk v mysli unaveného politika, ktorému aj napriek komplikovanému zdravotnému stavu neostane nič iné, než zas kandidovať na premiéra aj v roku 2020.

V hlave Roberta Fica

Z osobných dejín premiéra Roberta Fica už vieme, že dôstojná exit stratégia z čela exekutívy ho láka už dlhé roky.

Zrodila sa už po jeho prvom období na poste premiéra, keď vládla Iveta Radičová a pravicový „zlepenec“. Fico si vtedy predstavoval, že v roku 2014, na konci Radičovej vládnutia, bude ako líder opozície kandidovať na prezidenta, zvíťazí a Smer prenechá Kaliňákovi s Paškom.

Napokon však Radičovej vláda v roku 2012 padla. Ale nie Ficova ambícia. Politicky to nedávalo logiku – Fico získal takmer 45 percent, krajina ležala pri jeho nohách, pravica bola rozbitá. No čerstvý dvojnásobný premiér sa krátko po absolútnom volebnom triumfe svojim straníkom zveril, že chce o dva roky kandidovať na prezidenta.

Tak sa aj stalo a zvyšok poznáme – Fico utrpel nečakaný debakel, niekoľko mesiacov ho nebolo počuť ani vidieť, zase sa pozviechal a doviedol Smer napriek veľkým stratám k ďalšiemu víťazstvu.

Keď mal po marcových voľbách vážne zdravotné problémy, Fico dal v slabšej chvíľke svojmu okoliu opätovne najavo, že zvažuje odchod z postu premiéra. Erik Tomáš sa však vrátil na Úrad vlády, Fico politicky ožil a celou silou podržal Kaliňáka pred ulicou. Keď neskôr prišla prehra v župných voľbách, Fico na pár dní zmizol, ale opäť sa vrátil – boli to už len on a Kaliňák, ktorí robili klasickú konfrontačnú politiku Smeru, pokúšali sa nájsť nové témy pre svojich voličov a útočili na súperov.

Zmienený pocit frustrácie je už vo Ficovi dlhšie: strana je navyknutá spoliehať sa iba naňho, že vždy niečo vymyslí, aby Smer vyhrával voľby. Regionálne štruktúry hibernujú a časť jeho ministrov sa chce páčiť najmä bratislavskej kaviarni. Marka Maďariča, ktorý odišiel z vedenia Smeru, vníma ako zradcu, Petra Pellegriniho, ktorý bol pre neho istý čas nádejou, ako pána neviditeľného a Petra Kažimíra ako dobrého ministra, ale bezzubého politika, ktorý by s prehľadom mohol zaútočiť na lídra opozície Richarda Sulíka kvôli jeho polorozpadnutému odvodovému koliesku, len nič také nerobí.

Inzercia

Zmienený pocit frustrácie je už vo Ficovi dlhšie: strana je navyknutá spoliehať sa iba naňho, že vždy niečo vymyslí, aby Smer vyhrával voľby. Regionálne štruktúry hibernujú a časť jeho ministrov sa chce páčiť najmä bratislavskej kaviarni. Zdieľať

Tak ako mali ostatní vo vedení Smeru depresiu z toho, že Fico sa do seba uzaviera a najpodstatnejšie veci rieši iba s Kaliňákom, tak má Fico depresiu z celkového stavu strany a z druhej gardy, ktorá je politicky pasívna.

Premiér si tiež uvedomuje, že po jeho prípadnom odchode by Smer padal nadol. No viacerí v strane to čítajú tak, že ak sa Robert Fico bude rozhodovať medzi straníckym a osobným záujmom, uprednostní svoj vlastný.

Na Ústavnom súde by mal záruku dvanásťročného pobytu, teda do svojich 66 rokov, pričom by mohol zvažovať aj zemanovský scenár comebacku v roku 2024 alebo 2029. Miloš Zeman po desiatich rokoch v ústraní zvíťazil v prezidentských voľbách, jeho rodná ČSSD ho už dávno nezaujímala, hral už len na seba.

Nad týmto všetkým Robert Fico v posledných dňoch uvažuje.

V hlave Andreja Kisku

Lenže čo by mal z vyriešenia Ficovej exit stratégie prezident Andrej Kiska, ktorý teraz v marci oznámi svoj vlastný exit?

V Smere sa to berie tak, že keby sa Fico naozaj rozhodol pre Ústavný súd, boli by páky na to, ako dotlačiť Kisku k súhlasu. Prezidenta už dlhšie trápi, že Kaliňák chystá ďalšie úniky informácií v súvislosti s účtovníctvom firmy prezidenta a jeho brata, ide o problémy za rok 2013, ale aj skoršie roky.

Napokon, aj to má byť dôvod, prečo Kiska preventívne používa spojenie „mafiánsky štát“, aby takýto útok na seba minimálne oddialil.

Kiska by si však v tomto ťahu s Ficom našiel aj pozitívne argumenty. Protihodnotou za Fica ako ním vymenovaného predsedu Ústavného súdu by boli predsa Smer bez Fica, ministerstvo vnútra bez Kaliňáka a Ústavný súd s novými ôsmimi a celkovo lepšími sudcami než doposiaľ.

Prezidenta už dlhšie trápi, že Kaliňák chystá ďalšie úniky informácií v súvislosti s účtovníctvom firmy prezidenta a jeho brata, ide o problémy za rok 2013, ale aj skoršie roky. Zdieľať

Lenže najvážnejším argumentom proti tejto rošáde je vzájomná nedôvera medzi Ficom a Kiskom. Aj keby sa obaja medzi sebou dohodli, že úradujúci premiér pôjde za ústavného sudcu s tým, že ho prezident po zvolení v NR SR rýchlo vymenuje, Fico by sa vystavil viacnásobnému riziku.

Len si to predstavme: všetkým by bolo jasné, že ide o politický obchod, takáto kabinetná intriga by bola chvíľou Igora Matoviča, ktorý by zvolal protestnú demonštráciu pred Prezidentským palácom. Pod tlakom ulice by sa veci ľahko vymkli spod kontroly. Kiska by povedzme splnil len časť dohody, menoval by Fica ústavným sudcom, ale nie predsedom ÚS – toto všetko sú pochybnosti, ktoré Fica a jeho okolie nútia k obozretnosti.

V hlave Andreja Danka

A tak na záver prichádzame k mužovi, o ktorom sa v súvislosti s touto špekuláciou zatiaľ príliš nehovorilo.

Líder SNS Andrej Danko sa totiž do celej veci proaktívne vložil a sondoval u prezidenta aj premiéra, či by sa Ficova tichá ambícia s Ústavným súdom dala uskutočniť pre blaho Fica, celej krajiny – a, samozrejme, v neposlednom rade pre blaho Andreja Danka.

Danko má za sebou nešťastný rok, keď jeho SNS v mocenských súbojoch s Ficom vyhorela a stratila časť voličov. Danko však verí, že sa to dá napraviť, ak mu budú priať vonkajšie okolnosti. V jeho okolí sa preto šíri optimistická úvaha, že po prípadnom odchode Fica z čela Smeru stratí SNS najväčšieho súpera vo vlastnom voličskom tábore a opäť začne rásť a útočiť preferenčne na Smer.

Ak by sme však na základe všetkého mali tipovať, či sa Robert Fico vydá touto cestou, stavili by sme skôr na to, že sa košický scenár neuskutoční. Aktuálna diskusia je však užitočná minimálne v tom, že odkrýva, aké je mentálne nastavenie Fica, aké je rozloženie síl v Smere, čo všetko trápi v poslednej fáze prezidentovania Andreja Kisku a čom stále sníva Andrej Danko.Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.