GLÓBUS: Za ochranu rodiny vyšiel do parížskych ulíc milión Francúzov

Skoršie policajné čísla hlásili 350 tisíc, iné zdroje 800 tisíc a organizátori na oficiálnej webstránke akcie po jej skončení uvádzajú dokonca viac ako 1 milión ľudí. Takéto sú odhady počtu účastníkov demonštrácie na podporu rodiny z tejto nedele v Paríži.

Manifestácia bola reakciou na dlhodobé posúvanie hraníc v kultúrnoetických otázkach a na nový zákon, nazvaný "Manželstvo pre všetkých", ktorý ľavicový prezident F. Hollande predkladá tento mesiac do francúzskeho parlamentu. Medzi jeho ciele patrí zavedenie manželstiev homosexuálov, umožnenie adopcií detí homosexuálnym párom a odstránenie pojmov "otec" a "matka" či "manžel" a "manželka" z úradných dokumentov, ktoré by mali byť nahradené už iba termínmi "rodič A" a "rodič B".

Zdieľať

Odmietavá verejná diskusia a niekoľkomesačné protesty voči zákonu po celej krajine tak vyústili do jednej z najmasovejších akcií v histórii moderného Francúzska. Organizátori ju pomenovali "Manifestácia pre všetkých" a zúčastnili sa jej skutočne svetonázorovo aj etnicky rôznorodé skupiny od katolíkov, protestantov, židov, neveriacich po predstaviteľov a sympatizantov rôznych politických strán. Taliansky novinár a spisovateľ Antonio Socci dokonca píše (slovenský preklad tu), že protestovať prišli aj skupiny homosexuálov, ktorí sú z "LGBT" lobistov pobúrení a zákon považujú za nezmyselný. Hovorkyňa homosexuálnej organizácie Homovox Nathalie De Williencourt hovorí: "Vo Francúzsku nás cenzurujú, počúvajú len lobby LGBT, len oni vystupujú v médiách, no väčšina homosexuálov ani nesúhlasí, aby títo vystupovali v ich mene. My homosexuáli ani nechceme manželstvo. Heterosexuálny pár je predsa podstatne odlišný od homosexuálneho."

Parížom sa niesli transparenty s nápismi ako napr. "Všetci pochádzame z muža a ženy", "Som dieťa, nie právo!", "Nesiahajte na občianske manželstvo", "Láska k manželstvu nie je homofóbia!", "Rozdiely sú kľúčom k existencii", či "Viem, odkiaľ som prišiel, pýtam sa, kam ideme..." Napriek obrovskému počtu účastníkov sa akcia zaobišla bez akýchkoľvek incidentov. Delegácia demonštrantov sa neskôr vydala k prezidentovi Hollandovi s požiadavkou stiahnuť návrh dotknutého zákona z rokovania a s návrhom, aby radšej riešil problémy ekonomickej krízy. 

Carlo Cardia, právnik z univerzity Roma Tre, pre Vatikánsky rozhlas povedal„Myslím, že sa jedná o prvú masovú manifestáciu vo veľkej západnej krajine, ktorá je rozdelená, pokiaľ ide o konkrétny vládny návrh. Ukazuje sa, že problém je veľmi akútny. Myslím, že po prvýkrát došlo k tomu, že si právo privlastňuje moc zasahovať a meniť prvky prirodzenosti." Adopcie detí homosexuálmi nepovažuje za správne, pričom upozorňuje, že "LGBT" lobistom nejde o dobro detí, ale naopak o prisúdenie umelých práv homosexuálnym párom. "Problémom je, že boli atakované práva detí, pretože sa našli jedinci, ktorí chcú, aby sa deti stali iba jednoduchým nástrojom uspokojovania ich záujmov.“

Škoda, že hlavné slovenské médiá túto veľkú prolife akciu zasahujúcu všetky zložky spoločnosti takmer úplne odignorovali, resp. jej dali len minimálny priestor. Viac informácií, videí a fotografií nájdete na webstránke akcie alebo jej facebookovej fanpage

Lukáš Obšitník

Foto: facebook.com/LaManifPourTous

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo