Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
29. december 2017

Články nevznikajú klepaním alebo Rok 2017 v Postoji

Zvlášť nás potešil Lukáš Krivošík, dve knihy, naše tretie Vianoce a náš prvý stromček.
Články nevznikajú klepaním alebo Rok 2017 v Postoji

Ozdobovanie historicky prvého stromčeka v Postoji, december 2017.

V septembri ubehli dva roky Postoja. Zatiaľ čo prvý rok bol ťažký preto, že sa budovalo od nuly, druhý niesol v sebe iné riziko – či taký malý tím, akým je Postoj, ešte dokáže svojimi názormi a témami zaujať. Či sa nezacyklí v sebe samom. Veď v roku 2017 sme vám priniesli tisíc päťsto originálnych článkov.

Moje želanie

Mnohí to vidia tak, že dobrý článok vznikne, keď si niekto šikovný sadne za počítač a nejako ho napíše. Firmy aj manažéri, ktorí prišli do mediálnej sféry z iných odvetví, sú nemilo prekvapení, keď zistia, že tabuľkové normy nastavené podľa toho, koľko trvá „naklepanie“ článku, nefungujú. Končí sa to tak, že sa články stávajú zbytočnými.

Články nevznikajú klepaním. Vznikajú, keď sa šikovný človek nad niečím zamyslí. Keď niečo skúma, študuje, keď sa stretne s niekým, kto je (v niečom) múdrejší, má iný pohľad. Články vznikajú, keď vám napadne provokatívna myšlienka a vy najprv neviete, či je skvelá alebo nezmyselná, a chvíľu s ňou preto bojujete. Keď o tom diskutujete s inými. To sú hodiny, niekedy aj desiatky hodín investované do jedného článku.

Čím je redakcia menšia a riziko obohranosti väčšie, tým dôležitejšie je všetko toto. Preto vec, ktorá mňa osobne v Postoji tento rok najviac potešila, je, že tento náš ekosystém stále funguje. Hoci to stojí nemálo námahy, ktorá často neprináša viditeľné ovocie okamžite.

Rok v redakcii Postoja je rokom stoviek debát, pred ktorými vás neochránia ani didžejské slúchadlá na ušiach. Mojím pracovným novoročným prianím je, aby to tak bolo aj budúci rok.

Čo nás potešilo

V tomto roku nás veľmi potešil príchod Lukáša Krivošíka, ktorého články u nás môžete čítať už od novembra. Jeho dva metre v redakcii budú znamenať nielen viac článkov, ale aj nový uhol pohľadu, nové témy a väčšiu rozmanitosť.

Otvorili sme viacero ťažkých investigatívnych tém, ktoré nás stáli veľa energie a za ktoré sme aj čo-to schytali. Napríklad Postoj bol tým médiom, ktoré prinieslo výpoveď kľúčovej svedkyne v kauze Čistý deň, ktorá znamenala zlom vo vývoji (a ju to stálo pracovné miesto).

Priniesli sme vám nebulvárne a nebanálne informácie z diania v slovenskej politike, ale napríklad aj z cirkevného diania priamo z vrcholových podujatí vo Vatikáne. Vďaka odstupu, ktorý si môžeme dovoliť, dokážeme aj o dianí v Cirkvi písať v širšom kontexte, než je na Slovensku pri informovaní o Cirkvi zvykom.

Za zvláštnu zmienku stojí, že sme za rok priniesli stovku rozhovorov. Oslovili sme špičkových predstaviteľov slovenského spoločenského a politického či cirkevného diania, hovorili sme s umelcami, ekonómami, učiteľmi, psychológmi, lekármi, biskupmi, kňazmi, rodičmi či osobnosťami, ktoré prehovorili až na popud Postoja. Niekedy sme sa zhodli viac, inokedy menej, no vždy to boli rozhovory, kde bola zreteľná pečať Postoja a kde sa rozprávalo aj o tom, o čom sa v iných médiách nehovorí.

Tento rok sme tiež vydali dve knihy, rozhovor s pátrom Michalom Zamkovským a Benediktovu voľbu. Obe sú malou spoločenskou udalosťou, a hoci sme od oboch mali veľké očakávania, zarezonovali ešte viac, ako sme čakali. Dôkazom je aj to, že obe vydania sa minuli ešte pred Vianocami, v januári preto pripravujeme dotlač.

Tiež sme vydali špeciálnu knižku 11 Postojov, ktorú dostali naši pravidelní podporovatelia (ak patríte medzi nich a nedostali ste, prosím, vyplňte svoje údaje tu).

Inzercia

Naši blogeri u nás odpublikovali sedemsto článkov, z ktorých sme zmazali len dva. Ak máte pocit, že blogy sa neoplatí sledovať, tak tým na Postoji skúste dať šancu.

No a tento rok sme si prvý raz – teda až na naše tretie Vianoce – ozdobili vlastný vianočný stromček.

Tento rok sa nám toho podarilo veľmi veľa. Definitívne sme potvrdili, že aj na Slovensku dokáže fungovať konzervatívne médium, ktoré sa svojou kvalitou zaradí medzi to najlepšie, čo v mediálnom priestore existuje. Veľkú zásluhu na tom má aj dôvera našich externých prispievateľov, s ktorou publikujú práve na Postoji. Ďakujeme!

A najmä, ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhali svojou podporou, na prvom mieste našim pravidelným darcom. Nebyť vás, nič z tohto by sa nestalo. Ďakujeme, že ste nám to všetko umožnili!

Želáme vám dobrý, zmysluplný rok 2018.

 

 

 

 

 

Odporúčame