KONKLÁVE 2013: Vo Vatikáne sa začala voľba nového pápeža

Vo Vatikáne sa dnes 12. marca 2013 začína konkláve, z ktorého vzíde meno nového pápeža, 266. nástupcu svätého Petra. Počas nasledujúcich dní vám v tomto článku budeme prinášať aktuálne informácie približujúce túto udalosť.

20.30 Zajtra pokračuje konkláve sv. omšou v Pavlínskej kaplnke o 8.15, potom o 9.30 nasleduje v Sixtínskej kaplnke v poradí druhé a prípadne tretie kolo. Okolo poludnia sa objaví dym, ktorý oznámi úspešnosť alebo neúspešnosť hlasovania. 

20.00 V čase približne o 19.40 hod sa nad Sixtínskou kaplnkou zjavil čierny dym, čo znamená, že 1. kolo voľby pápeža bolo podľa očakávania neúspešné.  

18.00 Po tom, čo Mons. Guido Marini predniesol slová "Extra Omnes" (v preklade zhruba "Všetci preč"), nepovolaní zo Sixtínskej kaplnky odišli, jej brána sa zatvorila a konkláve naplno začalo.

16.40 Prísaha, ktorú dnes skladajú všetci kardináli, je určená dokumentom Jána Pavla II. Universi Dominici Gregis, jej text znie:

"My všetci a jednotlivo každý kardinál oprávnený voliť, prítomní na tejto voľbe pápeža, sľubujeme, zaväzujeme sa a prisaháme, že verne a svedomite dodržíme všetky predpisy, ktoré sú obsiahnuté v apoštolskej konštitúcii pápeža Jána Pavla II. Universi Dominici Gregis z 22. februára 1996. Podobne sľubujeme, zaväzujeme sa a prisaháme, že každý jeden z nás, ak bude Božím riadením zvolený za pápeža, bude sa usilovať verne vykonávať munus petrinum pastiera univerzálnej cirkvi a neúnavne brániť a obhajovať duchovné i svetské práva, ako aj slobodu Svätého Stolca. Predovšetkým však sľubujeme a prisaháme, že s bezpodmienečnou vernosťou zachováme v tajnosti pred všetkými, či už klerikmi, alebo laikmi, všetko, čo sa nejakým spôsobom týka voľby pápeža, a že nijakým spôsobom neporušíme počas voľby nového pápeža alebo po nej tajomstvo o tom, čo sa udeje na volebnom mieste i čo sa priamo alebo nepriamo dotýka hlasovania, iba ak by na to udelil výslovné dovolenie samotný pápež. Rovnako sľubujeme a prisaháme, že nikdy nepodporíme ani neodobríme žiadne zasahovanie, opozíciu alebo akúkoľvek inú formu, ktorou by sa do voľby pápeža pokúsili zamiešať svetské autority akejkoľvek hierarchie a ktoréhokoľvek stupňa, akékoľvek skupiny či jednotlivci."

16.20 Imrich Gazda: Okolo Vatikánu patroluje podstatne viac policajtov ako po iné dni, vyrástla tu provizórna poľná nemocnica, na Berniniho kolonáde prebiehajú drobné úpravy. Atmosféra očakávania rastie.

16.00 "Uvědomili jsme si, že žádný papež nebude schopen za celý život splnit to, co jsme mu coby kardinálové doporučili. (...) Potřebujeme, aby papež obyvatelé planety oslovil přijatelným a zároveň inspirativním způsobem, což jistě není snadné. Domníváme se totiž, že jde o jednu z rozhodujících charakteristik nového papeže: smyslem církve není jen její chod, ale její obrácení se ven, misie," povedal pre Lidové noviny pražský arcibiskup a súčasný kardinál-voliteľ Dominik Duka. Dodal aj vtipnú príhodu: "Představte si, že jsem měl na dnešek sen, ve kterém jsem zval nového papeže na Velehrad. Když jsem se probudil, zjistil jsem, že nevím, kdo to byl... Ptali se mě i u snídaně, ale já to vážně nevím."

15.35 Bohatú fotogalériu z dnešnej sv. omše Pro eligendo Papa nájdete na facebookovej stránke anglického Rádia Vatikán alebo v nasledujúcom fotostreame oficiálneho vatikánskeho portálu news.va (fotografie pokračujú aj do obdobia príprav pred konkláve).


 

15.00 Uznávaný taliansky sociológ Massimo Introvigne publikoval 22. februára článok, zamýšľajúci sa nad odstúpením Benedikta XVI., nad dnešnou Cirkvou a svetom. Text preložila redakcia českého Rádia Vatikán, Introvigne v ňom okrem iného píše: "Katolická církev roku 2013 je organizace mnohem komplikovanější než byla před padesáti lety. Jistý novinář se mne ptal, proč Benedikt XVI. odstoupil a bl. Jan XXIII. (1881-1963), který byl sužován nemocemi mnohem více než papež Ratzinger, v úřadě zůstal. Odpověděl jsem mu, že bl. Jan XXIII. za svého pontifikátu podnikl jen jednu cestu: do Assisi a Loreta. Zatímco dnes se po papeži žádá, aby cestoval každé dva až tři měsíce, nevyjímaje vzdálené kontinenty – například Světové dny mládeže by byly bez papeže nemyslitelné – a každý měsíc musí předsedat desítkám shromáždění."

Introvigne ďalej pripomína, že hoci sa všeobecne vníma stav Cirkvi ako úpadkový, pravdou je skôr opak - kým pri nástupe Benedikta XVI. sa počet katolíkov pohyboval okolo 1 miliardy, dnes je to už o 200 miliónov viac - hlavne z dôvodu nárastu tohto počtu v Afrike a Ázii. "Křesťané zejména v katolické církvi totiž tvoří nejdynamičtější složku Afriky, kde jich je nyní více než muslimů. Afrika je nyní kontinentem, kde je křesťanství prvním náboženstvím. Konkláve na to bude muset brát zřetel. Není nezbytné, aby nový papež byl Afričan. Avšak jeho pohled na komplikovanou organizaci církve bude muset neustále mít na paměti fakt, že více praktikujících katolíků žije v Kongu, kde tvoří 52% obyvatelstva, a v Ugandě než v Itálii, nemluvě o tom, že každý víkend nacházíme v katolických kostelech na Filipínách větší počet lidí, než kolik jich tvoří italskou populaci, a dvacet milionů jich je v Indii i přesto, že v některých regionech hrozí katolíkovi diskriminace, někdy i něco horšího."

Upozorňuje aj na hlbokú stopu, ktorú po sebe zanechal Benedikt XVI. "Bl. Jan Pavel II. vytvořil mnohem více dokumentů, z nichž mnohé jsou nezapomenutelné, ale Benedikt XVI. s ohledem na systematičnost, s níž předkládal magisterium, může být přirovnán jenom ke Lvu XIII. (1810-1903)."

V závere spomína niekoľko zásadných odkazov odchádzajúceho pápeža a súčasne cituje kardinála Carla Caffarru: "Kulturní dějiny Západu dojely na konečnou stanici, kterým je rozsáhlé nesplnění obrovského slibu. Základy, na kterých stojí, se chvějí, protože antropologické paradigma, které mělo propojit veškeré lidské dění (např. organizaci práce, výchovně-vzdělávací systém, manželství a rodinu), zcela selhalo a dovedlo nás tam, kde jsme. Nejde již o to, jak zrestaurovat vážně poškozenou budovu. Potřebujeme novou. A křesťanům nebude prominuto, budou-li nadále chtít vystupovat jako kulturně bezvýznamní."

14.00 Celosvetovo sledovaná udalosť prináša aj celkom vtipné momenty. Imrich Gazda sa zamýšľal nad tvrdením, že kardináli sa po Ríme presúvajú luxusnými autami. "Bol som to overiť a vyzerá to asi takto: viacerí chodia pešo, lebo bývajú neďaleko Vatikánu; Američania demonštrujú jednotu a chodia spolu prenajatým minibusom Mercedes Sprinter; kardinál Duka je verný českej Octavii; viacerí používajú VW Passat, Ford Mondeo či Fiat Punto; najviac sympatií však vyvoláva 62-ročný arcibiskup Lyonu Philippe Barbarin, ktorý pomedzi Švajčiarsku gardu a novinárov prefičí na bicykli :-)."

Podobnú vec si všimol aj salezián Rastislav Hamráček tvoriaci facebookovú fanpage Konkláve 2013, kde pridal fotografiu z 11. marca zobrazujúcu kardinála pokorne stojaceho na zastávke mestskej hromadnej dopravy.

11.50 Od minulého týždňa je vo Vatikáne aj Robert Royal, šéfredaktor prestížneho amerického magazínu The Catholic Thing, z ktorého texty vám už niekoľko rokov na Postoy.sk pravidelne prinášame. Robert Royal denne na webstránke svojho časopisu zverejňuje správy z diania vo Vatikáne - a sú veľmi zaujímavé. Vo štvrtok sa pozastavil pri "zákaze tlačových konferencií pre amerických kardinálov", ako to bolo mediálne komunikované. Royal píše: "Tieto tlačové konferencie sa v predchádzajúcich dňoch konali na North American College (americký seminár v Ríme) - ale iba tam. Iné národné skupiny kardinálov - nehovoriac už o samotnej vatikánskej kúrii - nie sú zvyknuté na tento druh pravidelných neformálnych stretnutí s tlačou. Ani ich nemajú rady."

Po protestoch sa to nakoniec uhralo tak, že sa Američania slobodne rozhodli na ich ukončení. Royal priznáva, že vo Vatikáne bola veľká nervozita z toho, čo všetko kardináli môžu hovoriť médiám, no na druhej strane otvorene píše: "V prípade neexistencie oficiálnych tlačových akcií Vatikánu sa North American Collage možno pre niektorých pozorovateľov stával centrom verejných informácií o dianí počas predkonklávneho obdobia. To už bolo na niektorých miestach problémom (tieto isté miesta pritom nerozumejú, že ich ticho a odstup od médií vytvárajú vákuum, do ktorého potom vnikajú najrôznejšie druhy divokých špekulácií, ktoré sa im protivia)." V závere Royal ešte pripomenul, že kardinál Sodano v stredu varoval pred mediálnymi únikmi a "myslel menovite niekoľko Talianov, o ktorých sa domnieval, že sa ocitli mimo medzí".

10.50 Imrich Gazda: V Bazilike sv. Petra od 10.00 prebieha omša za voľbu pápeža, ktorej predsedá kardinál - dekan Angelo Sodano. Vo svojej homílii dvakrát poukázal na Ježišovu otázku Petrovi: "Miluješ ma viac ako títo?" Zdôraznil, že všetci členovia cirkvi sú povolaní budovať jednotu cirkvi spolu s pápežom. Dlhý potlesk sa bazilikou niesol jedinýkrát: pri poďakovaní za pontifikát Benedikta XVI. Tisícky ľudí sledujú omšu aj na obrazovkách na Námestí sv. Petra.

Zdieľať

10.35 David G. Bonagura, učiteľ teológie v štáte New York a prispievateľ do magazínu The Catholic Thing, vo veľmi zaujímavej analýze píše, že doteraz zaužívané rozlíšenie pre prúdy v Cirkvi v podobe liberálov a konzervatívcov je už neaktuálne. "Po tridsiatich piatich rokoch Jána Pavla II. a Benedikta XVI. sa liberálny projekt vyčerpal až po krach. Ani jeden z jeho politických cieľov sa nezrealizoval." Upozorňuje na nové rozdelenie vnútri konzervatívneho katolicizmu, kde je kladený dôraz na vernosť katolíckemu učeniu cirkevných otcov a nie liberálnemu duchu "Koncilu médií". Nové prúdy Bonagura určuje ako "novú ortodoxiu" a "benediktínov", a spomedzi týchto skupín vzíde aj nový pápež. Celý článok si v slovenskom jazyku môžete prečítať tu.

10.30 Televízia LUX aktuálne vysiela priamy prenos z votívnej sv. omše Pro eligendo Papa, môžete ho sledovať aj online na jej webstránke.

9.45 Náš spolupracovník Imrich Gazda je priamo vo vatikánskom tlačovom stredisku a na svojom facebookovom profile včera napísal: V utorok večer bude celý svet očakávať dym zo Sixtínskej kaplnky, ale je možné, že žiadny nebude. Hlasovanie v prvý deň je totiž nepovinné, objasnil hovorca Svätej stolice Lombardi. V roku 2005 sa prvý, čierny konklávny dym objavil o 20.04. Krátko popoludní sa skončila posledná, 10. všeobecná kongregácia, na ktorých kardináli predniesli spolu 161 diskusných príspevkov. Dnes diskutovali aj o vatikánskej banke. O 17.30 zložlo prísahu mlčanlivosti približne 90 ľudí, ktorí budú kardinálom asistovať. Konkláve momentálne sleduje 5 600 akreditovaných novinárov.

8.50 Dnes o 7.00 hod. sa kardináli presťahovali do Domu sv. Marty vo Vatikáne, kde budú ubytovaní počas celého konkláve. Nasledujúci program na dnešný deň je:

10:00 - Kardináli budú sláviť svätú omšu za voľbu pápeža (Pro eligendo Papa)
15:45 - Po prestávke na obed sa kardináli presunú z Domu sv. Marty do Pavlínskej kaplnky (v blízikosti Sixtínskej kaplnky) 
16:30 - Kardináli voliči sa v procesii a za spevu presunú do Sixtínskej kaplnky, kde zaujmú miesta. 
16:45 - Zloženie prísahy, výzva "extra omnes", meditácia a očakávaná prvá voľba nového Svätého Otca
19:15 - Spoločná modlitba vešpier kardinálskeho kolégia a návrat do Domu sv. Marty

(Zdroj: tkkbs.sk)

8.40 Konkláve je tvorené kardinálmi, ktorí nepresiahli vek 80 rokov života. V súčasnosti ich je na celom svete 117, dvaja sa však ospravedlnili a do Vatikánu necestovali (jeden zo zdravotných dôvodov, druhý kvôli podozreniu z účasti na sexuálnych škandáloch). Zbor kardinálov-voliteľov zídených vo Vatikáne má teda 115 členov, 48 z nich menoval Ján Pavol II., 67 (teda 58%) Benedikt XVI. Ich rozdelenie podľa krajín popísal na svojom blogu prof. Ján Duda. Najviac kardinálov-voliteľov má tradične Taliansko (28), nasleduje USA (11), Nemecko (6), Španielsko, Brazília a India (po 5). Medzi kardinálmi je 19 rehoľníkov - 4 saleziáni, 4 františkáni, 2 dominikáni a ostatné rády po jednom voliteľovi. Meno pápeža vzíde po hlasovaní, ktoré sa prikloní k jednému menu minimálne 2/3 väčšinou.

8.30 Liturgická komisia Konferencie biskupov Slovenska vydala dňa 1.3.2013 k obdobiu "sede vacante" texty modlitby a prosieb za vyvolenie nového pápeža. Modlitba znie:

"Bože, večný pastier svojho ľudu, ty po všetky časy vedieš a ochraňuješ svojich veriacich; pre svoju nesmiernu lásku daj Cirkvi takého pápeža, ktorý by sa ti páčil svätosťou života a nám sa stal starostlivým pastierom. O to ťa prosíme skrze Krista, nášho pána. Amen."

Článok budeme priebežne aktualizovať.

Redakcia

Ilustračné foto: cathnews.co.nz

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo