Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
26. január 2013

KOMENTÁR: Aké KDH chcú mať voliči a aké jeho vedenie?

KDH_logo.jpg V Banskej Bystrici má dnes Rada KDH svoje rokovanie. Okrem iného sa od neho očakáva aj postoj k programovej platforme Alfa poslanca Radoslava Procházku. V našom politickom prostredí sa občas objaví otázka politických platforiem existujúcich vnútri jednotl...

V Banskej Bystrici má dnes Rada KDH svoje rokovanie. Okrem iného sa od neho očakáva aj postoj k programovej platforme Alfa poslanca Radoslava Procházku.

V našom politickom prostredí sa občas objaví otázka politických platforiem existujúcich vnútri jednotlivých strán. V zahraničí to nie je úplná rarita, u nás by Procházkova Alfa bola prvou lastovičkou a teoreticky by to ani vôbec nemusel byť iba imaginárny nápad. Spomedzi rôznych slovenských strán, ktoré by takémuto projektu mohli dať šancu vzniknúť, by práve KDH mohlo byť najvhodnejšie. V súčasnosti je to predsa najdlhšie fungujúca parlamentná strana (nedávno oslávila 20 rokov existencie), ktorá má riadne fungujúce vnútorné štruktúry aj relatívne stabilné voličské zázemie. Dokonca aj Daniel Lipšic sa nechal počuť, že jeho Nova pravdepodobne bude odoberať hlasy skôr SDKÚ, ako KDH. Hnutie sa teda zvonku vôbec nemusí cítiť ohrozené, jeho existencia bude naďalej pokojne pokračovať.

To, čoho by sa malo báť, je skôr situácia v jeho vnútri. Už niekoľko rokov pred sebou tlačí problém, ako sa vysporiadať s niektorými výraznými členmi, ktorí sú k vedeniu nekonformní, ale do hnutia prinášajú výrazné a kvalitné nápady. „Ak by intelektuálna časť bola vytlačená na okraj, kto bude formulovať program a vízie strany, kto bude chodiť do diskusných relácií a prinajmenšom rovnocenne čeliť Ficovi a Dzurindovi? Kto sa postará o to, že KDH bude na tom o štyri roky lepšie?“ - povedal v júli roku 2006 pre .týždeň Ján Čarnogurský a platí to stále.

Inzercia

"Ak KDH nevytvorí Alfe priestor, už iba ďalej dokáže, že je vnútorne úplne neznášanlivé a úplne premárňuje potenciál najstaršej slovenskej strany."

Zdieľať

Ako vieme, so skupinou okolo Vladimíra Palka sa hnutie nevysporiadalo vôbec a trenice vyústili do ich odchodu. Podobne dopadol aj Daniel Lipšic s Janou Žitňanskou. Radoslav Procházka, hoci je v hnutí len krátky čas, na jeseň predstavil Alfu, ktorá si hneď získala veľmi dobrý ohlas jednak v médiách, medzi politológmi aj poslancami partnerských pravicových strán. V niektorých veciach ju môžeme hodnotiť aj ako konzistentnejší a kvalitnejší program, ako ponúka napr. Nova Daniela Lipšica. Svojou filozofiou menšieho a kvalitnejšieho štátneho aparátu nejde revolučnejším smerom, ako je to pri priamej demokracii v Nove, skôr hľadá spôsoby, ako skvalitniť to, čo tu reálne existuje a prispôsobiť to reálnym možnostiam. Procházka je okrem toho autorom viacerých kvalitných monografií z oblasti práva alebo spoločnosti, pravidelne publikuje v médiách, debaty s oponentmi pravidelne vyhráva. Každá iná strana by takému človeku vytvorila prostredie, aké si len praje. Ak KDH urobí inak, už iba ďalej dokáže, že je vnútorne úplne neznášanlivé a úplne premárňuje potenciál najstaršej slovenskej strany.

Nakoniec ide aj o to, akého voliča chce KDH vlastne mať a akú úlohu plánuje hrať v politike. Ak chce lákať väčšinou nekritických voličov, ktorí chcú mať hnutie iba ako poslednú poistku proti politikám socialistov a liberálov, potom im Procházku nie je treba. Ale nie všetci voliči majú takúto predstavu.

Lukáš Obšitník

Odporúčame

KOMENTÁR: Postmoderný šľachtic pred českým Hradom

KOMENTÁR: Postmoderný šľachtic pred českým Hradom

KS2-text.jpg České prezidentské debaty sa spočiatku rozbiehali v relatívne slušnom duchu, postupne sa však predsa len vyostrili aj dosť neférovým spôsobom. Na druhej strane aj médiá nad niektorými vecami privierajú oči. Syn súčasného prezidenta Václav Klaus Jr. minulý...

KOMENTÁR: Ako sa bulvarizuje biskup

KOMENTÁR: Ako sa bulvarizuje biskup

obalka_2013_04.jpg Prípad odvolania niekdajšej hlavy Trnavskej arcidiecézy sa od začiatku nesie viac v rovine emócií, než racionálneho uvažovania. Azda aj preto sa v súvislosti s osudom emeritného arcibiskupa objavili také fantastické špekulácie, akými sú posadnutie d...

K VECI: Francúzsky sekularizmus doma a vo svete

K VECI: Francúzsky sekularizmus doma a vo svete

f-sekularizmus-text.jpg Hlučné sekulárne Francúzsko v súčasnosti bojuje vo svojej bývalej imperiálnej africkej doméne proti islamistickým zabijakom – vzorovým antisekularistom. Francúzska armáda, ktorá má vo svojich radoch aj niekoľkých mojich priateľov, vždy vyvracal...