Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
12. február 2018

Všetko alebo nič

Čo kazí členom KDH radosť z príchodu Richarda Vašečku.
Všetko alebo nič

Foto: TASR/Marko Erd

Najväčším problémom dnešného KDH je, že mu chýbajú výrazné politické osobnosti. Na tom sa ani príchodom Richarda Vašečku nič zásadné nezmení.

Napriek tomu je jeho prestup do KDH pre členov tejto strany určite dobrou správou. Boli to práve ľudia ako Vašečka či Branislav Škripek, lídri charizmatických kresťanských spoločenstiev, ktorí v minulosti vysali KDH tisíce hlasov a určite prispeli k tomu, že dnes nie je v parlamente.

Ich vstup do politiky na kandidátke OĽaNO nabúral monopol KDH na kresťanského voliča. Toho, ktorý pri svojom politickom rozhodovaní kladie na prvé miesto kresťanské hodnoty a kultúrno-etické otázky. S Vašečkovým príchodom sa výrazne zvýši šanca KDH získať časť týchto voličov späť.

Ďalšou dobrou správou pre KDH je, že s Richardom Vašečkom sa vracia na pôdu parlamentu.

Radosť z týchto správ však musí mnohým kresťanským demokratom kaliť spôsob, akým Richard Vašečka do strany vstupuje, ale aj to, ako o svojom pôsobení v KDH uvažuje.

Do hnutia nevstupuje ako posila do tímu, ale hneď ako kandidát na predsedu. Tvrdí, že Alojz Hlina musí na čele KDH skončiť pre svoj politický štýl. Stranu vraj riadi autoritatívne a zle komunikuje.

Vašečka má v niečom pravdu. Hlina niekedy komunikuje zbytočne agresívne a voči viacerým ľuďom, ktorí v hnutí pôsobili od jeho vzniku, sa správa drsne až nespravodlivo. Napríklad vo vzťahu k europoslankyni Anne Záborskej.

Lenže taký Igor Matovič riadi OĽaNO určite autoritatívnejšie a jeho komunikačný štýl je od toho Hlinovho na nerozoznanie. Richard Vašečka však šesť rokov nijako nesignalizoval, že by s tým mal zásadný problém. Teraz prichádza do KDH zmeniť to, čo v OĽaNO nikdy ani nekritizoval. Ušiam mnohých členov KDH tento motív jeho kandidatúry nemusí znieť príliš dôveryhodne.

Inzercia

Vašečka sa rozhodol kandidovať na predsedu a logicky sa musí niečím voči Hlinovi vymedziť. Inú kartu ako svoj odlišný politický štýl v rukách nemá. Zdieľať

Ale prosím. Vašečka sa rozhodol kandidovať na predsedu a logicky sa musí niečím voči Hlinovi vymedziť. Inú kartu ako svoj odlišný politický štýl v rukách nemá. A treba uznať, že táto karta môže mať v očiach mnohých členov KDH váhu.

Čo v nich však musí vzbudzovať veľké rozpaky, sú Vašečkove kategorické vyjadrenia, že s Hlinom si nedokáže predstaviť žiadnu spoluprácu. Vyhraňuje sa voči nemu až tak ostro, že ak by prehral v predsedníckom súboji, nechcel by pôsobiť ani vo vedení KDH. Hlina už avizoval, že by ho tam v takom prípade rád videl. Vašečka zároveň tvrdí, že za KDH s Hlinom na čele nebude v ďalších voľbách ani kandidovať do parlamentu.

Niekoľko dní po vstupe do KDH tak Vašečka jeho členom hovorí toto: Som ochotný strane pomôcť, ale len vtedy, keď budem predsedom.

Ak tieto výroky vyplývajú z taktiky, ktorú zvolil pre vnútrostranícky zápas, tak je to iba chyba. Ak však takýto politický absolutizmus myslí vážne, tak je to naozaj škoda. Pre KDH aj pre neho osobne. Či už sa predsedom stane, alebo vo vútrostraníckom súboji prehrá.

Keď sme sa Richarda Vašečku pred necelým rokom pýtali, či nerozmýšľa nad vlastným politickým projektom, odpovedal aj takto : „My katolíci máme často takú predstavu, že všetko alebo nič. Potom sa to veľakrát končí tak, že nič.“

Podobného politického prístupu by sa mal držať aj dnes. Inak sa táto jeho veta môže stať prorockou.Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.