Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. január 2013

AKTUÁLNE: Fórum života chce vláde dodať guráž, aby stopla potratovú tabletku

Paralen-Plus_24tab2.jpg Proti potratovej tabletke sa spustila vlna odporu. Zatiaľ čo jej kritici hovoria, že je v rozpore so slovenským potratovým zákonom, hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre gynekológiu a pôrodníctvo tvrdí, že jej používaniu u nás nič nebr...

Proti potratovej tabletke sa spustila vlna odporu. Zatiaľ čo jej kritici hovoria, že je v rozpore so slovenským potratovým zákonom, hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre gynekológiu a pôrodníctvo tvrdí, že jej používaniu u nás nič nebráni.

„Zrušte registráciu tabletiek smrti a prešetrite proces ich registrácie,“ vyzvalo Fórum života premiéra Roberta Fica a ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú. Na Úrad vlády im aktivisti doniesli list s touto výzvou a pre guráž pribalili aj paralen.

„Chceli sme priložením tohto lieku zdravia, ktorý nám mnohým pomáha preklenúť ľahké zdravotné problémy, symbolicky zaželať premiérovi a ministerke veľa zdravia a povzbudiť ich k činom, ktoré by zabránili rozšíreniu potratových tabletiek smrti do lekárskej praxe,“ vysvetlil podpredseda Fóra života Marek Michalčík.

„Zrušte registráciu tabletiek smrti a prešetrite proces ich registrácie,“ vyzvalo Fórum života premiéra Roberta Fica a ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú.

Zdieľať

Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL) zaregistroval koncom minulého roka potratové tabletky Medabon a Mifegyne. Elektronickú výzvu proti zaregistrovaniu tabletiek podpísalo na internete už vyše 3 500 ľudí. Proti registrácii sa postavila aj Konferencia biskupov Slovenska, strana KDH či europoslankyňa a lekárka Anna Záborská. Tá vo svojom stanovisku napísala, že lekár, ktorý by dnes žene podal prostriedok na vyvolanie potratu, by sa dopustil trestného činu. "Každému, kto umelo preruší tehotenstvo ženy iným spôsobom, než aký je popísaný v zákone, hrozí strata slobody na dva až päť rokov. Platná vyhláška č. 417/2009 Z. z. pritom pripúšťa len jediný spôsob - odsatie plodu z maternice na operačnej sále pri celkovej anestéze ženy," vyhlásila. Podobné stanovisko zastáva aj advokát Patrik Daniška z HFI.

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že išlo o centrálnu európsku registráciu a Slovensko ju dostalo automaticky ako členský štát. Rezort zdôraznil, že liek u nás nie je dostupný. „Liek je v prísnom režime, nedá sa ešte ani kúpiť. Ak o to výrobca požiada, až potom bude dostupný aj u nás,“ povedala hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková. Podpredseda Fóra života však hovorí, že protestovať potom, keď liek príde na slovenský trh, môže byť neskoro. „Keby niekto požiadal o registráciu nejakého preparátu, ktorým sa privodzuje eutanázia, my zostaneme ticho? Budeme ho tu mať zaregistrovaný a potom len čakať, kedy ho niekto potichučky zavedie do praxe? Nezdieľam ten optimizmus, že sa nič nestalo,“ dodal Michalčík.

Inzercia

Zdieľať

Na rozdiel od kritikov potratovej tabletky hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre gynekológiu a pôrodníctvo Miroslav Borovský tvrdí, že v súčasnej legislatíve nič nebráni použitiu potratových tabliet na Slovensku. ŠÚKL podľa neho predpokladá, že podľa zváženia ministerstva bude potrebné vydať odborné usmernenie k použitie týchto prípravkov. Prax vidí tak, že lekár zariadenia, ktoré je oprávnené vykonávať potraty, ženu vyšetrí a poučí podľa súčasných zákonov. “Keď zistí, že žiadateľka nemá kontraindikácie pre použitie tzv. potratovej tablety na prerušenie tehotnosti, vydá žiadateľke recept a po poučení ju objedná na následnú kontrolu. Teda ukončenie tehotnosti bude vykonané v zdravotníckom zariadení, iba nebude nevyhnutná narkóza a inštrumentálne vyprázdenie maternice,“ povedal. Patrik Daniška však naproti tomu upozorňuje na samotnú informáciu pri lieku Medabon, podľa ktorej k potratu dochádza aj po niekoľkých dňoch od užitia prípravku, teda mimo zdravotníckeho zariadenia.

Fórum života vidí problém aj v tom, že Slovensko nevznieslo námietky v procese registrácie potratových tabletiek, a že bez odbornej i verejnej diskusie akceptovalo eticky i funkčne sporné prostriedky. Tabletky boli podľa fóra registrované napriek tomu, že neexistuje legislatíva pre ich uplatnenie. „Širšiu diskusiu nikto neorganizoval, pretože európska registrácia ide mimo schvaľovacích procesov v Slovenskej republike a ani gynekológovia na Slovensku neboli o registrácii informovaní,“ reagoval hlavný odborník ministerstva.

ŠÚKL na svojom webe informuje, že liek Medabon obsahuje dve účinné látky mifepriston a misoprostol, liek Mifegyne zas účinnú látku mifepriston. Ide o antihormón, ktorý pôsobí blokovaním účinkov hormónu progesterón. Ten je potrebný na pokračovanie tehotenstva. Misoprostol je prostaglandín, čo je substancia zvyšujúca kontrakciu maternice pomáhajúcu pri ukončení tehotenstva. „Tieto lieky sa používajú na lekárske ukončenie vnútromaternicového tehotenstva do 63 dní od prvého dňa poslednej menštruácie pod dohľadom lekára, ak bolo prerušenie tehotenstva indikované,“ píše ústav na svojej stránke. 

Lukáš Melicher

Ilustračné foto: womenonwaves.org, paralen.sk

Odporúčame

REPORTÁŽ: Vôňa Afriky

REPORTÁŽ: Vôňa Afriky

uganda1.jpg Lietadlo sa bez problémov dotýka afrického kontinentu a ja v napätí čakám na prvý nádych po tom, čo opustím jeho palubu. Mal by byť pamätný. Teda aspoň to tak tvrdili všetci kolegovia, ktorí už predo mnou navštívili Ugandu. Mali pravdu, sladký vlhký vzduch...

AKTUÁLNE: Politici sú na adopciu. Modlitbovú

AKTUÁLNE: Politici sú na adopciu. Modlitbovú

logo-male2.jpg Ivan Gašparovič, Robert Fico, Ján Figeľ či Viera Tomanová. Aj týchto politikov si môžete od nového roka adoptovať. Stačí im pritom venovať len päť minút denne. Päť minút modlitby. Kresťanské organizácie chcú dať politikom k 20. výročiu Slovenskej republi...

AKTUÁLNE: Bystričania majú nového biskupa

AKTUÁLNE: Bystričania majú nového biskupa

chovanec_0.jpg (Aktualizované 22. novembra) Takmer rok a pol Banskobystrickú diecézu spravoval diecézny administrátor Marián Bublinec, biskupom sa však napokon nestal. Veriaci majú nového biskupa z Nitrianskej diecézy. Doterajšieho nitrianskeho pomocného biskupa Mariá...