KONKLÁVE 2013: Novým Svätým Otcom sa stal kardinál Bergoglio z Argentíny, volať sa bude František

23.50 "Výber mena František je veľmi význačný," povedal Federico Lombardi SJ, riaditeľ Vatikánskeho tlačového strediska. "Meno evokuje jednoduchosť a svedectvo evanjelia. Opýtať si požehnanie ľudí pred tým, než im ho dá on sám, je znakom veľkej spirituality. (...) Kardinál Bergoglio je jezuita. Jezuiti sú typickí pre ich službu Cirkvi, zhŕňajúci všetky charizmy, aké nám dal Pán, kdekoľvek sú potrebné, ale vyhýbajú sa pozícii moci. Táto voľba podľa mňa znamená silné volanie k službe a nie túžbu po moci alebo autorite.” Následne dodal, že nový pápež sa už telefonicky zhováral s Benediktom XVI. 

22.05 Najväčšími hriechmi v cirkvi sú márnosť, sebachvála a kariérizmus - postoje duchovnej svetskosti, povedal kardinál Bergoglio v nedávnom rozhovore pre denník La Stampa.

21.30 Nový Svätý Otec František vždy odmietal pozície v Rímskej kúrii a do Vatikánu chodil, len keď to bolo potrebné, píše vatikanista denníka La Stampa Andrea Tornielli. Na stretnutiach kardinálov pred konkláve hovoril o kresťanstve milosrdenstva a radosti.

Ľudia ho podľa Tornielliho poznajú ako Božieho muža. “Prvá vec, o čo ťa požiada, je, aby si sa za neho pomodlil,” píše. Po metropole Argentíny cestuje metrom. V Ríme chodí peši alebo hromadnou dopravou.

Jorge Mario Bergoglio sa narodil 17. decembra 1936 v Buenos Aires v rodine s talianskymi koreňmi,  bol vyštudovaný chemik, neskôr študoval humánne štúdiá v Čile, potom filozofiu a teológiu v Argentíne. V roku 1986 získal doktorát v Nemecku. Ján Pavol II. ho v roku 1992 vymenoval za pomocného biskupa Buenos Aires, v 1998 sa stal arcibiskupom. Šesť rokov bol predsedom biskupskej konferencie Argentíny.  

20.35 V poradí 265. nástupcom svätého Petra sa stal argentínsky kardinál Jorge Mario Bergoglio, ako pápež sa bude volať František. 

19.45 Vo Vatikáne prestalo pršať, Námestie sv. Petra je úplne plné a ľudia v očakávaní výsledku voľby spontánne volajú Viva il Papa! Atmosféra je podľa správ vynikajúca.

19.10 Nad Sixtínskou kaplnkou sa objavil biely dym signalizujúci úspešnú voľbu! Konkláve tak trvalo rovnaký čas, ako v roku 2005, kedy bol zvolený Benedikt XVI. V Bratislave sa rozozvučali zvony.

19.00 Na Námestí sv. Petra aj v miernom daždi očakávajú dymový signál desaťtisíce ľudí.

17.45 Na oficiálnej webstránke Vatikánu alebo na webstránke Rádia Vatikán môžete sledovať živý prenos (s komentárom v šiestich svetových jazykoch) z Námestia sv. Petra zo zábermi na komín nad Sixtínskou kaplnkou. Už hodnú chvíľu na strieške komína stojí čajka, snáď sa pri vypustení dymu príliš nevyplaší :-)

17.20 Dnes aj počas nasledujúcich dní sa voľba koná mierne inak, ako včera - teraz sa už totiž predpoludním a večer zakaždým konajú po dve kolá volieb, po ktorých nasleduje iba jeden dymový signál. Teda predpoludním bolo 2. a 3. kolo, za ktorými nasledoval čierny dym, v týchto chvíľach by malo prebiehať 4., v prípade neúspechu 5. kolo, za ktorým nasleduje znovu už iba jeden dymový signál.

17.00 Imrich Gazda, Vatikán: Na Námestí sv. Petra sa napoludnie pod dáždnikmi skrývalo asi 40 000 ľudí, ktorí ďalšiu neúspešnú voľbu brali s úsmevom. V 3. kole bol naposledy zvolený Pius XII. v r. 1939. Pred ôsmimi rokmi bol však Benedikt XVI. zvolení v 4. kole, ktoré začína v týchto minútach. Podľa hovorcu Lombardiho emeritný pápež sledoval začiatok konkláve v TV a potom sa dlho modlil. Inaugurácie nového pápeža sa nezúčastní. Lombardi, ktorý všetky tlačovky vedie v odľahčenej atmosfére, novinárov ubezpečil, že nečakane hustý čierny dym v utorok večer nepoškodil fresky, ani dýchacie cesty kardinálov. :-)

11.50 Konkláve bude trvať dlhšie ako naposledy, myslí si 71-ročný kardinál z Južnej Afriky Wilfrid Fox Napier. "Sú tu viacerí mladí kardináli a treba spoznať možnosti," povedal ešte v pondelok. Podľa neho by sme meno nového pontifika mohli poznať do nedeľe.

11.40 Kardináli pápeža nezvolili ani po treťom kole voľby. Nad Sixtínskou kaplnkou je čierny dym.

8.20 Čierny dym produkuje zmes týchto chemikálií: chloristan draselný (KClO4), antracén (tuhý uhľovodík vyrábaný z kamenouhoľného dechtu), síra. Biely dym produkuje zmes týchto chemikálií: chlorečnan draselný (KClO3), laktóza, kolofónia (tuhý destilát terpentínovej silice vodnou parou zo živice ihličnatého stromu). Pred r. 2005 sa na čierny dym používala smola a na biely dym vlhká slama.

8:10 Američania nechcú prespať zvolenie pápeža. Vymysleli preto jednoduchú aplikáciu s názvom Pope Alarm, ktorý pošle na mobil či email notifikáciu o tom, že nad Sixtínskou kaplnkou je biely dym. “V Ríme je päť až osemhodinový posun oproti USA. Ak zvolia pápeža, môžete spať alebo byť niečím zaneprázdnený a zmeškať tak Habemus Papam,” píše sa na stránke popealarm.com.

8:00 Kardináli vstúpia dnes pod Michelangelove fresky už s približným obrazom rozloženia síl, keďže včerašie scrutinium sa zvyklo označovať ako primárky. 
Dnes nás už ale vatikanisti nemôžu zásobovať odhadmi kandidátov, keďže nemajú prístup k voliteľom pápeža. Zopakujme si preto, aké boli ich posledné scenáre pred voľbou. 

Ešte v piatok sa objavila už tradičná teória dvoch táborov. Prvým mali byť tzv. reformisti s kandidátom Scolom prípadne Dolanom či O'Malleym, pričom na druhej, tzv. rímskej strane mal stáť Sodanov a Bertoneho kandidát Scherer, prípadne Sandri.

V pondelok Marco Tosatti z denníka La Stampa napísal, že sa podľa jeho zdrojov sformovali štyri skupiny. Scolu podporujú zväčša Netaliani, Američania zase Dolana, respektíve O'Malleyho, Sodanovi priatelia Scherera a Bertoneho skupina kardinála Coccopalmeria. Tieto štyri mená mali byť podľa odhadov najviac spomínané v utorkovom prvom kole voľby.

Čo je však možno ešte zaujímavejšie ako mená papabili, je teória tzv. tandemu. Podľa nej časť kardinálov (údajne bývalí štátni sekretári Sodano a Bertone) spájajú voľbu pápeža s funkciou štátneho sekretára. V tejto súvislosti sa spomínal kompromis, ktorý má spočívať v tom, že ak bude zvolený nový pápež mimo Európy, štátnym sekretárom by mal byť Talian. Podľa denníka Corriere della Sera ide o myšlienku, ktorá je anomáliou a znesvätila by pápežský úrad a tiež by urobila z voľby kalkuláciu. 

7.45 Program na dnes:

6.30 raňajky
7.45 presun do Pavlínskej kaplnky
8.15-9.15 koncelebrácia svätej omše v Pavlínskej kaplnke
9.30 vstup do Sixtínskej kaplnky, stredná hodinka a 2 hlasovania
10.30-11.30 očakávanie bieleho dymu
12.30 návrat
13.00 obed
16.00 presun do Sixtínskej kaplnky, 2 hlasovania
17.30-19.00 očakávanie bieleho dymu
19.15 vešpery v Sixtínskej kaplnke
19.30 presun do Domu sv. Marty
20.00 večera

Článok budeme priebežne aktualizovať.

Redakcia

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo