Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
21. január 2018

Keď mestá a obce čelia zániku

Japonská populácia sa medzi rokmi 2015 a 2053 môže zmenšiť až o 27 miliónov.
Keď mestá a obce čelia zániku

V japonskej obci Nagoro v prefektúre Tokushima jeden obyvateľ vyrobil 300 bábik, aby tak zobrazil chýbajúcich dedinčanov. Foto: flickr.com/Roberto Maxwell

Predpokladá sa, že 896 miest a obcí v celom Japonsku už po roku 2040 nebude životaschopných (interaktívna mapa tu). Bývalý minister pre vnútorné záležitosti Hiroya Masuda to opísal ako „lokálny zánik“.

Návšteva niekoľkých takýchto miest dnes pripomína brilantný film Alfonsa Cuaróna Potomkovia ľudí. Film je zasadený do roku 2027, dve desaťročia po tom, čo ľudstvo stratilo schopnosť reprodukcie. Školy schátrali a ich ihriská navždy stíchli. Domy sú prázdne a v havarijnom stave.

Hoci situácia v Japonsku nie je až taká deprimujúca (zatiaľ), Masuda poznamenáva, že pôrodnosť klesala od 70. rokov 20. storočia a v súčasnosti je na úrovni 1,4 dieťaťa na rodinu. Najnovšie prognózy naznačujú, že počet obyvateľov sa medzi rokmi 2015 a 2053 zníži o 27 miliónov. Je to porovnateľné s tým, akoby zmizla celá populácia Austrálie.

Masuda dospel k záveru, že obce s 50-percentným poklesom mladých žien vo veku 20 až 39 rokov pravdepodobne zaniknú.

Japonsko zároveň rýchlo starne. Odhaduje sa, že počet osôb vo veku nad 65 rokov stúpne z 26,6 percenta populácie v roku 2015 na 38,4 percenta v roku 2065. Nerovnováha týkajúca sa veku obyvateľstva je obzvlášť akútna na vidieku, pričom mladí migrujú do veľkých miest.

Zjednodušená verzia mapy Japonska, ktorú v roku 2014 predstavil Hiroya Masuda. Očakáva sa, že osídlenia v červeno vyznačených oblastiach do roku 2040 zaniknú. Foto: theconversation.com

Ako pokles vyzerá?

Japonsko sa na celom svete vníma ako príťažlivé, pulzujúce a výnimočné miesto. Každoročne priláka viac ako 24 miliónov turistov, z ktorých mnohí navštívia Tokio, Osaku alebo Kjóto a potom cestujú vlakom do iných veľkých miest. Toto mestské jadro je strediskom populácie, ekonomickej a kultúrnej aktivity a predstavuje všetko, čo turisti vidia.

Dôsledky úbytku obyvateľstva sa prejavia, iba keď vycestujete na japonský vidiek. Minulý rok som strávil čas v dvoch vidieckych prefektúrach.

V júli som navštívil malé mestečko Tsuwano v prefektúre Shimane. Podľa Masudových odhadov Tsuwano zaznamená 75-percentný pokles počtu mladých žien a jeho obyvateľstvo sa do roku 2040 zmenší o polovicu na 3 451 (z dnešných 7 500). V októbri som navštívil prefektúru Tokushima v Shikoku, kde je to vo väčšine miest a obcí veľmi podobné.

V oboch oblastiach som narazil na mnohé opustené farmy a domy. Na národnej úrovni sa odhaduje, že v roku 2040 dosiahne opustená pôda úroveň 7,2 milióna hektárov (takmer ako celé územie Českej republiky, pozn. prekl.) v hodnote takmer 6 biliónov jenov (44 miliárd eur).

Čiastočne vinné za túto situáciu sú japonské zákony o dedičskom konaní. Tiež vysvetľujú, prečo je po celej krajine opustených 8,2 milióna domov. Daň z majetku pri prázdnych pozemkoch je šesťkrát vyššia, preto je rozumnejšie staré domy alebo farmy nezbúrať.

Opustená farma v mestečku Tsuwano v prefektúre Shimane. Foto: Brendan Barrett

Riešenia úpadku

Všetci si v Japonsku uvedomujú výzvy, aké predstavuje rýchlo starnúce a ubúdajúce obyvateľstvo s nízkou mierou pôrodnosti. Médiá sa týmto témam obsiahlo venujú.

Miestne vlády sa snažia povzbudiť ľudí, aby sa vrátili späť do vidieckych oblastí, poskytujú im pracovné príležitosti a podrobne informujú o voľných domoch.

Takáto vnútorná migrácia je známa ako „U-turn“ a „I-turn“. Prvé opisuje niekoho, kto sa vracia do svojho rodného mesta, zatiaľ čo druhé hovorí o osobe, ktorá sa rozhodne ukončiť život vo veľkomeste.

Premiestnenie do malej vidieckej komunity však môže byť náročné. Obce a mestá sú tesnejšími spoločenstvami a od návštevníka sa očakáva, že bude dodržiavať miestne pravidlá.

Inzercia

Japonci majú výraz „Gō ni ireba gō ni shitagae“, čo znamená „Keď si v Ríme, správaj sa ako Riman“. Ak sa tak nedeje, môže to mať za následok, že navrátilec bude v anglickej terminológii „poslaný do Coventry“ (bude ostrakizovaný, pozn. prekl.). Japonský výraz pre to je mura hachibu, čo znamená, že vás budú ignorovať a vylúčia vás.

Televízna diskusia o zániku osídlení v Japonsku. Foto: Brendan Barrett

Je potrebná radikálnejšia reakcia

Na tieto výzvy neexistujú jednoduché odpovede. Japonská vláda je veľmi aktívna, ale predchádzajúce politiky sa zameriavali skôr na rozvoj infraštruktúry a výstavbu verejných zariadení (cesty, priehrady, mestské haly, knižnice, múzeá, športové zariadenia), a nie na ekonomické potreby a blaho miestnych obyvateľov.

V tejto súvislosti Masuda vyzýva na radikálne nový prístup s tromi hlavnými cieľmi.

1. Sú potrebné rozsiahle opatrenia na udržanie existujúceho obyvateľstva vo vidieckych oblastiach (prostredníctvom podpory manželstva, tehotenstva, pôrodnosti a starostlivosti o deti).

2. Mali by sa zaviesť opatrenia na podporu prerozdelenia obyvateľstva a zníženie migrácie do veľkomiest.

3. Politika by sa mala zamerať na posilnenie ľudských zdrojov a miestnych zručností. Zahŕňa to prisťahovalectvo špičkovo vyškolených jednotlivcov zo zámoria, čo je kontroverzná téma.

Japonsko je svetovým lídrom v starnutí, úbytku obyvateľstva a v hľadaní odpovedí na tieto problémy. Túto cestu budú nasledovať mnohé ďalšie krajiny. Z japonských skúseností sa môžeme veľa naučiť. Zdieľať

Zatiaľ čo mnohé z prebiehajúcich iniciatív majú za cieľ prilákať mladých ľudí späť do vidieckych oblastí, najväčším problémom je živobytie, pretože dlhodobé vyhliadky na zamestnanie sú tu obmedzené. Vo svojej knihe „Populačný úpadok a návrh“ sa tým zaoberá Yuusuke Kakei. Medzi návrhmi pre novú lokálnu ekonomiku dáva do centra ženy, kreativitu a komunitu. Mali by sme doplniť, že ako odpoveď pre ekonomické a technologické potreby starnúcej populácie Joseph Coughlin hovorí o „ekonomike dlhovekosti“.

V Japonsku nedávno narástol aj záujem o myšlienku všeobecného základného príjmu. Niektorí komentátori tvrdia, že by to mohlo hrať významnú úlohu pri oživení Japonska a pri zatraktívnení vidieckeho života pre mladých Japoncov tým, že sa im poskytne dlhodobé finančné zabezpečenie.

Hlavnou výzvou pre miestne ekonomiky je prístup k financiám, najmä na podporu nových podnikov. Aj keď existuje niekoľko inovatívnych iniciatív v oblasti crowdfundingu, japonské samosprávy by sa mali inšpirovať aj hnutím Transition Town a jeho zameraním sa na obnovu ekonomiky.

Konkrétne stojí za to preskúmať potenciál miestnych podnikateľských fór. Tie spájajú miestnych investorov z miest alebo obcí s miestnymi podnikateľmi v podpore nových malých podnikateľských aktivít.

Výsledkom je, že komunity zhromažďujú svoje zdroje na podporu mladých ľudí, ktorí majú podnikateľské nápady, ale chýbajú im financie. Je to v súlade s odporúčaniami Masudu a Kakei, ktorí sa zameriavajú skôr na miestne potreby ako na fyzické budovy a infraštruktúru.

Japonsko je svetovým lídrom v starnutí, poklese počtu obyvateľov a v hľadaní odpovedí na tieto problémy. Túto cestu budú nasledovať mnohé ďalšie krajiny. Z japonských skúseností sa môžeme veľa naučiť.

Brendan F. D. Barrett
Autor vyučuje urbánny a environmentálny manažment na RMIT University v Melbourne v Austrálii.

Pôvodný text: When a country’s towns and villages face extinction. Uverejnené so súhlasom The Conversation, preložil L. Obšitník.

Odporúčame