KOMENTÁR: Princ Harry a Afganistan: Game over

Dva prístupy. Arogantné slová princa Harryho a pokorné slová slovenského vojaka o miestnych.

Médiá priniesli pred týždňom správu o tom, že britský princ Harry sa vracia domov z misie v Afganistane. V krajine pôsobil ako druhý pilot bojového vrtuľníka Apache. Priznal sa, že aj zabíjal. Kontroverzné reakcie však vyvolal svojím výrokom o videohrách. Spomenul totiž, že strieľanie z helikoptéry bolo potešením, lebo sa rád hrá na playstation a xboxe, takže má vycvičené palce.

Spojenie vojny v Afganistane s virtuálnym zabíjaním, samozrejme, nahnevalo hnutie Taliban. Žiaľ, úhlavný nepriateľ NATO v krajine má pravdu, že to bolo nevhodné a že ide o vážnu vojnu, a nie hru.

Princ to jednoducho prepískol. A keď vezmeme do úvahy skutočnosť, že nejde o obyčajného vojaka, je to ešte horšie. Ide prosto o neúctu nielen k nepriateľovi (čo by sa dalo chápať ako prijateľná provokácia), ale aj o zneváženie misie vlastných krajanov a spojencov. V krajine nasadzujú životy desaťisíce vojakov (aj 250 našich). Navyše, takéto slová urážajú aj civilné afganské obyvateľstvo.

Keď médiá priniesli spomínané slová princa Harryho, silno mi rezonovali v kontraste s tým, čo som pred dvomi týždňami počul priamo v Afganistane z úst slovenského kaplána. Evanjelický duchovný Marián Bodolló hovoril o tom, že slovenskí vojaci majú u Afgancov dobré meno pre svoj ľudský prístup. Ten prejavujú najmä pri osobných prehliadkach, keďže časť našich vojakov zodpovedá za jeden zo vstupov do vojenskej základne v Kandaháre. Snažia sa im prihovárať aj miestnou rečou.

Keď nás prevádzali touto „bránou“, stretli sme miestnych ľudí, ktorí už po kontrole čakali na to, či pre nich prídu a dajú v priestoroch základne nejakú prácu. Pozerali sa na vás tak zvláštne, až ste mali chuť povedať im: prepáčte. Ťažko povedať za čo, ale ten pocit tam jednoducho bol.

V krajine je napätie, ktorých asi všetkých už vyčerpáva. Krvavé útoky sa striedajú s nádejou na lepší život. Tak, ako sa hrubosť princových slov mieša so snahou vojakov mať napriek všetkému úctu a správny prístup.

Harry sa dohral. Dúfajme, že ostatní tu svoju hru vyhrajú.

Pavol Rábara
Foto: autor

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo