Sladko znejúce NON

http://www.flickr.com/photos/smudie/
Konštrukt jednej generácie európskych politikov dostal výraznú facku. Je ňou NON z ľudového hlasovania vo Francúzsku. NON návrhu európskej ústavnej zmluvy. Nepomohlo ani to, že sa peniaze európskych daňových poplatníkov minuli na to, aby sa návrh európskej ústavnej zmluvy dostal do ruky každému Francúzovi.

Vďaka. To je slovo, ktoré mi teraz bezprostredne napadá. Ako paradoxne pritom vyznievajú obavy Francúzov z toho, že je ohrozený ich štedrý sociálny štát. Naopak odporcovia návrhu ústavnej zmluvy sa skôr obávali toho, že by im niečo podobné chcela EÚ nanútiť.

Čo sa stalo v praxi? Teraz ešte veľmi ťažko hodnotiť. Nie je to tak dávno, čo všetci vrcholní predstavitelia EÚ označovali NON za katastrofu. A tvrdili nám, že neexistuje plán B. No ako prezradil Pál Csáky, podpredseda vlády zodpovedný za integráciu, v jednej relácii, plán B už je dávno nalinkovaný. A možno aj plán C, či D. Vraj najreálnejšie je podľa rokovaní, ktoré absolvoval, to, že Francúzi budú musieť hlasovať opäť. Áno, opakujme všetky referendá, v ktorých občania povedia nie, až kým ich neunudíme natoľko, aby povedali áno. Alebo bude jednoducho stačiť, aby si to Komisia, či Európsky parlament schválili samy pre seba. Veď aj tak je to podstatné najmä pre nich.

Ktovie, či o tri dni nezaznie aj holandské NEE. Podľa posledných prieskumov verejnej mienky tomu všetko nasvedčuje. Možno by po tomto hlasovaní mali vrcholní predstavitelia EÚ zvážiť jej ďalšie smerovanie. Veď to jej súčasné je skôr od slobody k centralizmu a od trhu k socializmu. A možno by sa mohli vrátiť ku Thatcherovej konceptu európskeho spoločenstva ako hospodárskej únie bez akýchkoľvek obmedzení v podobe produkčných kvót, vstupno-výstupných ciel a podporných dotácií.

Michal Mertinyák
FOTO: Smudie

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Ďalšie články o téme