Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
13. január 2018

Odkaz českých volieb

Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš by mali spozornieť.
Odkaz českých volieb

Jiří Drahoš reční po zverejnení prvých odhadov prvého kola českých prezidentských volieb. Foto: TASR/AP

Prezident Miloš Zeman získal 38,6 percenta

Jiří Drahoš 26,6 percenta

kresťanom najbližší Pavel Fischer niečo málo cez 10 percent

textár a podnikateľ Michal Horáček takmer 9,2 percenta,

Marek Hilšer, ktorý to hral na Macrona bez espritu, 8,8 percenta

Mirek Topolánek, ktorý pôsobil unavenejšie ako Zeman, 4,3 percenta

Účasť bola vysoká, tesne pod 62 percent.

Povedal by som, že odkaz prvého kola je, že Zeman stratil väčšinu, respektíve ak ju chce získať, bude musieť riadne zabojovať a svojich oponentov (Drahoša) demoralizovať.

České prezidentské voľby charakterizuje niekoľko vecí.

Po prvé, zúfalá nuda na strane vyzývateľov. Sledovať štvrtkovú prezidentskú debatu na Českej televízii bola neskutočná otrava, Topolánek akoby poslal za seba do kampane nudného dvojníka, ktorý nemá nápad, nevie zabaviť ani provokovať. Aj manželky v krátkych šotoch pôsobili odhodlanejšie než ich muži.

Inzercia

Drahoš chce byť tak prijateľný a stredový, až sa stáva priesvitným. Horáček veľmi chcel, ale nemá politický talent ani náboj, Fischer bol najbližšie k tomu, aby dal voľbám tému, ale opatrnosť zvíťazila. Človek mal pocit, že je úplne jedno, kto tam bude. Otázkou je len to, či väčšine záleží na tom, aby to už nebol Zeman.

Po druhé, ček-absurdistan: krátko po mimoriadne dôležitých parlamentných voľbách, uprostred ťažkých sporov o Babiša, nekandidoval v prezidentských voľbách žiadny (!) stranícky kandidát. Žiadna strana nemala tvár, peniaze alebo vôľu na zápas s Babišom cez Hrad. Neverím, že existuje ešte jedna taká krajina.

Po tretie, odkaz na Slovensko a možno aj do Poľska: návraty sú ťažšie, než vyzerajú. Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš by mali spozornieť, možno aj Donald Tusk (aj keď jeho situácia je iná), Topolánek prepadol v čase, keď rastie ODS, už teda nie je dobrý ani pre voličov ODS. Ale najväčšia bieda je, ako ukázal, že už do politiky nepatrí. Napodobniť Zemana a jeho návrat z Vysočiny? Zdá sa, že latka je vysoko, príliš vysoko.

Pravda, kým bude v slovenskej politike Matovič, Dzurinda sa bude držať bokom, Topolánek mu ale odkázal, že okrem Matoviča je ešte jeden dôvod, silný ako fyzikálny zákon.

Späť za Moravu. Nech už druhé kolo dopadne akokoľvek, pričom k víťazstvu má dnes bližšie Drahoš (v Prahe získal 35 percent, na rozdiel od Zemana štyridsiatku nikde), kríza českej politiky bude pokračovať a prehlbovať sa. Zeman proti Babišovi nepôjde, Drahoš na neho nebude mať guráž ani schopnosti.

Čo je šokujúce, Babiš ani nebol skutočnou témou kampane. Načo vlastne majú Česi priamu voľbu, keď si vyberajú z kandidátov, ktorí by mohli pokojne kandidovať aj v nepriamej voľbe, ktorá silným osobnostiam skôr nepraje?

Česko je v zúfalej situácii. Politike dominuje trestne stíhateľný slovenský biznismen, zvyšok politickej triedy nevie, ako mu čeliť. Rokovanie o dôvere pre jeho vládu, ale aj zbavenie poslaneckej imunity prezentuje ťažký podpriemer, náhodilosť a politický chaos, kde ani aktéri nevedia zdôvodniť, čo a s akým cieľom sa deje (minulotýždňové rokovanie imunitného výboru). V porovnaní s niektorými tradičnými stranami (ČSSD, KDU) aj Piráti pôsobia konsolidovanejšie a zrozumiteľnejšie. Kam to Česko kleslo?

A kam ešte klesne?

Drahoš a Zeman napovedajú, že ešte stále smerom dolu.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.