Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. december 2017, 09:44

Prešov: Výstava o Márii, Ježišovej matke

Prešov 23. decembra (TASR) – Narodenie Ježiša Krista je hlavnou témou Vianoc. Návštevníci Krajského múzea v Prešove si môžu v tomto vianočnom čase prísť pozrieť výstavu nazvanú Mária, Matka Ježišova, ktorá podčiarkuje silu tejto veľkej témy. Výstava v prešovskom múzeu potrvá do konca februára budúceho roka.

„Sú to diela s mariánskou tematikou, ktoré vznikli od 18. storočia po 20. storočie. Matka Božia sa tu zobrazuje v rôznych fázach svojho života, ako dieťa Joachima a Anny, potom ako panna a nakoniec ako matka Božieho syna - teda to materstvo, ktoré očakávame cez vianočné sviatky. Posledné zobrazenia sú jej nanebovzatie a jej oslava v nebi,“ uviedla riaditeľka Krajského múzea Mária Kotorová.
Na výstave sú diela sakrálneho charakteru, ktoré pochádzajú zo zbierkového fondu múzea alebo sú výpožičkou od súkromných zberateľov. Nesú v sebe nielen vysokú umeleckú a historickú hodnotu, ale predovšetkým dokladajú silný mariánsky motív vo viere našich predkov. Nebeská Matka je tu stvárnená na obrazoch, inšpirovala k tvorbe sochárov, ľudových rezbárov aj ikonopiscov. Jeden z oltárnych obrazov od Mikuláša Jordána pochádza z Holčíkoviec, podarilo sa ho zachrániť z kostola, ktorý leží na dne vodnej nádrže Domaša.

Kotorová doplnila, že výstavu si môžu prísť pozrieť ľudia, ktorí sú veriaci a nájdu tu duchovné pookriatie, ale aj ľudia, ktorí citlivo vnímajú umenie a historicitu, „pretože v týchto nádherných priestoroch renesančného Rákociho paláca vnímať tieto umelecké diela je určite aj umelecký, aj duchovný zážitok“.
Premiéru mala táto výstava v lete v pobočke Krajského múzea v stropkovskom kaštieli. Stropkov bol ako miesto prvej výstavy zvolený najmä preto, že je to starobylé pútnické miesto Škapuliarskej Panny Márie, kde bolo jedno z najstarších škapuliarskych bratstiev na Slovensku.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 minútami

Belgicko prekonalo vlastný rekord v dĺžke obdobia bez federálnej vlády, ktorá by vzišla z riadnych volieb. Krajina je bez kabinetu už 594 dní. Situáciu by mali ukončiť nové rokovania, ktoré prebiehajú medzi piatimi politickými stranami. (TASR)

pred hodinou

V liturgickom kalendári si veriaci pripomínajú svätého arského farára Jána Mária Vianneyho. Relikvia jeho srdca bude tento rok v októbri putovať po Slovensku. Svätec je patrónom farárov, spovedníkov a všetkých kňazov. (TASR)

pred 3 hodinami

Generálny tajomník OSN António Guterres varoval pred generačnou katastrofou, ktorej čelí celý svet pre uzatvorenie škôl v dôsledku koronavírusovej pandémie. „Len čo sa nám podarí šírenie nákazy zvládnuť, musí byť našou najvyššou prioritou dostať študentov naspäť do škôl a vzdelávacích zariadení – najbezpečnejšie, ako vieme,“ povedal šéf OSN. Údaje z polovice júla ukazujú, že zatvorenie škôl nariadilo približne 160 krajín, čím postihlo viac ako miliardu žiakov. (TASR)