ROZHOVOR: R. Procházka: Súčasná politická generácia chce už iba prežiť

Rada KDH cez víkend odmietla zaradiť Alfu Radoslava Procházku ako súčasť programu. Poslanec následne oznámil, že za toto hnutie už viac nebude kandidovať. Rozprávali sme sa s ním o okolnostiach a jeho ďalšom postupe.

Dlho vás niektorí vaši priaznivci kritizovali, že ste ešte stále v KDH a že tam už nič nepresadíte. Na druhej strane po sobotnej Rade vedenie hnutia povedalo, že vám priestor vytvorený bol a že ste mohli byť aj členom viacerých komisií, ale nesnažili ste sa o to. Ako na výhrady odpovedáte?

Nechcem KDH nič vyčítať, ani sa na nikoho nehnevám, len som zo šírenia tohto mýtu niektorými ľuďmi trochu sklamaný. O komisii viem len jednej, na zmenu stanov, jej šéfovi som do očí povedal, že mu poskytnem svoje podklady a rád budem veci ďalej konzultovať, ale žiadne ďalšie schôdzovanie nepotrebujem. Komisia bola ustanovená tuším pred pol rokom a jej výsledky zodpovedajú mojim očakávaniam: nikto o nich nič netuší. Podklady odo mňa nikto nechcel a konzultácie takisto nie.

Zostanete členom KDH a jeho poslaneckého klubu?

Nechcel som ľuďom plesnúť dverami do tváre na Rade a nechcem im ani veci odkazovať takto, ale to, čo som povedal, platí: moja cesta v KDH sa končí.

Akú máte z vedenia KDH vecnú odozvu na Alfu? Čítali ju?

Čítali. Pôvodne sa snažili podsúvať dojem, že to nie je nič nové a že to ani nikoho nezaujíma. Najnovšia verzia je, že o tom treba ešte hovoriť. Nič uchopiteľné, nič zrozumiteľné, nič, čo by sa dalo čítať inak, ako želanie, nech to čím skôr vyprchá do stratena.

"Neviem, kto presne bude tvoriť novú politickú generáciu, ale predpokladám, že ľudia s vyššou ambíciou, ako len sa zase niekam s odretými ušami pretĺcť a prestravovať."

Zdieľať

Má Alfa podporu v štruktúrach hnutia? Prečo ich nie je počuť?

Kolektívne vedomie strany je dlhodobo nastavené na tézu, že len žiadny konflikt, len žiadne otvorené polemiky, najdôležitejšia zo všetkého je jednota. Aj ľuďom, ktorí v Alfe videli nádej, že KDH ako politická strana ešte bude mať pre štát a pre spoločnosť nejaký autonómny význam, sa ťažko súperilo s takýmto psychologickým nastavením väčšiny.  

Dlho ste boli s Danielom Lipšicom tvárami novej pravice, dnes ste rozdelení. Čo sú vaše najväčšie odlišnosti?

Dano je v politických súbojoch drsnejší a má celkom jasný osobný cieľ, čo je jeho veľká výhoda. Ja som viac postihnutý tendenciou skúsiť pochopiť aj druhú stranu barikády, a jasno mám len v programových otázkach, osobné ciele som zatiaľ nijako neriešil. Ale možno ten hlavný rozdiel spočíva v tom, že Dano, ako skúsený politik, využíva a chce využívať štandardné nástroje straníckeho zápasu, zatiaľ čo ja skúšam na Slovensku presadiť politiku, ktorá nebude nová iba obsahom, ale aj formou.

Bude sa občianske združenie Alfa zameriavať hlavne na programovú činnosť?

Samozrejme. Chceme ponúkať konkrétne programové návrhy, a slúžiť ako zázemie pre nové idey a ich nositeľov.

Vy ani Daniel Lipšic sa vo svojich programoch nevenujete tzv. sociálnemu konzervativizmu, ako je napr. podpora pre viacdetné rodiny, ich tradičného modelu, ochrana života od počatia a pod. Neobávate sa toho, že táto agenda postupne odchádza do stratena, resp. že vám ju časom preberie niekto iný?

Pre mňa to nie je agenda, ktorú si potrebujem prisvojovať. Naopak, budem len rád, ak sa k nej začne hlásiť viac ľudí. Ja jednoducho nepotrebujem svoju hodnotovú identitu nahlas a manifestačne potvrdzovať verejnosti každý deň, pre mňa je to štýl života a súčasť mojej osobnosti. Navyše, v manifeste Alfy vyslovene trčí volanie po posilnení prirodzenej solidarity, pričom tým prvým fórom pre jej pestovanie je práve rodina. Napokon, práve schopnosť pestovať rodinnú a komunitnú súdržnosť bude v novej ére patriť medzi komparatívne výhody Slovenska.

Zdieľať

Ako vnímate fenomén "poslancov - jednotlivcov" odpútaných od straníckych aparátov, ktorý priniesli Obyčajní ľudia?

Ako legitímny a dôležitý pokus o odpoveď na tradičnú stranícku politiku. Na jednej strane mi je sympatickejší, ako tvorba názorov zhora nadol, na druhej strane bez zmeny volebného systému na väčšinový môže takýto model fungovať len ako spestrenie, nie ako podstata zastupiteľského zboru.

Vyjadrili ste sa, že do troch rokov súčasná podoba pravice zanikne. Ako bude vyzerať tá nová?

Povedal som, že toto je pre starú pravicu jej posledný volebný cyklus. Nemyslel som nevyhnutne konkrétne strany, ale jednu celú politickú generáciu, ktorá už je jednoducho unavená a je úplne zjavné, že nemá inú ambíciu, ako prežiť. Neviem, kto presne bude tvoriť tú novú, ale predpokladám, že ľudia s vyššou ambíciou, ako len sa zase niekam s odretými ušami pretĺcť a prestravovať.

Bude mať vôbec šancu proti Smeru? Resp. nenabúrava sa rozdelenie pravice a ľavice, keď výrazne šetriť musí každá vláda?

Potreba šetrenia s tým podľa mňa nesúvisí, skôr povaha a rozsah výziev, pred ktorými budú rozvinuté štáty stáť. A patrí medzi ne nielen potreba prestať žiť na dlh, ale zároveň zmierňovať obrovskú nerovnosť v prístupe k príležitostiam. A čo sa Smeru týka, jeho dominancia je založená na charizme jedného človeka, to nie je súper naveky. Pre mňa sú súperom moje vlastné obmedzenia a chyby.

Lukáš Obšitník

Foto: facebook.com/alfaslovensko

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo