Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
14. február 2018

4 knihy, ktoré ťa naučia dôverovať Bohu

Ruku na srdce. Kto z nás nemá tendencie robiť si veci po svojom? Od tých najbanálnejších typu: chlieb sa balí do servítky a nie do alobalu, až po tie najväčšie a náš život určujúce rozhodnutia. Akosi sme si zvykli, že čo si neurobíš, nemáš; alebo, že je to náš život a nikto ho za nás neodžije.
4 knihy, ktoré ťa naučia dôverovať Bohu

Za touto stenou sebestačnosti a vlastnej neomylnosti ticho čaká Boh a jeho plány. Boh, ktorý túži byť hľadaný a poznaný a Jeho plány, ktoré chcú byť aj tými našimi.

Pojem “Božia vôľa” sa rokmi nezmyselnej výchovy pokrivil a mnohí z nej majú jednoducho strach. Na svoj život a Boží zásah do neho pozerajú v duchu príslovia: Koho Pán Boh miluje, toho krížom navštevuje. A povedzme si na rovinu: veľmi im k pocitu bezpečia nepridáva ani pohľad na Božieho Syna Ježiša, zomierajúceho v agónii na kríži. Chtiac-nechtiac sa derie do popredia otázka: Keď Boh toto urobil Jemu (či dopustil, súhlasil, alebo sa len mlčky prizeral), ktorý sa nijako neprevinil, čo potom urobí mne, keď mám toho za ušami viac než dosť?

Niet sa čo čudovať, že odovzdanie sa Bohu a vydanosť Jeho plánom nás skôr desí, ako priťahuje. Avšak len do momentu, kým nespoznáme Boha takého, akým naozaj je.  Odovzdanie sa je aktom dôvery. Možno to bude znieť radikálne, no myslím si, že to dokáže jedine človek, ktorý Boha hlboko pozná.

Don Dolindo Ruotolo, majster v detskej dôvere v Boha, raz napísal: “Odovzdať sa Bohu neznamená hnevať sa, strachovať sa, prepadnúť zúfalstvu a potom sa na neho obrátiť v modlitbe plnej nepokoja, aby pomáhal.” Odovzdanie je o pokojnom zatvorení očí duše, o odvrátení myšlienok od problémov a spočinutí v Bohu. O dovolení, aby nás Boh sám preniesol cez ťažkosti, nech už sú akokoľvek veľké. Dokonca ide ešte ďalej a hovorí, že čím väčšiemu utrpeniu čelíme, tým hlbšia má byť naša dôvera v Neho. Odovzdanie sa nie je o pasivite, pretože z vlastnej skúsenosti viem, že urobiť tento krok je oveľa náročnejšie, ako rýchle svojpomocné riešenie. Je to proste makačka, z ktorej nám rastú duchovné svaly.

Ako začať? Spôsobov môže byť viacero, no všetky majú jeden spoločný štartovací bod: vykročiť z povrchného poznania Boha a zatiahnuť na hlbinu. Odovzdať sa môžeme len tomu, komu dôverujeme. Dôverujeme len tomu, koho máme radi. Milovať môžeme len toho, koho poznáme. Ako môžeme spoznať Boha?

 

Napríklad cez sv. Písmo. A tu sa môj život preťal so životom Sonje Corbiit, ktorá zažila uzdravenie a oslobodenie zo svojich nefunkčných vzťahov práve cez Božie Slovo. Objavila živú, pretvárajúcu moc Ducha Svätého v Ježišovi - Živom Slove, a zakúsila, čo to znamená dennodenne kráčať v moci Písma.

Sonja Corbitt - Bohom vyslobodená - Ako prijať všetko, čo ti Duch Svätý chce dať

Ďalšou úžasnou ženou bola sv. Gemma Galgani. Milovala Boha natoľko, že všetko jej slúžilo na dobré. Verte, že toľko utrpenia v tak krátkom živote sa len tak nevidí a predsa! Nie je to bolesť, ale Láska, ktorá určovala jej život. Keď vidím Gemmu, vidím Krista podriadeného Božej vôli, odovzdaného v dôvere Otcovi s jedinou túžbou: plniť Jeho vôľu. Toto mladé dievča pochopilo, že Ježiš je všetko, čo potrebuje a všetko, po čom túži. Jej srdce horelo láskou k Bohu a rovnako aj láskou k druhým až natoľko, že nakoniec sa stala živou obetou za obrátenie istého kňaza.

Peter Juan Pablo Bako: Svätá Gemma Galgani - Dynamika blčiaceho srdca

 

Inzercia

Odovzdania sa je schopné len utíšené a upokojené srdce. Existuje jedna kniha, ktorá má na mňa priam terapeutický účinok. Už som ju čítala zopár krát, v rôznych obdobiach svojho života, dokonca aj s odstupom niekoľkých rokov. Napriek tomu vždy, keď ju zoberiem do rúk, prekvapivo jasne a trefne odpovie na moje dobiedzavé otázky. Je ako kompas, ktorý ukáže správny smer a pripomenie mi, že keď nejde o večný život, nejde vlastne o nič.

Jacques Philippe: Hľadaj pokoj a zotrvaj v ňom

 

Odovzdanie sa Bohu je téma nanajvýš aktuálna. Možno aj preto medzi knižnými novinkami občas natrafíme na také, ktoré sa snažia tento oriešok rozlúsknuť. Hľadajú odpovede na otázky, či sú Božie plány lepšie ako tie naše; prečo dôverovať radšej Neviditeľnému, ako sa spoliehať na seba; a ako konečne prijať, že Boh do toho predsa len vidí o kúštik viac ako my sami. Pripustiť ten nepohodlný fakt, že Všemohúci hádam vie, čo robí. Paradoxne aj s našim vlastným životom.

Larry Richards: Odovzdaný - Ako sa v každodennom živote odovzdávať Bohu a jeho vôli

 

Robiť si veci po svojom nemusí byť vždy ten najlepší nápad. Najmä ak vôbec netušíme, čo nás čaká za najbližšou zákrutou. Naopak: zatvoriť oči duše v Božom náručí je nápad ten najlepší. Skúste to. Aspoň raz, aspoň dnes, v tom aktuálnom, čo vás najviac bolí. Ten rozdiel sa určite dostaví.

Viac kresťanských kníh nájdete na https://www.zachej.sk/.

foto: Zachej.sk

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva