GLÓBUS: Íri vedia, že treba bojovať

Atmosféru prolife pochodu Vigil for life priamo z Írska opísali pre Postoy.sk Slováci Erika, Barbora a Peter, ktorý na Zelenom ostrove žije už sedem rokov.

Erika: Bol to podľa môjho názoru veľmi dobre zorganizovaný pochod, prebehol pokojne napriek množstvu účastníkov. Veľmi ma prekvapilo, keď som videla prichádzať autobusy plné ľudí z rôznych kútov Írska. V duchu som sa pýtala, či by takto prišli ľudia zo Slovenska do Bratislavy, keby išlo o podobný protest. Bolo tam mnoho Írov, ale aj imigrantov, všimla som si, že dav tvoria hlúčiky priateľov, rodiniek, manželských párov. Bolo to nevšedné spoločenské podujatie s vlastným hlasným posolstvom, ktoré sa rozliehalo do ulíc Dublinu. Páčila sa mi tá atmosféra jednoty a sily, hoci stáť večer vonku v januárovej írskej zime nebolo veľmi príjemné.

Zdieľať

Barbora: Z masových demonštrácií mám väčšinou dojem, že sa prejavujú negatívne stránky davu. Ľudia sa dajú strhnúť k agresívnemu správaniu alebo hrubému vyjadrovaniu. Na Vigil pro life som bola prekvapená, že keď jeden z rečníkov na tribúne citoval absurdné názory oponentov (dosť dlho), tak ľudia ani nenadávali, ani nepískali, ani opovržlivo nehulákali, ale len ticho stáli. Na to je podľa mňa potrebná veľká dávka zrelosti a slušnosti. Celá akcia na mňa pôsobila veľmi kultivovane. Bolo pre mňa zaujímavé vidieť tam aj starých ľudí, ktorí ledva vládali chodiť, ako prišli podporiť správnu myšlienku. Určite to pre nich bola veľká obeta. Videla som aj skupinku ľudí, ktorí sa modlili ruženec, pravdepodobne za dobrý priebeh akcie. Celkovo som mala pocit, že to bola požehnaná vec.

Peter: Akcia bolo veľmi dobre zorganizovaná. Niekoľko týždňov výborne fungovala reklama, ktorá na akciu upozorňovala. Propagácia prebiehala najmä prostredníctvom oznamov v kostoloch, plagátov, prostredníctvom katolíckej tlače ako aj v rádiách, ktoré si nechceli zakrývať oči na rozdiel od štátnej televízie RTE, ktorú považujem za antikatolícku. Tá protestu venovala len minimum času.

Miesto konania bolo Merrion square neďaleko centra mesta. Išlo o priestor, kde sa zmestí veľká masa ľudí. Po ceste som si všimol, že väčšina protestujúcich sú starší ľudia, no na mieste to už vyzeralo inak. Bolo tam kopec mladých ľudí, celé rodiny ako aj samotné mamičky s deťmi od útleho veku. Išlo o pestrú škálu ľudí a moje prvé podujatie tohto druhu.

"Íri sú bojovníci, ktorí ešte stále vedia, že ľudský život je to, za čo treba bojovať aj za cenu veľkých zriekaní a obetí. Toto ma veľmi oslovilo."

Zdieľať

Hneď na úvod nás privítali usporiadatelia s tým, že nám ďakujú za to, že sme prišli podporiť túto akciu. Bolo to veľmi milé a povzbudzujúce. O par krokov ďalej stáli dobrovoľníci, ktorí rozdávali papierové transparenty a sviečky. Obklopení davom bojovníkov za nenarodený život sme počúvali jednotlivých rečníkov. Išlo o predstaviteľov organizácií podporujúcich pro-life program. V ich prejavoch zazneli napríklad aj sťažnosti na súčasného írskeho premiéra, ktorého strana mala vo svojom predvolebnom programe a propagande uvedené, že naďalej zachovajú pro-life smerovanie štátu. Rok a pol po voľbách však svoj názor menia a uvažujú po prvýkrát prijať zákon povoľujúci potraty. To je aj dôvod, prečo sa toľko ľudí zišlo na tomto podujatí.

Je to zlomový okamih pre írsky národ. Teraz sa ukáže sila ich katolíckych koreňov alebo vplyv sekularizmu okolitého sveta. Íri sú však bojovníci, ktorí ešte stále vedia, že ľudský život je to, za čo treba bojovať aj za cenu veľkých zriekaní a obetí. A toto všetko ma veľmi oslovilo. Všetko založené na dobrovoľníctve, nespočetné hodiny voľného času venovaných tomu, aby zachránili nenarodené deti. Všetko to vo mne vyvolávalo až radosť z toho, že aj ja som tak trochu súčasťou diania. Samozrejme tam bolo aj dosť cudzincov, ale to len podčiarkovalo, že keď ide o ľudský život, tak sa už nedelíme na jednotlivé národy a národnosti. Jazyková bariéra stráca svoje opodstatnenie a boj za počatý život ľudí spája. Úplne som bol tou silou očarený a povzbudený k ďalšiemu boju. A verím, že aj ostatní, ktorí prišli z celého Írska, boli povzbudení súdržnosťou svojho národa a boli si vedomí toho, že robia správnu vec. 

Počasie samo o sebe nám nesľubovalo žiadnu pohodičku. Posledných pár dní silný vietor, dážď, teploty nula až päť stupňov, čo pri vlhkosti vzduchu okolo 80 percent nie je žiadna slasť. Premrznutí sme boli, keď sme tam ešte len prišli. Ale ani to neodradilo desaťtisíce ľudí vyjadriť svoj protest proti uzákoneniu vrážd nenarodených bezbranných deti. Írsko chce život, nie smrť, aj keď vláda ich tlačí niekam inam. Cez svojich potomkov chce mať budúcnosť. Čo sa týka mňa, určite by som sa ešte zúčastnil podobnej akcie, pretože Írsko je posledná bašta vzdorujúca abortívnej politike Európskej únie.

Foto: facebook.com/VigilforlifeIreland

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo