GLÓBUS: Boj za nenarodených pritiahol do Washingtonu a Dublinu státisíce ľudí

Tradičný Pochod za život aj tento rok pritiahol do hlavného mesta Spojených štátov státisíce Američanov, ktorí stoja na strane nenarodených.

Podujatie bolo špecifické nielen svojou rekordnou účasťou, ale aj smutným výročím rozsudku Najvyššieho súdu Roe vs. Wade. Práve na základe tohto rozhodnutia v roku 1973 v krajine legalizovali potraty. Proti potratom vyšli do ulíc aj tisíce Írov v Dubline.

Témou washingtonského pochodu, ktorého sa minulý piatok podľa odhadov zúčastnilo 500 až 650 tisíc ľudí, bola na prvý pohľad divná rovnica 40=55M. „Porovnanie má ukázať, že za 40 rokov od vynesenia rozsudku Roe vs. Wade stratilo pri potratoch život 55 miliónov ľudských bytostí. Takmer 55 miliónov je populácia Kalifornie a New Yorku dovedna,“ vysvetľujú organizátori protestu na webe pochodu.

Účastníkov neodradili ani chladné januárové teploty. O rekordnej účasti svedčili aj washingtonské hotely, ktoré boli podľa portálu lifesitenews.com vypredané v omnoho väčšom predstihu, než po minulé roky. Do pochodu sa zapojilo množstvo mladých ľudí, ktorí sa tak podľa organizátorov stali dušou a srdcom pro-life hnutia.

Podporu pochodu vyjadril na sociálnej sieti Twitter aj pápež Benedikt XVI. „Pripájam sa k všetkým zúčastneným na pochode za život a modlím sa, aby politickí lídri ochraňovali nenarodených a propagovali kultúru života.“ Spomedzi politikov k davu prehovoril prezidentský kandidát a senátor Pensylvánie Rick Santorum, syn iného prezidentského kandidáta senátor Rand Paul, ale aj pro-life kongresman Dan Lipinski. Ten v roku 2010 ako jediný demokrat z Illinois hlasoval proti legislatíve ObamaCare, kvôli ktorej sú potraty financované aj z peňazí daňových poplatníkov.

Aktivisti zaplnili už v predvečer pochodu Baziliku Národnej svätyne Nepoškvrneného počatia vo Washingtone. Na svätej omši sa spolu modlilo asi 13.000 veriacich, päť kardinálov, 42 biskupov a 395 kňazov. Bostonský kardinál Sean O´Malley, ktorý má v rámci Americkej biskupskej konferencie na starosti pro-life aktivity, na omši prirovnal potraty k otroctvu. „Potrat, podobne ako otroctvo, nie je iba náboženskou témou, je to otázka ľudských práv.“ Prevažne mladí ľudia sa v bazilike modlili celú noc.

Prolife pochod v írskom Dubline

Zdieľať

Viac ako 25-tisíc demonštrantov sa predminulý víkend stretlo aj v Dubline. V uliciach hlavného mesta Írska protestovali proti akýmkoľvek zmenám potratového zákona, o ktorých začala írska vlády hovoriť po smrti Savity Halappanavarovej. Tá podľa jej manžela viackrát zo zdravotných dôvodov žiadala interrupciu, nakoniec umrela na otravu krvi po spontánnom potrate. Jej smrť vyvolala kritiku Írov aj medzinárodných organizácií. Írska vláda sa preto rozhodla, že upraví legislatívu tak, aby boli potraty dovolené v prípade, keď bude život ženy ohrozený. Demonštranti, ktorí sa stretli na doteraz najväčšom pro-life zhromaždení v Írsku, s plánovanými zmenami nesúhlasia.

„Írsko je takmer unikátom v plnej ochrane matky a nenarodeného dieťaťa. Nijaký človek ani národ nie je dokonalý. Ale pokiaľ ide o život pred narodením, máme hodnotový systém, étos, o ktorý by sme mali hrdo deliť so zvyškom sveta,“ povedal populárny futbalový manažér Mickey Harte.

Slovenka Erika, ktorá sa sama zúčastnila na proteste, hovorí, že za bojom za nenarodených prichádzali ľudia z celého Írska. Pochvaľuje, že napriek veľkému množstvu ľudí bol protest veľmi dobre zorganizovaný. „Všimla som si, že dav tvoria hlúčiky priateľov, rodiniek, manželských párov. Bolo to nevšedné spoločenské podujatie s vlastným hlasným posolstvom, ktoré sa rozliehalo do ulíc Dublinu. Páčila sa mi tá atmosféra jednoty a sily, hoci stáť večer vonku v januárovej írskej zime nebolo veľmi príjemné,“ povedala pre Postoy.sk Erika.

Mária Melicherová

Foto: facebook.com/pages/March-For-Life-2013facebook.com/VigilforlifeIreland

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo