Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
K Veci Komentáre a názory
17. február 2013

K VECI: Deväť storočí rytierstva

Portrait_of_Fra_Antonio_Martelli-Caravaggio-2.jpg Od 9. do 15. februára oslavoval Suverénny vojenský špitálny rád sv. Jána z Jeruzalema, Rodosu a Malty svoje 900. výročie. Maltézsky rád, ako sa bežne nazýva, je najstarší rytiersky rád na svete a štvrtý najstarší rehoľ...

Od 9. do 15. februára oslavoval Suverénny vojenský špitálny rád sv. Jána z Jeruzalema, Rodosu a Malty svoje 900. výročie.

Maltézsky rád, ako sa bežne nazýva, je najstarší rytiersky rád na svete a štvrtý najstarší rehoľný rád v Cirkvi.

Pri výročí sa spomína na deň, keď pápež Paschal II. vydal pápežskú bulu Pie postulatio voluntatis, ktorá dávala súhlas so založením nemocnice sv. Jána v Jeruzaleme. Vďaka tejto bule sa tí, čo viedli nemocnicu, stali členmi laického rehoľného rádu.

Dnes Maltézsky rád funguje ako rehoľný rád, rytiersky rád a ako suverénny subjekt medzinárodného práva. Jeho všeobecné poslanie je dvojaké: služba chorým a chudobným a obrana viery.

Malta a Lepanto

V niektorých dejinných chvíľach sa obrana viery uskutočňovala vojenskými prostriedkami. V roku 1565 porazili rytieri tohto rádu oveľa početnejšie saracénske vojsko pri veľkom obliehaní Malty. Ich víťazstvo odvrátilo bezprostredné nebezpečenstvo invázie na Sicíliu a možno dokonca aj do samotného večného mesta. 

O šesť rokov v bitke pri Lepante prispeli členovia rádu k vojskám koalície tromi galérami, ktoré sa plavili pod vlajkou Svätej ligy. Aj napriek ťažkej presile tureckých vojsk, ktoré sa plavili v hrozivej polmesiacovej formácii, zmena smeru vetra na začiatku tejto námornej bitky veľmi pomohla k víťazstvu kresťanských vojsk. 

Vtedajší pápež Pius V pripísal víťazstvo orodovaniu Panny Márie, ktorej celé kresťanské kráľovstvá obetovali ružence a prosili o jej materskú ochranu. Vďaka tejto udalosti dnes máme sviatok ružencovej Panny Márie a titul Panny Márie víťaznej.

Krucifixy, nie levanduľové sviečky

Dnes má maltézsky rád diplomatické styky so 104 krajinami a zastúpenie v OSN a v Európskom parlamente. Má tiež 13 500 členov a 80 000 stálych dobrovoľníkov. Zvlášť je činný pri pomáhaní obetiam ozbrojených konfliktov a prírodných katastrof, ktorým poskytuje lekársku pomoc. 

"Rytierstvo je o ľuďoch so silou a mocou, ktorí používajú dary dané prírodou alebo vzdelaním, aby pomohli slabším, než sú sami. Je to úplná antitéza princípov prežitia najschopnejších."

Zdieľať

Prevádzkuje všeobecné nemocnice v Nemecku, Francúzsku, Anglicku a v Taliansku a pôrodnicu v Betleheme. Financuje tiež medicínske centrá v Benine, v Burkine Faso, v Kamerune, na Madagaskare, v Togu a v Libanone. V Senegale a v Kambodži založil centrá pre pacientov chorých na lepru, v Afrike a v Strednej Amerike plánuje programy pre chorých na AIDS a špeciálne inštitúcie starajúce sa o postihnuté matky a ich deti v Južnej Afrike a na Filipínach.

V rozvinutejších krajinách sa hlavným záujmom rádu stáva paliatívna starostlivosť. Katolícki pacienti pochopiteľne nechcú zomierať v nemocniciach fungujúcich na utilitaristických princípoch. Chcú kaplnky, nie modlitebne, krucifixy, nie levanduľové sviečky, kňazov, ktorí majú moc vysluhovať sviatosti, nie sociálnych pracovníkov s diplomom zo smútočného poradenstva.

Právnici a praktickí lekári, ktorí sú členmi rádu, sú dnes v prvej línii  obrany kresťanského étosu liečebných ústavov pred ideológiami kultúry smrti. 

Inzercia

Rád založil aj Globálny fond pre zabudnutých ľudí. Medzi nich patria ľudia zanedbávajúci liečbu chorôb, deti, ktoré majú rodičov vo väzení, deti narodené s postihnutím a matky a novorodenci bez lekárskej starostlivosti.

V Madride a v Petrohrade rád prevádzkuje kuchyne, kde sa varí polievka pre chudobných a bezdomovcov, a v Paríži vlastní dve bárky kotviace na Seine, ktoré poskytujú nocľah ľuďom bez domova – a ich psom. Pre mnohých ľudí bez domova je pes doslova najlepším priateľom a niekým, od koho nechcú byť odlúčení ani na noc. Francúzski členovia rádu sú veľmi pyšní na to, že sa postarali aj o psov. 

Nemajú ho radi feministky ani liberáli

Preto keď minulý týždeň slávili členovia Maltézskeho rádu 900 rokov služby svetu, stojí za to zamyslieť sa, ako veľmi potrebujeme takéto rytierstvo. 

V bežnej reči sa rytierstvo často spája s praxou, keď gentleman ponúkne miesto dáme v napratanom vagóne alebo nechá bezpečne prejsť niekoho staršieho a krehkejšieho cez chaos v dopravnej špičke. Ale vo vlastnom základe je rytierstvo o ľuďoch so silou a mocou, ktorí používajú akékoľvek dary dané prírodou alebo vzdelaním, aby pomohli slabším, než sú sami. Je to úplná antitéza princípov prežitia najschopnejších, ktoré ovládajú život medzi nižšími primátmi.

"Zdôrazňovanie rytierstva v učive škôl by pomohlo prekonať  feminizmus, šovinizmus a predstavy, že služba chudobným a chorým či obrana viery je niečo, čo má robiť byrokracia, a nie skutoční ľudia."

Zdieľať

Feministky majú tendenciu byť antirytierske, lebo sa im nepáči, keď sa ženy považujú za slabšie pohlavie, dokonca aj keď slabšie v tomto kontexte znamená niečo ako „fyzicky menej schopné odpratať spadnuté stromy a vymieňať pneumatiky“ – nie intelektuálne pomalšie. Podobne nemajú radi rytierstvo ani liberálni ideológovia, lebo naznačuje, že v spoločnosti sú naozaj niektorí ľudia, ktorí sú silnejší a schopnejší než iní. Samotná existencia takýchto ľudí znamená, že storočiu sociálneho inžinierstva sa nepodarilo priniesť beztriednu utópiu.

Naproti tomu kresťanská myšlienka rytierstva potvrdzuje talent a schopnosti a zároveň tvrdí, že tieto talenty je najlepšie využiť v osobnej službe tým, čo majú schopností menej. 

Väčšie zdôrazňovanie rytierstva v učive našich škôl by možno pomohlo prekonať množstvo sociálnych patológií, vrátane feminizmu, mužského šovinizmu, bezmyšlienkovitého rovnostárstva, a predstavy, že služba chudobným a chorým či obrana viery je niečo, čo má robiť byrokracia, a nie skutoční ľudia.

Tak trochu paradoxne - obrana viery bude v dvadsiatom prvom storočí zároveň aj obranou odvekej hodnoty rytierstva. 

Tracey Rowlandová
Autorka je nová prispievateľka pre The Catholic Thing, je dekanka a stála členka Inštitútu pre manželstvo a rodinu Jána Pavla II (v austrálskom Melbourne). Je autorkou viacerých kníh, okrem iného Culture and the Thomist Tradition after Vatican II (Kultúra a tomistická tradícia po 2. vatikánskom koncile, 2003) Benedict XVI: A Guide for the Perplexed (Benedikt XVI: sprievodca nerozhodných, 2010).

Pôvodný text: Nine Centuries of Chivalry, medzititulky redakcia, ilustračné foto: malteser-international.org, wikimedia.org (licencia CC)

Odporúčame

K VECI: Kennedyovci kontra Cirkev

K VECI: Kennedyovci kontra Cirkev

jfk-text.jpg Päťdesiat rokov po zavraždení prezidenta Johna F. Kennedyho sú Američania stále fascinovaní všetkým, čo súvisí s Kennedyovcami. Videli sme nekonečné rady kníh, článkov a titulkov na prvých stranách bulvárnych plátkov. A keď sa niekto z Kennedyovcov vyjadr...

NÁZOR: Čo v debate o Benediktovom odstúpení chýba

NÁZOR: Čo v debate o Benediktovom odstúpení chýba

Vatikán kráča veľmi pomaly – čas meria v storočiach, nie v rokoch. Správa od pápeža Benedikta o nastávajúcej rezignácii počas posledného úseku jeho siedmeho roku v úrade teda zasiahla verejnosť ako blesk. „Šokujúce! Neuveriteľné!“ – to bol postoj, ktorý mi prišiel na myseľ, keď som sa (a predpoklad...

KOMENTÁR: Benedikt XVI. nesplnil pancierové očakávania

KOMENTÁR: Benedikt XVI. nesplnil pancierové očakávania

ratzinger-text.jpg Po zvolení „pancierového kardinála“ sa mnoho ľudí domnievalo, že na Petrov stolec prichádza striktný a autoritatívny konzervatívec, s ktorým nebude možná nijaká diskusia. Osem plodných rokov Josepha Ratzingera v úrade ukázalo, že presne opak bol pra...