Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. 02. 2018, 12:21

Štátny rozpočet skončil v januári s prebytkom 147 mil. eur

Štátny rozpočet dosiahol ku koncu januára tohto roka prebytok vo výške 146,9 milióna eur. Uvedené hospodárenie znamenalo medziročné zvýšenie prebytku o 54,5 milióna eur. Informovalo o tom vo štvrtok Ministerstvo financií (MF) SR.

Príjmy štátneho rozpočtu boli v januári oproti rovnakému obdobiu vlaňajška vyššie o 18,3 milióna eur, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 1,7 %. Naopak, výdavky štátneho rozpočtu boli medziročne nižšie o 36,2 milióna eur alebo 3,7 %.
      

Medziročný nárast daňových príjmov predstavoval 24 miliónov eur (2,4 %). "Pozitívny vývoj bol zaznamenaný pri dani z pridanej hodnoty vo výške 59,7 milióna eur, pri dani vyberanej zrážkou vo výške 6,9 milióna eur, pri daniach z používania tovarov a z povolenia na výkon činnosti vo výške 3,5 milióna eur," vyčíslil rezort. Naopak, negatívny vývoj bol zaznamenaný pri dani z príjmov a pri spotrebných daniach.
      

V rámci ostatných príjmov štátneho rozpočtu došlo v januári k medziročnému poklesu o 2,3 milióna eur alebo 4,6 %. Kapitálové príjmy boli naopak medziročne vyššie o 0,2 milióna eur.
      

Výdavky na obsluhu štátneho dlhu zaznamenali medziročný pokles o 38,2 milióna eur alebo 18,4 %. V kategóriách výdavkov štátneho rozpočtu súvisiacich s čerpaním prostriedkov z rozpočtu EÚ došlo k medziročnému nárastu o 27,6 milióna eur, s čím podľa MF súvisí aj nárast čerpania zdrojov spolufinancovania o 5,4 milióna eur. Platba do rozpočtu EÚ zaznamenala medziročný pokles o 25,9 milióna eur. 

Odporúčame

Hlasovanie poľského Senátu vyvolalo v Izraeli hnev

Hlasovanie poľského Senátu vyvolalo v Izraeli hnev

Viacerí poslanci izraelského parlamentu a politici už vyjadrili svoj hnev v súvislosti s hlasovaním hornej komory poľského parlamentu, ktorá vo štvrtok schválila kontroverzný zákon zavádzajúci trestnú zodpovednosť za výroky vnímané ako obviňovanie Poliakov zo spoluúčasti na nacistických zločinoch.

Opozícia: Rodičia stále nevedia, či dať deti na gymnáziá, kvóty treba odložiť

Opozícia: Rodičia stále nevedia, či dať deti na gymnáziá, kvóty treba odložiť

Rodičia, školy ani ministerstvo školstva stále nevedia, či vôbec a koľko žiakov budú môcť prijať na osemročné gymnáziá. Prihlášky pritom musia podať najneskôr o dva mesiace. Tento chaos by vyriešilo posunutie zmeny kvót pre gymnáziá o jeden rok. Hovoria to poslanci Veronika Remišová (OĽaNO) a Miroslav Beblavý (nezaradený), ktorí navrhujú ročný odklad. Parlament by o ňom mal rozhodovať na aktuálnej schôdzi.

Poplatok za cirkevný sobáš sa ruší

Poplatok za cirkevný sobáš sa ruší

Administratívny poplatok za cirkevný sobáš vo výške desať eur sa ruší. Poslanci totiž 102 hlasmi odobrili zmenu, ktorú presadil vo výbore poslanec Jozef Buček (Smer-SD). Zákon o správnych poplatkoch navrhol zmeniť cez vládny návrh zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu, ktorý parlament schválil.