Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
28. január 2013

KOMENTÁR: Princ Harry a Afganistan: Game over

kaf2.jpg Dva prístupy. Arogantné slová princa Harryho a pokorné slová slovenského vojaka o miestnych. Médiá priniesli pred týždňom správu o tom, že britský princ Harry sa vracia domov z misie v Afganistane. V krajine pôsobil ako druhý pilot bojového vrtuľníka Apache. ...

Dva prístupy. Arogantné slová princa Harryho a pokorné slová slovenského vojaka o miestnych.

Médiá priniesli pred týždňom správu o tom, že britský princ Harry sa vracia domov z misie v Afganistane. V krajine pôsobil ako druhý pilot bojového vrtuľníka Apache. Priznal sa, že aj zabíjal. Kontroverzné reakcie však vyvolal svojím výrokom o videohrách. Spomenul totiž, že strieľanie z helikoptéry bolo potešením, lebo sa rád hrá na playstation a xboxe, takže má vycvičené palce.

Spojenie vojny v Afganistane s virtuálnym zabíjaním, samozrejme, nahnevalo hnutie Taliban. Žiaľ, úhlavný nepriateľ NATO v krajine má pravdu, že to bolo nevhodné a že ide o vážnu vojnu, a nie hru.

Princ to jednoducho prepískol. A keď vezmeme do úvahy skutočnosť, že nejde o obyčajného vojaka, je to ešte horšie. Ide prosto o neúctu nielen k nepriateľovi (čo by sa dalo chápať ako prijateľná provokácia), ale aj o zneváženie misie vlastných krajanov a spojencov. V krajine nasadzujú životy desaťisíce vojakov (aj 250 našich). Navyše, takéto slová urážajú aj civilné afganské obyvateľstvo.

Keď médiá priniesli spomínané slová princa Harryho, silno mi rezonovali v kontraste s tým, čo som pred dvomi týždňami počul priamo v Afganistane z úst slovenského kaplána. Evanjelický duchovný Marián Bodolló hovoril o tom, že slovenskí vojaci majú u Afgancov dobré meno pre svoj ľudský prístup. Ten prejavujú najmä pri osobných prehliadkach, keďže časť našich vojakov zodpovedá za jeden zo vstupov do vojenskej základne v Kandaháre. Snažia sa im prihovárať aj miestnou rečou.

Inzercia

Keď nás prevádzali touto „bránou“, stretli sme miestnych ľudí, ktorí už po kontrole čakali na to, či pre nich prídu a dajú v priestoroch základne nejakú prácu. Pozerali sa na vás tak zvláštne, až ste mali chuť povedať im: prepáčte. Ťažko povedať za čo, ale ten pocit tam jednoducho bol.

V krajine je napätie, ktorých asi všetkých už vyčerpáva. Krvavé útoky sa striedajú s nádejou na lepší život. Tak, ako sa hrubosť princových slov mieša so snahou vojakov mať napriek všetkému úctu a správny prístup.

Harry sa dohral. Dúfajme, že ostatní tu svoju hru vyhrajú.

Pavol Rábara
Foto: autor

Odporúčame

NÁZOR PAVLA RÁBARU: Polarizáciu Cirkvi treba stopnúť

NÁZOR PAVLA RÁBARU: Polarizáciu Cirkvi treba stopnúť

Podpísal som sa pod Výzvu k spolupatričnosti katolíckej Cirkvi na Slovensku. Môže to znieť zvláštne, veď čo sa také deje, že sa Cirkvi vyjadruje podpora? Vrátili sa vari komunisti? Vypukla nová reformácia? Nie, to sa len bývalý trnavský arcibiskup postavil minulý víkend pred kamery. Výsledkom Bezák...

KOMENTÁR: Ako sa bulvarizuje biskup

KOMENTÁR: Ako sa bulvarizuje biskup

obalka_2013_04.jpg Prípad odvolania niekdajšej hlavy Trnavskej arcidiecézy sa od začiatku nesie viac v rovine emócií, než racionálneho uvažovania. Azda aj preto sa v súvislosti s osudom emeritného arcibiskupa objavili také fantastické špekulácie, akými sú posadnutie d...