Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
07. február 2018

Keď zomrie človek na následky moderného otroctva

Medzinárodný deň modlitieb za obete obchodovania s ľuďmi si pripomíname 8. februára na základe iniciatívy pápeža Františka.
Keď zomrie človek na následky moderného otroctva

SKCH

V modlitbe sa spája celý svet za obete tohto zločinu. Pri tejto príležitosti pozýva Slovenská katolícka charita na modlitbové stretnutie za prítomnosti ikony a relikvie sv. Bakhity vo štvrtok (8. februára) do bratislavského kostola Milosrdných bratov (Nám. SNP) o 19.30.

Dnes si ceníme slobodu veľmi vysoko. No i napriek tomu je na svete viac ako 45 miliónov obetí obchodovania s ľuďmi. 8. februára si pripomíname skutočnosť, aby sme neostávali ľahostajní voči tomu, keď sa z človeka stáva biznis. Obete obchodovania sú zväčša sociálne znevýhodnení ľudia, ktorých zneužívajú na nútenú prácu, žobranie, prostitúciu, domáce otroctvo či nútené sobáše. Medzinárodný deň modlitieb za tieto obete určil v roku 2015 pápež František na deň liturgickej spomienky na svätú Bakhitu – ženu zo Sudánu, ktorá sama prešla búrlivou cestou temnoty otroctva. Výnimočnosť modlitbového stretnutia v kostole Milosrdných bratov v Bratislave umocnia relikvia a ikona svätej Bakhity napísaná špeciálne pre túto príležitosť. Projekt STOP obchodovaniu s ľuďmi je iniciatívou Slovenskej katolíckej charity a už od roku 2008 podáva pomocnú ruku obetiam pri reintegrácii a zároveň zvyšuje povedomie o tejto problematike. Pomáha im vytvárať si priestor a dostatočný čas na uzdravenie, dáva im šancu prebudovať nanovo ich životy a rozhodnúť sa, ako ďalej. „Moderné otroctvo je neakceptovateľné. Nemôžeme nechať núdznych, ktorých iní zneužívajú v neľudských podmienkach, bez povšimnutia a pomoci,“ hovorí Erich Hulman, generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity.

Od začiatku projektu spoznala Charita desiatky ťažkých osudov konkrétnych ľudí. Na následky zneužívania na nútenú prácu v neľudských podmienkach zomrel pred dvoma rokmi jeden z nich. „Ivan bol prvým klientom, ktorého som spoznala v rámci projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi. Zomrel 7. februára 2016 – v predvečer Medzinárodného dňa modlitieb za obete obchodovania s ľuďmi... S Ivanom sme par týždňov pred jeho smrťou natočili krátky film so  svedectvom o prežitom utrpení,“ hovorí Anna Bartošová, koordinátorka projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi. Spomínaný film je tento rok nominovaný na cenu Marsh awards for community activism in combatting slavery britskou organizáciou Unchosen. Tá používa kinematografiu na zvyšovanie povedomia verejnosti o tejto téme. Výsledky nominácií budú oficiálne vyhlásené 1. marca 2018 v Bristole.

Z Bratislavy sa modlitbové stretnutie rozšírilo do iných miest Slovenska. Tento rok sa bude konať aj v Prešove, Banskej Bystrici, Nitre, farnostiach Zakamenné a Dudince, Rimavskej Sobote, Humennom, Trnave, Beckove a Pezinku. Bližšie informácie o mieste a čase konania modlitebných stretnutí nájdete na www.obchodsludmi.sk.

foto: SKCH

Inzercia

Odporúčame