Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
29. január 2018

Oscary 2018: kandidáti a šance na víťazstvo

V nedeľu 4. marca sa budú odovzdávať tohtoročné Oscary. Ovplyvnia ich spory v Hollywoode?
Oscary 2018: kandidáti a šance na víťazstvo

Sally Hawkinsová vo filme Podoba vody.

Oscarové nominácie prichádzajú tento rok po dlhých mesiacoch búrlivých diskusií o sexuálnom obťažovaní a po volaní žien do boja za to, aby mali právo hrať úlohu pri zmene systému.

Nemohlo sa to nedotknúť najdôležitejšej ceny v showbiznise. Tohtoročné nominácie sa teda dajú čítať nielen cez optiku umeleckej hodnoty, ale aj ako výsledok sporov vnútri Hollywoodu.

Najviac nominácií má film Guillerma Del Tora Podoba vody, romantická fantasy zasadená do 50. rokov 20. storočia. Mexický režisér v ňom ako vždy mieša svoju lásku k žánru s politickými otázkami, podobne ako vo svojom najznámejšom filme Faunov labyrint zasadenom do obdobia španielskej občianskej vojny.

V tomto prípade je láskyplný pohľad zameraný na „odlišnosť“ (čo môže byť odlišnejšie ako vodné monštrum?) a kritika smeruje na militarizovaný a represívny politický systém. Medzi 13 nomináciami filmu sú najvážnejšie tie za najlepší film, najlepšieho režiséra, najlepšiu herečku, najlepšiu herečku a herca vo vedľajšej úlohe, scenár, kameru a strih.

O najžiadanejšie ocenenia však Del Torov film zrejme „olúpia“ iné filmy, ktoré sú viac v súlade so súčasnou atmosférou. Tak to bolo aj minulý rok, keď veľký favorit La La Land prišiel o hlavnú oscarovú cenu v prospech stelesnenia politickej korektnosti – filmu Moonlight.

Ďalším silným kandidátom na najlepší film sú Tri bilbordy kúsok za Ebbingom od Martina McDonagha. Film dýcha násilím dnešného krehkého spolunažívania (odohráva sa na americkom juhu, kde rasové napätie nikdy nevymizlo) aj vykreslením postáv, ktoré sú zranené životom, ale radšej sa oddajú hnevu, ako by sa postavili svojej bolesti.

Woody Harrelson a Frances McDormandová vo filme Tri bilbordy kúsok za Ebbingom.

Skupina piatich nominácií na najlepšiu herečku tento rok zahŕňa favorizovanú Frances McDormandovú za Tri bilbordy kúsok za Ebbingom, Meryl Streepovú (The Post), Margot Robbieovú (skvele zahrala neslávne známu korčuliarku Tonyu Hardingovú v zábavnom, ale inteligentnom filme Ja, Tonya), Sally Hawkinsovú (Podoba vody) a Saoirse Ronanovú (Lady Bird).

Môžeme sa pýtať, či absencia Kate Winsletovej (vo filme Koleso zázrakov hrá nešťastne zamilovanú servírku a jej herecký výkon oceňovali aj kritici) má niečo spoločné so spormi okolo režiséra filmu Woodyho Allena.

Mnohí kritici poznamenali, že tohtoročným Oscarom nehrozia obvinenia, že budú „príliš biele“, ako to bolo pred pár rokmi. Postarajú sa o to Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq.), Daniel Kaluuya (Uteč), ktorí boli nominovaní za najlepších hercov, Olivia Spencer nominovaná za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe a režisér Jordan Peele, aj keď asi žiadny z nich cenu nezíska.

Cenu za najlepší herecký výkon bude mať buď Daniel Day Lewis, alebo predovšetkým Gary Oldman ako úžasný Winston Churchill. V ženskej kategórii za vedľajšiu úlohu si pravdepodobne zopakuje svoje víťazstvo Zlatého glóbusu Allison Janney (Ja, Tonya).

Predpovede pri najlepšom režisérovi sú omnoho zložitejšie...

S uspokojením vítame osem nominácií pre Dunkirk Christophera Nolana, ktorý ako vždy posúva hranice kinematografie, ojedinelými slovami a krásnymi obrazmi vykresľuje drámu kľúčovej historickej udalosti, zobrazuje zmysel odvahy a obetovania sa a skutočný význam toho, čo znamená byť hrdinom.

Inzercia

V ideálnom páre k Nolanovmu majstrovskému dielu je politickejšia Najtemnejšia hodina, ktorá o „druhej strane“ tých istých udalostí hovorí úplne odlišným spôsobom.

Silným súperom, podobne ako skôr spomínaný Del Toro, bude aj Paul Thomas Anderson s filmom Niť z prízrakov. Ibaže by sa voliči rozhodli byť politicky korektní a ocenili za režírovanie jedinú nominovanú ženu Gretu Gerwingovú (Lady Bird)... ale to by bolo naozaj príliš veľkým ústupkom atmosfére.

Taliansky režisér Luca Guadagnino získal so svojou gay romancou Daj mi svoje meno štyri nominácie (vrátane ceny za najlepší film a najlepšieho herca). Guadagnino je miláčikom amerických kritikov, ale talianske publikom ho v podstate ignoruje. Možno je to pre jeho spôsob prezentovania Talianska v štylizovanej a pitoresknej podobe, ktorá sa páči viac cudzincom ako samotným Talianom.

Záber z filmu Christophera Nolana Dunkirk.

Ako sme už spomínali, tohtoročné nominácie sú také „rozmanité“, ako je to v tomto priemysle možné. To je určite pozitívne, pretože je dôležité, aby priemysel s takým rozsiahlym kultúrnym vplyvom čo najviac odrážal bohatstvo a rôznosť ducha, z ktorého pochádza Amerika.

Človek má však právo pochybovať, či sa tá rôznosť ducha neskresľuje alebo v horšom prípade necenzuruje.

Medzi najlepšími príkladmi tohto „rozmanitého“ prvku a schopnosti sprítomniť určitú kultúru mainstreamovému obecenstvu je Pixarovo majstrovské dielo Coco, ktoré je nominované na najlepší animovaný film.

Tiež je veľmi zaujímavé pozrieť sa na kandidátov na najlepší cudzojazyčný film. Vo výbere sú spolu víťazi väčšiny najdôležitejších európskych festivalov, ako maďarský O tele a duši a čilský Una Mujer Fantastika z Berlinare, dánsky Štvorec a ruský Bez lásky z Cannes a nakoniec libanonský film Urážka z filmového festivalu v Benátkach.

Väčšina týchto filmov sa sústreďuje na postavy a problematické vzťahy: na zvláštne a poetické spojenie medzi dvomi outsidermi v O tele a duši, na konflikt medzi kresťanom a moslimom v Urážke, na horké dôsledky rozvodu a jeho vplyv na dieťa v Bez lásky, ale aj na ťažké následky smrti milenca v Una Mujer fantastica, kde je daná žena v skutočnosti transsexuál, ktorý sa vysporadúva s protivnými príbuznými svojho partnera. Najviac intelektuálny prístup k svetu umenia má film Štvorec.

Ak by sme si mali vybrať, hlasovali by sme radšej za maďarskú divnú lovestory ako čilský kúsok. Film O tele a duši zobrazuje strach a slabosť ľudského bytia autentickejšie a relevantnejšie.

Laura Cotta Ramosino pracuje ako editorka v talianskej televízii Rai Uno. Luisa Cotta Ramosino je talianska televízna scenáristka a výkonná producentka, prispieva do internetového magazínu filmových recenzií Sentieri del cinema.

Pôvodný text: The 2018 Oscar nominations: a diverse bunch. Uverejnené so súhlasom Mercatornet.com, preložil L. Obšitník.

Odporúčame