Spoločnosť 2017: Lesy, pôrody a obťažovanie

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť 2017: Lesy, pôrody a obťažovanie

Spoločenské témy, ktoré v roku 2017 hýbali Slovenskom, vybrali Martin Hanus, Zuzana Hanusová, Lukáš Krivošík a Jozef Majchrák.

Diskusia o lesoch

Problematika nadmernej ťažby v našich lesoch dozrela tento rok do silnej spoločenskej témy. K ekologickým aktivistom, ktorí túto tému roky ťahali, sa začali vo veľkom počte pridávať odborníci a vedci, ale najmä široká verejnosť. Petičnú akciu za ochranu našich lesov podporilo za týždeň viac ako 50-tisíc ľudí a kampaň My sme les ovládla v závere roka slovenský internet.

Lesníci sa obvineniam z nadmernej ťažby a ubúdania lesov bránia. Tvrdia, že lesov je na Slovensku stále viac. Ich štatistiky hovoria, že výmera lesov sa na Slovensku v rokoch 2001 až 2014 zvýšila o 0,7 percenta a zásoby dreva v nich až o takmer pätnásť percent. Podľa satelitných záberov, ktorými operuje Inštitút environmentálnej politiky pri ministerstve životného prostredia je však situácia iná a rozloha zalesneného územia sa znížila o šesť percent. Lesníci svoje tvrdenia opierajú o údaje v katastri a náhodné kontroly, inštitút o satelitný monitoring.

Verejný ohlas tejto témy prinútil k reakcii aj politikov, aj keď na to, či sa tento ich zvýšený záujem odrazí aj v konkrétnych opatreniach, si ešte musíme počkať. V každom prípade ide o užitočnú tému a je dobré, že sa o nej čoraz viac hovorí.

Bratislavský boj proti hazardu

Kým v mestách ako Ružomberok, Galanta či Levoča zakázali hazard ešte vlani, v hlavnom meste sa kľúčový zápas udial tento rok. Bratislavskí mestskí poslanci na jar zákaz herní na dvakrát schválili, prokuratúra ho však napadla žalobou na súde. Spolu s hernou lobby tvrdí, že o nariadení, ktoré vychádza z petície občanov, nemôže hlasovať dvakrát. Do nového roka tak Bratislava vstupuje s neistotou, či takmer trojročný boj proti premnoženým herniam nevyjde nazmar. O celej veci napokon nerozhodne 130 000 Bratislavčanov, ktorí sa podpísali pod petíciu za zákaz hazardu, ale súdy, ktoré budú riešiť komplikovaný právny spor o výklad petičného práva.

MeToo

Vlna MeToo, v rámci ktorej ženy z celého sveta na sociálnych sieťach zdieľajú svoje skúsenosti so sexuálnym násilím či obťažovaním, zatriasla postavením množstva mocných mužov v šoubiznise i politike. Upozorniť na tému sexuálneho násilia voči ženám je chvályhodné. Každý muž by sa mal zamyslieť, ako by chcel, aby sa iní muži správali k jeho matke, sestre, žene, dcére, a podľa toho by sa sám správal k ženám okolo seba. Problémom sa táto kampaň stáva, keď sa do jedného vreca so sexuálnymi predátormi hádžu napríklad aj prípady nešikovných mužských pokusov o flirt či neotesané vtipy. To potom škodí prípadom skutočných obetí násilia a obťažovania.

Katarína Hatráková verzus štát

Psychologička a bývalá zamestnankyňa Ústredia práce Katarína Hatráková v marci pre Postoj opísala pomery v resocializačnom zariadení Čistý deň, ktoré zažila počas kontroly, aj to, ako sa štátne úrady usilovali zahladiť problém. Jej odvaha ju stála pracovné miesto, diskusia o deťoch v resocializačných zariadeniach však vďaka nej získala váhu ako nikdy predtým.

Pôrody a naše nemocnice

Na jeseň tohto roka vyvolal veľkú polemiku v spoločnosti film o pôrodníctve, ktorý natáčal tím Zuzany Límovej v Univerzitnej nemocnici Bratislava. Film, ktorému zdravotníci vyčítali neobjektívnosť, i následná vášnivá debata o stave pôrodníctva na Slovensku spôsobili, že Ministerstvo zdravotníctva sa zaviazalo do konca decembra tohto roku vypracovať štandardy, ako by mal pôrodník postupovať v konkrétnych situáciách.

Neudalosť roka: veľká školská reforma

V polovici roka mal byť predstavený nový školský dokument s názvom Učiace sa Slovensko, ktorý dlhé mesiace pripravovali renomovaní odborníci. Namiesto toho sa hovorilo o zlodejstvách v školských eurofondoch, kvôli ktorým padol jeden neschopný minister a jeho nástupkyňa povedala, že reforma v predloženej podobe je nerealizovateľná a do konca roka ju treba prepracovať. Odvtedy už nebolo o ničom počuť.

Spravodlivosť v kauze Cervanová

Dlhé roky si aj viacerí z nás mysleli, že ide o najväčší justičný zločin v novodobých dejinách Slovenska, kde zlovoľná súdna moc opakovane odsúdila skupinu nevinných Nitranov. Po tomto roku je aj vďaka textom v Postoji zjavné, že to bol zdeformovaný obraz.

Foto: TASR/Milan Kapusta

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo