Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
01. február 2018

Najpresvedčivejší bol Trump, keď tlmočil príbehy obyčajných ľudí

Americký prezident vie sám seba inscenovať. A ukázal to aj jeho prejav o stave únie, v ktorom sa pokúsil apelovať na dobré stránky spoluobčanov.
Najpresvedčivejší bol Trump, keď tlmočil príbehy obyčajných ľudí

Prezident Spojených štátov Donald Trump počas prejavu o stave únie. Foto – TASR/AP Photo/Pablo Martinez MonsivaisAP

Ryan Holets je 27-ročný policajt z mesta Albuquerque v americkom štáte Nové Mexiko. Vlani na jeseň narazil počas hliadky na drogovo závislú ženu v ôsmom mesiaci tehotenstva a bez stálej strechy nad hlavou, ako si pichá heroín.

„Prečo to robíš?“ spýtal sa jej. „Zničí to život tvojmu dieťaťu.“

Žena sa rozplakala. Povedala policajtovi, že si nevie pomôcť, no rada by našla bezpečný domov aspoň pre svoje nenarodené dieťa.

Aj keď policajt Ryan Holets už mal štyri vlastné deti, rozhodol sa spolu so svojou ženou Rebeccou adoptovať bábätko, ktoré čoskoro prišlo na svet. Bolo to dievčatko a dostalo meno Hope (Nádej). Pre matku zatiaľ Holetsovci zorganizovali, aby mohla podstúpiť liečbu svojej závislosti.

Ryan, manželka Rebecca a malá Hope tento týždeň cestovali do Washingtonu, aby sa naživo zúčastnili na prezidentovom prejave o stave únie. Celý čas sedeli vedľa prvej dámy.

Donald Trump ich príbeh vyrozprával vo svojom príhovore. Išlo o ilustráciu vysokej priority, ktorú jeho administratíva chce dať riešeniu epidémie drogovej závislosti. No súčasne to bol tiež pro-life signál americkej verejnosti, ktorý nadchne a súčasne spája.

Toto je Amerika, akú ju máme radi. Krajina, kde obyčajní ľudia dokážu veľké veci. Nielen v zmysle dosahovania vysokých mét, ale tiež obetovania sa pre druhých.

Nádych štátnictva

Prirodzene, Donald Trump hovoril aj o ekonomike či o domácej a zahraničnej politike, no najsilnejší bol, keď tlmočil príbehy týchto obyčajných ľudí. Politika sa zvyčajne týka záujmov veľkých skupín, no niekedy je dobré zosobniť masy cez príbeh rodiny alebo jednotlivca.

Prítomný v sále bol aj severokórejský utečenec Ji Seong-ho, ktorý prišiel o nohu a ruku, keď mu ich odrezal vlak. No aj tak sa mu podarilo ujsť za dramatických okolností z KĽDR.

Inzercia

Doslova na barlách prešiel cez Čínu a juhovýchodnú Áziu, až sa dostal do juhokórejského Soulu, kde dnes pomáha ďalším prebehlíkom zo severu. Donald Trump mu zatlieskal ako symbolu ľudskej túžby po slobode, ktorú nič nezastaví.

Keď sa kamery zamerali na Kórejčana, triumfálne pozdvihol svoju barlu do výšky. Zapracovanie tohto príbehu do prezidentskej správy o stave únie bolo nepochybne signálom pre diktátora v Pchjongjangu. No išlo tiež o gesto spojencom po celom svete, že USA sa neuzavreli do seba ani pod Donaldom Trumpom.  

prieskume CBS sa prezidentský prejav o stave únie páčil trom štvrtinám z tých Američanov, ktorí ho doma sledovali.

Iste, Donald Trump je zdatný zabávač, ktorý mal vlastnú reality šou a organizoval súťaže krásy. Vie, ako sám seba inscenovať. A ukázal to aj jeho prejav o stave únie.

No prezident nie je len manažér vlády. Musí presvedčiť verejnosť. A musí vedieť inšpirovať.

Nie každý má rád americký patriotický pátos. Dá sa rozumieť ľuďom vrátane Američanov, ktorým v ňom nesedí prehnaná strojenosť.

No veľké segmenty americkej spoločnosti v súčasnosti potrebujú počuť povzbudenie. Potrebujú počuť, čo je s ich krajinou v poriadku, nie v neporiadku. Potrebujú nádej.  

Medzi konzervatívcami sa stále diskutuje, do akej miery sa k Trumpovi a niektorým jeho politikám vôbec hlásiť. A má to svoje dobré dôvody. No s dôležitým a široko sledovaným prejavom o stave únie sa prezidentovi podarilo zapôsobiť. Pozitívne.

Odporúčame