Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
21. december 2017

Spoločnosť 2017: Lesy, pôrody a obťažovanie

Spoločenské témy, ktoré v roku 2017 hýbali Slovenskom, vybrali Martin Hanus, Zuzana Hanusová, Lukáš Krivošík a Jozef Majchrák.
Spoločnosť 2017: Lesy, pôrody a obťažovanie

Diskusia o lesoch

Problematika nadmernej ťažby v našich lesoch dozrela tento rok do silnej spoločenskej témy. K ekologickým aktivistom, ktorí túto tému roky ťahali, sa začali vo veľkom počte pridávať odborníci a vedci, ale najmä široká verejnosť. Petičnú akciu za ochranu našich lesov podporilo za týždeň viac ako 50-tisíc ľudí a kampaň My sme les ovládla v závere roka slovenský internet.

Lesníci sa obvineniam z nadmernej ťažby a ubúdania lesov bránia. Tvrdia, že lesov je na Slovensku stále viac. Ich štatistiky hovoria, že výmera lesov sa na Slovensku v rokoch 2001 až 2014 zvýšila o 0,7 percenta a zásoby dreva v nich až o takmer pätnásť percent. Podľa satelitných záberov, ktorými operuje Inštitút environmentálnej politiky pri ministerstve životného prostredia je však situácia iná a rozloha zalesneného územia sa znížila o šesť percent. Lesníci svoje tvrdenia opierajú o údaje v katastri a náhodné kontroly, inštitút o satelitný monitoring.

Verejný ohlas tejto témy prinútil k reakcii aj politikov, aj keď na to, či sa tento ich zvýšený záujem odrazí aj v konkrétnych opatreniach, si ešte musíme počkať. V každom prípade ide o užitočnú tému a je dobré, že sa o nej čoraz viac hovorí.

Bratislavský boj proti hazardu

Kým v mestách ako Ružomberok, Galanta či Levoča zakázali hazard ešte vlani, v hlavnom meste sa kľúčový zápas udial tento rok. Bratislavskí mestskí poslanci na jar zákaz herní na dvakrát schválili, prokuratúra ho však napadla žalobou na súde. Spolu s hernou lobby tvrdí, že o nariadení, ktoré vychádza z petície občanov, nemôže hlasovať dvakrát. Do nového roka tak Bratislava vstupuje s neistotou, či takmer trojročný boj proti premnoženým herniam nevyjde nazmar. O celej veci napokon nerozhodne 130 000 Bratislavčanov, ktorí sa podpísali pod petíciu za zákaz hazardu, ale súdy, ktoré budú riešiť komplikovaný právny spor o výklad petičného práva.

MeToo

Vlna MeToo, v rámci ktorej ženy z celého sveta na sociálnych sieťach zdieľajú svoje skúsenosti so sexuálnym násilím či obťažovaním, zatriasla postavením množstva mocných mužov v šoubiznise i politike. Upozorniť na tému sexuálneho násilia voči ženám je chvályhodné. Každý muž by sa mal zamyslieť, ako by chcel, aby sa iní muži správali k jeho matke, sestre, žene, dcére, a podľa toho by sa sám správal k ženám okolo seba. Problémom sa táto kampaň stáva, keď sa do jedného vreca so sexuálnymi predátormi hádžu napríklad aj prípady nešikovných mužských pokusov o flirt či neotesané vtipy. To potom škodí prípadom skutočných obetí násilia a obťažovania.

Inzercia

Katarína Hatráková verzus štát

Psychologička a bývalá zamestnankyňa Ústredia práce Katarína Hatráková v marci pre Postoj opísala pomery v resocializačnom zariadení Čistý deň, ktoré zažila počas kontroly, aj to, ako sa štátne úrady usilovali zahladiť problém. Jej odvaha ju stála pracovné miesto, diskusia o deťoch v resocializačných zariadeniach však vďaka nej získala váhu ako nikdy predtým.

Pôrody a naše nemocnice

Na jeseň tohto roka vyvolal veľkú polemiku v spoločnosti film o pôrodníctve, ktorý natáčal tím Zuzany Límovej v Univerzitnej nemocnici Bratislava. Film, ktorému zdravotníci vyčítali neobjektívnosť, i následná vášnivá debata o stave pôrodníctva na Slovensku spôsobili, že Ministerstvo zdravotníctva sa zaviazalo do konca decembra tohto roku vypracovať štandardy, ako by mal pôrodník postupovať v konkrétnych situáciách.

Neudalosť roka: veľká školská reforma

V polovici roka mal byť predstavený nový školský dokument s názvom Učiace sa Slovensko, ktorý dlhé mesiace pripravovali renomovaní odborníci. Namiesto toho sa hovorilo o zlodejstvách v školských eurofondoch, kvôli ktorým padol jeden neschopný minister a jeho nástupkyňa povedala, že reforma v predloženej podobe je nerealizovateľná a do konca roka ju treba prepracovať. Odvtedy už nebolo o ničom počuť.

Spravodlivosť v kauze Cervanová

Dlhé roky si aj viacerí z nás mysleli, že ide o najväčší justičný zločin v novodobých dejinách Slovenska, kde zlovoľná súdna moc opakovane odsúdila skupinu nevinných Nitranov. Po tomto roku je aj vďaka textom v Postoji zjavné, že to bol zdeformovaný obraz.

Foto: TASR/Milan Kapusta

Odporúčame