GLÓBUS: Keď koncepcia antikoncepcie zlyháva

Zdá sa, že kombinácia individualistického konzumu a korporátnej ziskuchtivosti privádza zdravotníctvo do zvrátenej situácie, kedy výrobky sú na niečo testované, na niečo iné registrované a na niečo úplne iné sú predpisované. Najhoršie je, že mnohé z nich nemajú s liečením chorôb nič spoločné a pod nálepkou zdravotnej starostlivosti prehlbujú dieru v štátnych rozpočtoch.

Medzi správami o vojne v Mali, o zákone o homosexuálnych manželstvách a o podvode s konským hovädzím ostáva vo Francúzsku už len málo mediálneho priestoru na niečo iné. Predsa však sa zdá, že vážny problém s hormonálnou antikoncepciou sa postupne prederie na titulky, keďže ignorovať žaloby podané na súdoch sa už nedá.

Ako s džbánom po vodu

V septembri minulého roku francúzska ministerka zdravotníctva oznámila úmysel do roka a do dňa skončiť s preplácaním hormonálnej antikoncepcie tzv. tretej generácie. Táto vskutku nenápadná správa mala v podstate dva následky. Široká verejnosť sa dozvedela, že momentálne su v obehu štyri generácie tabletiek, ktoré sa odlišujú použitými hormónmi, dávkovaním a zdravotným rizikom, pričom vôbec neplatí, že novšia generácia je bezpečnejšia. Druhý (nechcený) efekt tejto správy bol, že niektorí novinári sa v tom začali vŕtať a objavovať informácie, z ktorých naskakuje husia koža.

"Štúdia z októbra 2011 posúdila riziko trombo-embólie ako 6x vyššie oproti ženám bez antikoncepcie, na čo ministerstvo oznámilo koniec preplácania. Pozor - nehovorí sa nič o stiahnutí z obehu, len sa to bude platiť z vlastného."

Zdieľať

Napríklad to, že už od roku 1995 existujú viaceré štúdie upozorňujúce na zvýšené riziko pľúcnej embólie a cievnej trombózy, ktoré tieto tabletky tretej generácie predstavujú. A hoci sa v iných krajiných objavili zdokumentované prípady pacientiek s problémami, vo Francúzsku boli ignorované. Situáciu však ovplyvnila štúdia z októbra 2011, ktorá riziko trombo-embólie posúdila ako 6x vyššie oproti ženám bez antikoncepcie. V kontexte krajiny to znamená riziko 10-30 úmrtí za rok a to bol asi ten impulz, kedy si ministerstvo uvedomilo svoju zodpovednosť a oznámilo koniec preplácania.

Pozor - nehovorí sa nič o stiahnutí z obehu, len sa to bude platiť z vlastného. A hlavne neprestať s tabletkami, ako sa vyjadrila ministerka a iní tiež-odborníci, lebo to by viedlo k prudkému nárastu potratov. Nie že by ich trápili tie stratené životy, ale keďže potraty sú preplácané v plnej výške (cca 300 eur v nemocnici), predstavujú tak hrozbu pre štátny rozpočet a ten nie je momentálne v najlepšom stave. Oproti tomu ročné užívanie uvedenej uvedenej antikoncepcie stojí štát len asi 20 eur na osobu. A ak sa ešte aj táto položka presunie na pacienta, opäť sa ušetrí a farma priemysel to veľmi nepocíti.

Situácia sa komplikuje

Táto taktika sa javila ako úspešná len dovtedy, kým sa nenašla prvá obeť s odvahou ísť na súd. A to zákonite muselo prísť. Mladá žena, presvedčená, že jej 65% invaliditu spôsobila tabletka Meliane, podala v decembri žalobu (prvú svojho druhu vo Francúzsku) na farmaceutickú firmu a tiež na šéfa národnej agentúry pre bezpečnosť liekov (ANSM). Odvtedy vyšli na povrch ďalšie prípady vrátane úmrtí, a bolo podaných viac ako 70 žalôb. Ministerstvo zavetrilo problémy a preto o 6 mesiacov urýchlilo dátum, kedy tieto tabletky prestanú byť preplácané. Avšak stále žiaden zákaz, ani zrušenie registrácie, len odľahčenie štátneho rozpočtu ako preventívna ochrana pred možným súdnym stíhaním.

Znepokojená však začína byť farma-loby; ide totiž o výpadok 16 miliónov Eur, ktoré ročne štát minie na preplácanie tretej generácie. Táto suma by iste žiadnu farma-firmu nepoložila na kolená, ale čo ak sa panika rozšíri po celej Európe. Aby sa tomu predišlo, zasiahla Európska Agentúra pre Lieky (EMA), ktorá výdala vyhlásenie na adresu Francúzska, že neboli zistené žiadne nové skutočnosti v prípade tabletiek tretej generácie, ktoré by si vyžadovali taký brutálny krok, ako je zastavenie ich preplácania.

"Mladá žena, presvedčená, že jej 65% invaliditu spôsobila tabletka Meliane, podala v decembri žalobu na farmaceutickú firmu. Odvtedy vyšli na povrch ďalšie prípady vrátane úmrtí, a bolo podaných viac ako 70 žalôb."

Zdieľať

Na strane výrobcu je situácia pomerne pokojná. Odvolal sa na informáciu priloženú k lieku, ktorá jasne popisuje rizikové faktory. A medzi nimi je aj ten, na ktorý trpela spomenutá obeť. Takže výrobca sa z toho asi dostane, hoci v USA je údajne podaných 13 tisíc podobných žalôb. Ukazuje sa, že sa oplatí popísať v letáku čo najviac rizikových faktorov, aby firma bola krytá. Beriete antikoncepciu tretej generácie? Nesmiete fajčiť, piť alkohol, mať nadváhu, dlho cestovať, mať genetické predpoklady,... pitie vody a dýchanie vzduchu je povolené, zatiaľ.

Vinný nie je nikto, zodpovedný každý

Ako je teda možné, že lekári predpisujú tieto tabletky aj ženám, u ktorých sa rizikové faktory vyskytujú? - pýta sa bežný človek. Trochu nemotornú odpoveď podala gynekologička z Toulouse: „Riziko cievnej trombózy je síce reálne, ale stále nižšie, ako počas tehotenstva.“ Zaujimavé vysvetlenie, ktoré ťažko upokojilo francúzske ženy. Znamená to však, že na zodpovednosť treba brať lekárov, ktorí to berú takto relatívne? Kdeže! Lekárske odbory podali začiatkom januára tiež žalobu na ANSM, požadujú stiahnutie z obehu celej tretej generície a hádžu kameňom do vlády: ako je možné, že vláda sa spamätala až 15 rokov po prvých vedeckých varovaniach a dokonca vpustila na trh aj generické varianty. Lekári zjavne pochybujú o nestrannosti európskej EMA, ktorá sa predsa už jasne vyjadrila, že všetko je v pohode.

Podiel lekárov na zodpovednosti sa však ukázal ako nesporný. Minimálne v tom, že rizikové faktory nepreverovali a ak sa prípad skomplikoval, tak ho zo strachu radšej nehlásili. A preto ministerstvo v chvate vydalo manuál, ako predpisovať antikoncepciu, a zorganizovalo stretnutie s EMA, od ktorej žiadalo vydanie celoeurópskeho obmedzenia na antikoncepciu tretej a štvrtej generácie. Rozhodnutie ohlásené na začiatok februára ešte nepadlo, je však treba dúfať, že v Bruseli rozhodnú v prospech obyčajných žien, ktoré sú v ohrození. Ibaže by antikoncepciu nepovažovali za liek, a teda necítili sa byť kompetentní akokoľvek rozhodnúť.

Epidémia akné nám asi nehrozí

Čakanie na rozhodnutie Bruselu sa niekedy môže zdať zdlhavé. Nie však vo Francúzsku, kde hormonálnu antikoncepciu berie asi 5 miliónov žien a šanca, že sa opäť niečo pokazí, je vysoká. A tak na povrch vyšiel nový škandál, tentokrát s tabletkou Diane 35. Ukázalo sa, že za posledných 20 rokov zomreli na následky jej užívania najmenej 4 ženy. Ak vás toto číslo nerozhádže, je treba poznamenať, že Diane 35 je oficiálne liek proti akné. 95% lekárov ho však predpisuje ako antikoncepciu, pretože jeho chemické zloženie je vlastne také isté ako tabletky tretej generácie.

A sme opäť pri tom istom: výrobca je mimo, lebo letáčik jasne hovorí o akné, štátny dozor sa spolieha na expertov platených farma-firmami a lekári predpisujú, čo chcú. V tomto prípade však ministerstvo konalo promptne a zakázalo (síce len dočasne na 3 mesiace) predpisovanie uvedenej tabletky ako antikoncepcie. Európska EMA to vzala na vedomie s tým, že sa prípadom budú zaoberať. Do vydania rozhodnutia odporúčajú ženám, ktoré práve berú Diane 35, aby pokračovali! Tentokrát nie je jasné, či je tu opäť strach z prepuknutia potratov alebo skôr z epidémie akné.

Chyba systému alebo systém chýb

"Štát ešte viac zhoršil situáciu novembrovým rozhodnutím, že maloleté osoby majú právo na prístup k antikoncepcii bez toho, aby o tom vedeli ich rodičia."

Zdieľať

Takéto prípady by mohli viesť k očakávaniu, že ministerstvo a jemu pridružené organizácie prerobia od základu systém dohľadu nad farma výrobkami, ich predpisovanie lekármi ako aj nahlasovanie prípadov s komplikáciami. Ak už nič iné, tak aspoň tá 15 miliardová sekera vo francúzskej zdravotnej poisťovni by mala úradníkov presvedčiť.

V skutočnosti však štát ešte viac zhoršil situáciu novembrovým rozhodnutím, že maloleté osoby majú právo na prístup k antikoncepcii bez toho, aby o tom vedeli ich rodičia. Ak sa doteraz lekári ukázali ako nespoľahliví pri preverovaní rizikových faktorov, potom odstavenie rodičov od vážneho rozhodnutia o antikoncepcii pre ich dcéru možno chápať ako odstránenie toho posledného a najúčinnejšieho kontrolného mechanizmu, aký ešte existuje. Veď kto iný ako rodičia pozná lepšie zdravie dieťaťa, prekonané choroby, alergie a v neposlednej rade genetické faktory.

Je jasné, že ministerstvo tu podľahlo tlaku liberálnych feministických organizácií. Tie sa radšej nevenujú už spomenutému prípadu mladej ženy, ktorá žaluje štát a výrobcu. S následkami ako jednostranná ochrnutosť, rečové problémy a epilepsia, táto dcéra feministickej militantky v rozhovore pre AFP sarkasticky poznamenáva „sloboda žien, voľba antikoncepcie, ... zabávam sa na tom“.

Štefan Danišovský
Autor je spolupracovníkom Postoy.sk, žije vo Francúzsku.

Ilustračné foto: Starbooze/Flickr, financialfraudlaw.com, archív

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo