Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
21. december 2017

Žiadna tragédia

Prečo vianočná nedohoda SaS, OĽaNO a KDH nie je ničím, čo by Alojz Hlina musel veľmi prežívať.
Žiadna tragédia

Foto: TASR/Štefan Puškáš

Už pomaly predvianočnú politickú atmosféru rozčerila informácia, že SaS, OĽaNO a KDH sa nedohodli na spoločnom postupe do komunálnych volieb. Sulík s Matovičom sa rozhodli vytvoriť zo svojich dvoch strán akési opozičné jadro, ku ktorému sa môžu pridať aj iné strany. Do tohto jadra však už na rozdiel od župných volieb Hlinu nechcú. Ten sa tvári urazene a vyhlasuje, že v opozícii nechce byť žiadnym „priskočjankom“.

Za touto nedohodou netreba hneď hľadať nejaké zásadné politické dôvody. Komunikácia medzi Hlinom, Sulíkom a Matovičom nikdy nefungovala dobre a najmä medzi šéfmi SaS a KDH to poriadne iskrilo už počas dohadovania spolupráce pred župnými voľbami.

Viacerí politici SaS a OĽaNO mali už vtedy pocit, že KDH ide vo svojich požiadavkách vysoko nad rámec svojho politického výtlaku. Po úspechu v župných voľbách sebavedomie Alojza Hlinu ešte viac narástlo. Sulík s Matovičom sa mu preto rozhodli vyslať signál a odkázať ho do patričných medzí.

Ponechajme teraz bokom, že bývalo zvykom spojenectvá pre komunálne voľby nediktovať zhora, ale ich uzatváranie ponechať v réžii miestnych straníkov. Iste, výsledkom niekedy bývali aj naozaj divoké kombinácie, ale možnosť členov na miestnej úrovni robiť tento typ rozhodnutí bola pre stranícky život dôležitá. To sa dnes už príliš nenosí. Aspoň v SaS a OĽaNO určite nie. Členskou základňou v tom pravom zmysle slova totiž vôbec nedisponujú.

KDH doteraz dokázalo aj vďaka svojej početnej a politicky aktívnej členskej základni v komunálnych voľbách urobiť dobrý výsledok. Zdieľať

Táto skutočnosť je však zároveň silným dôvodom, prečo rozhodnutie SaS a OĽaNO nepredstavuje pre KDH žiadnu veľkú tragédiu. Bolo by, samozrejme, nepríjemné, keby napríklad v Prešove, kde je KDH silné a chystá sa obhajovať primátorský post, Sulík s Matovičom postavili svojho truckandidáta. Takáto taktika by však z pohľadu celej opozície bola kontraproduktívna a nie je preto veľmi pravdepodobná.

Inzercia

KDH doteraz dokázalo aj vďaka svojej početnej a politicky aktívnej členskej základni v komunálnych voľbách urobiť dobrý výsledok. Naposledy v roku 2014 v nich uhralo spomedzi politických strán, po Smere, druhý najlepší výsledok. Kresťanskí demokrati získali osem postov primátorov vrátane jedného krajského mesta, 225 starostov a 2 200 poslancov zastupiteľstiev.

Tento kapitál, napriek všetkým krízam, ktorými si strana v poslednom čase prešla, v KDH stále existuje. A je len na jeho vedení, ako s ním v komunálnych voľbách naloží. Ak efektívne, tak je celkom dobre možné, že dosiahne lepší výsledok ako liberáli a Obyčajní ľudia.

A práve tento výsledok bude z pohľadu rešpektu a politickej váhy pre KDH tým kľúčovým faktorom. Nie to, či sa jeho značka bude v médiách rok skloňovať ako súčasť nejakého opozičného bloku.

 

Odporúčame