Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
24. január 2018

Kórejská olympiáda: Čo znamená účasť zo severu

Ide len o symbolické gesto alebo skutočne nadišiel po 70 rokoch čas zblíženia medzi severom a juhom Kórejského polostrova?
Kórejská olympiáda: Čo znamená účasť zo severu

Foto: olympic.org/photos/pyeongchang-2018

Napäté vzťahy medzi Severnou a Južnou Kóreou sa od začiatku roka rapídne zlepšujú. Za všetkým stoja blížiace sa zimné olympijské hry, ktoré sa od 9. do 25. februára uskutočnia v juhokórejskom Pchjongčchangu. Napriek dlhoročnej sérii nekončiacich testov balistických rakiet zo strany Kórejskej ľudovodemokratickej republiky dnes všetko nasvedčuje tomu, že obe krajiny budú pochodovať pod spoločnou bielo-modrou vlajkou takzvanej „zjednotenej Kórey“. Za udalosťami posledných dní však nemožno hľadať celkom nezištný a úprimný zámer.

Späť na začiatok

Celý proces zbližovania dvoch znepriatelených republík vyvolal novoročný príhovor severokórejského lídra Kim Čong-una. Ten v ňom okrem oznámenia zavŕšenia jadrového programu spomenul aj možnú účasť na olympijských hrách v susednom Pchjongčchangu. Juhokórejský prezident Mun Če-in, ktorý je sám synom utečencov zo Severnej Kórey, vyjadrenie hneď privítal, keďže o podobnej predstave hovoril už od svojho minuloročného zvolenia. Účasť Severu na hrách podľa neho pomôže zlepšiť vzťahy medzi obomi stranami.

Odvtedy sa roztočilo kolo rokovaní a rozhovorov medzi dvomi „bratskými“ republikami, ktoré, mimochodom, od skončenia kórejskej vojny ešte stále nepodpísali mierovú dohodu a sú prakticky vo vojnovom stave. Už po pár dňoch bola medzi obomi štátmi opätovne spustená horúca linka a rovnako netrvalo dlho, ani kým svet obletela správa, že Severná Kórea nakoniec vyšle delegáciu na zimnú olympiádu.

Kto sa zúčastní

Ak plány do štartu hier nič nezmení, na zimnú olympiádu príde okrem športovcov aj veľká a silná delegácia severokórejskej propagandy – 230 Kimových roztlieskavačiek, 140 členov orchestra a 30 športovcov z Taekwondo. KĽDR tiež vyšle 150-člennú delegáciu na marcovú paraolympiádu. Medzinárodný olympijský výbor v sobotu oficiálne potvrdil, že Severnú Kóreu bude tento rok reprezentovať 22 športovcov v piatich disciplínach, a to napríklad v krasokorčuľovaní, rýchlokorčuľovaní, ale i bežeckom či zjazdovom lyžovaní.

Obe krajiny tiež súhlasili so zriadením spoločného ženského hokejového tímu, čo by bolo zároveň po prvý raz v histórii, keď športovci z obidvoch štátov súťažili spoločne v tom istom družstve na olympijských hrách.

Čo na to verejnosť

Práve idea spoločného hokejového družstva sa však už stihla stretnúť s veľkou nevôľou juhokórejskej hokejovej trénerky, niektorých médií, a to nehovoriac o odpore desiatok tisíc ľudí, ktorí podpísali online petíciu vyzývajúcu prezidenta Mun Če-ina na zrušenie spoločnej športovej reprezentácie.

Podľa vedúceho predstaviteľa hlavnej opozičnej konzervatívnej strany Hong Čun-pchja sa z pchjongčchanskej olympiády stáva pchjongjanská. Dodal tiež, že Južná Kórea skáče tak, ako Kim Čong-un píska.

Síce vo štvrtkovom prieskume verejnej mienky agentúry Realmeter väčšina Juhokórejčanov podporila účasť KĽDR na olympiáde, ukázal tiež, že polovica občanov Južnej Kórey je proti tomu, aby výpravy oboch krajín pochodovali pod spoločnou vlajkou. Tá bola po prvýkrát použitá v roku 2000 na olympiáde v austrálskom Sydney a vyvolala veľký svetový ohlas.

Upokojenie na všetkých frontoch

V uvoľnenej atmosfére a až v priam neuveriteľnej rýchlosti sa rokovania o účasti severokórejských športovcov na olympiáde posunuli aj do druhej fázy. Severná a Južná Kórea sa dohodli aj na rozhovoroch vojenských delegácií s cieľom obnoviť dialóg a zmierniť napätia na Kórejskom polostrove. Svoj slovník si zatiaľ stráži aj americký prezident Donald Trump, ktorý tiež prisľúbil, že Washington nepodnikne žiadnu vojenskú akciu počas kórejských rozhovorov. Už predtým sa Južná Kórea s USA dohodli na odložení spoločných vojenských cvičení počas olympiády.

Kontroverzný komentár na bleskové „zmierenie“ si však neodpustil ruský prezident Vladimír Putin, ktorý Kim Čong-una označil za prefíkaného dospelého politika a pasoval ho za víťaza prvého kola napätej situácie na Kórejskom polostrove. Obdobie rozhovorov sprevádzal aj falošný poplach o blízkosti severokórejskej rakety na Havaji a neskôr i v Japonsku.

Napriek optimistickej atmosfére v znamení obnovených rokovaní však Európska únia v súlade s nedávno prijatou rezolúciou OSN rozšírila sankcie proti KĽDR. Na dôslednejších sankciách voči severokórejskému režimu sa zhodli aj účastníci nedávnej schôdzky vo Vancouveri.

Ako sa na zmierenie pozerá svet

Podľa analýzy korešpondenta BBC Jonathana Marcusa zameraného na obranu a diplomaciu sa na situáciu netreba pozerať ako na kórejskú jar. Hoci ide o vzácny moment, tvrdí, že za ním netreba automaticky hľadať nádej v kríze, ale len skôr prestávku v napätí medzi Severnou Kóreou a prezidentom Trumpom, hlavným spojencom Soulu. Olympijská diplomatická mediácia podľa neho vôbec nemení realitu severokórejských jadrových a balistických rakiet a ani neponúka konečné riešenie jadrového sporu.

Inzercia

Jenny Townová, zástupkyňa riaditeľa inštitútu USA-Kórea vo Washingtone vníma posledné udalosti ako snahu oboch krajín vyhnúť sa konfrontácii v čase, keď sa bude na Kórejský polostrov pozerať celý svet.

Pred nadšením vystríha aj japonský minister zahraničných vecí Taró Kóno, ktorý pre agentúru Reuters povedal, že by sa svet nemal nechať oslepiť nedávnou „šarmantnou ofenzívou“ Pchjongjangu. Podľa neho práve teraz nie je čas zmierňovať tlak alebo odmeniť Severnú Kóreu za poslušnosť. Skutočnosť, že sa Severná Kórea zapája do dialógu, pokladá za dôkaz a efekt fungovania sankcií.

Kritici na druhej strane zase vidia snahu severokórejského režimu zneužiť olympiádu na oslabenie medzinárodného tlaku, ako aj na rozdelenie záujmov Južnej Kórey a Spojených štátov amerických. Tie totiž naďalej presadzujú nutnosť sankcií voči KĽDR s cieľom ukončiť jadrový a raketový program.

Republikánsky senátor Lindsey O. Graham taktiež vyzval Južnú Kóreu, aby odmietla zastúpenie Pchjongjangu na týchto hrách, argumentujúc tým, že by tak poskytla legitímnosť „najviac nezákonnému režimu na tejto planéte“.

Iný odborník na Severnú Kóreu Bruce Klingner z Heritage Foundation sa pozastavuje nad týmto rozhodnutím. Za príklad dáva blokovanie účasti Juhoafrickej republiky na olympijských hrách v období trvania apartheidu. „Keď sa svet snaží izolovať a tlačiť na Severnú Kóreu za opakované porušovanie rezolúcií OSN, pýtam sa, prečo sa Pchjongjang môže stále zúčastniť na olympijských hrách, ak sa Juhoafrická republika nemohla,“ napísal pre Washington Post.

V hre je veľa

Účasť Severnej Kórey na zimných olympijských hrách môže byť vypočítavá z oboch strán. Juh spomínajúc na hry z roku 1988 sa obáva, žeby Sever mohol nejakým spôsobom narušiť udalosť, ak by nebol jeho súčasťou. Prítomnosť severokórejských športovcov alebo delegácie by mala takéto riziko automaticky znížiť.

Rovnako aj zo strany Severnej Kórey ide o možnosť ukázať sa v lepšom svetle či v pozícii partnera, s ktorým sa koniec koncov dá vyjednávať. Takisto vyťažiť zo situácie čo najviac a získať sankčné ústupky. O ukážke športového talentu zo strany Severnej Kórey tu nie je reč. Svedčí o tom aj fakt, že Severná Kórea si dosiaľ zo zimných olympiád domov priniesla len tri medaily.

Zároveň ide o veľkú symboliku hier. Hoci prítomnosť severokórejských športovcov Kimov jadrový program vôbec nerieši a ani v budúcnosti zrejme nijako neovplyvní, je logické, že prítomnosť severokórejskej delegácie na hrách môže upokojiť nervozitu z potenciálnych raketových testov a vniesť do udalosti odohrávajúcej sa necelú stovku kilometrov od demilitarizovanej zóny aspoň na krátky čas istý pocit bezpečia a stability.

Južná Kórea bude zároveň musieť počas konania hier nájsť spôsob, ako hostiť severokórejskú delegáciu bez toho, aby porušila sankcie Bezpečnostnej rady OSN. Taktiež nájsť odpoveď na otázku, ako sa postaviť k vysokým štátnym predstaviteľom KĽDR, ktorí sú na čiernom zozname. Problém sa rysuje aj pri blížiacom sa spoločnom lyžiarskom sústredení, ktoré sa má konať v Severnej Kórei.

Podobne ako vyvolalo prvé vystúpenie Severnej a Južnej Kórey pod spoločnou vlajkou na olympiáde v Sydney veľké emócie, aj táto udalosť môže zanechať pozitívnu stopu. Aký reálny efekt bude mať účasť Severnej Kórey na zimnej olympiáde, sa uvidí až po jej skončení.

Foto: ilustračné fotografie z prenosu olympijského ohňa, zdroj: olympic.org/photos/pyeongchang-2018

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.