Sociálne podnikanie na Slovensku? Zatiaľ nevyužitý potenciál

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Sociálne podnikanie na Slovensku? Zatiaľ nevyužitý potenciál

„Ako fungujú sociálne – obecné  podniky na Slovensku? Aké sú vzťahy medzi samosprávou, odberateľmi týchto podnikov a štátu? Dá sa vôbec nastaviť efektívne fungovanie sociálnej firmy?

Toto boli asi najdôležitejšie otázky, ktoré zaujímali účastníkov okrúhlych stolov v rámci projektu Podpora zamestnanosti vo vidieckych oblastiach  - Nové nápady pre zvýšenie zamestnanosti vo vidieckych oblastiach Európy - CESTA K SEBESTAČNOSTI,“ vysvetľuje Mgr. Mária Biľová, koordinátorka projektu.

Projekt vyvrcholil konferenciou Cesta k sebestačnosti v Prešove, na ktorej sa zúčastnili zástupcovia samosprávy, 
politickí reprezentanti prešovského a košického kraja a speakri zo zahraničia – odborníci na danú problematiku.

Arnold Hatch v Prešove, Prezident Asociácie miestnych zastupiteľstiev Severného Írska, komunálny poslanec a koordinátor Komisie pre prírodné zdroje pri ECR v Bruseli.

Na Slovensku sa model sociálneho - obecného podniku spája skôr so škandálmi, ktoré sprevádzalo ich spustenie v minulosti zapríčinené korupčnými praktikami politikov na celoštátnej aj lokálnej úrovni. Model sociálnej ekonomiky – sociálneho resp. obecného podniku má však obrovský potenciál  pre zvýšenie zamestnanosti obyvateľov vo vidieckych regiónoch.

Starosta úspešného modelu obecného podniku z Raslavíc: Pri každom rozhodnutí sa pozeráme päť  rokov dopredu

Príkladom sú určite Raslavice. Vysvetľuje starosta obce, Marek Rakoš: "Za dva a pol roka sme vytvorili v obci  90 pracovných miest, využili sme pritom finančné nástroje, ktoré sú k dispozícii pre každého starostu. Robíme to s cieľom vychovať lepšiu generáciu. Samotnou prácou nevyriešime zlý stav spoločnosti. Dôležité je rómsku minoritu aj vychovávať."

Marek Rakoš dodáva: "Pri každom rozhodnutí sa pozeráme na päť rokov dopredu." Jeho slová vyvolávajú optimizmus, že na lokálnej úrovni je potenciál, odhodlanie a vynikajúca motivácia riešiť osud rómskej menšiny a tým zlepšiť aj vzájomné spolužitie všetkých obyvateľov obce.

O založenie sociálnych podnikov je čoraz väčší záujem. „Potvrdili nám to aj Okrúhle stoly, ktoré sme realizovali v regiónoch v uplynulých týždňoch,“ vysvetľuje M. Biľová. „Hlavným cieľom sociálneho podnikanie nie je maximalizovať zisk, robiť rozsiahly biznis, ale riešiť reálne sociálne problémy ľudí. Záujemcom o ich založenie sme sa rozhodli pomôcť a pripravujeme pre nich metodiku, ktorá im pomôže zorientovať sa v téme. Zároveň to bude manuál, ktorý ich krok za krokom povedie k založeniu a spravovaniu úspešného podniku,“ dodáva M. Biľová.  

V Európe produkujú sociálne podniky HDP, zamestnávajú milióny občanov

Španielsko 51.500 rôznych typov sociálnych podnikov a organizácií. Zamestnávajú 2,5 milióna ľudí. Ďalších 10 miliónov pracovných miest je spojených so sociálnou ekonomikou. Francúzsko 760.000 malých firiem na princípe sociálnej ekonomiky. Viac ako 2 milióny platených zamestnancov. Veľká Británia 55.000 sociálnych podnikov, ktoré vykonávajú činnosť v oblasti ochrany životného prostredia, dopravnej infraštruktúry, zdravotníctva či sociálnych služieb. Sociálne podnikanie získalo podporu už v roku 2002 od vtedajšieho premiéra Tonyho Blaira. Jeho vláda dokonca založila Koalíciu pre sociálne podnikanie.

Arnold Hatch.

Na Slovensku zatiaľ sociálne podniky bez problémov spočíta prvák základnej školy.  Po sérii škandálov sa pomaly zobúdzajú, tie jestvujúce obecné môžu byť  skutočnou motiváciou, ako zamestnať ľudí aj v odľahlých či zaostalých regiónoch, ako im dať motiváciu k lepšiemu životu. 

Sociálna firma Obecné služby Raslavice vznikli pred dvoma rokmi, je to obecný podnik so 100% účasťou obce. Cieľom bola od začiatku zamestnávať vlastných, ťažko zamestnateľných, dať im prácu, motiváciu lepšie žiť. Okrem stavebnej činnosti sa v podniku od začiatku pustli aj do poľnohospodárskej činnosti. Obec sa vracia k niekdajšej kvalitne BIO produkcii, je výbornou zásobárňou pre miestnu školu či škôlku.

„Zamestnávanie ľudí, ktorí dlhodobo nepracovali, nemajú zručnosti ani návyky, ani kvalifikáciu. Ale tiež vlastná potravinová sebestačnosť a pestovanie bio produktov. Lepšie spolunažívanie ľudí v rámci obce,“ vyratúva tie najdôležitejšie výhody sociálneho modelu podnikania v oblasti poľnohospodárskej výroby Mária Biľová, koordinátorka celého projektu.  

Projekt finančne podporila ACRE – Aliancia konzervatívcov a reformistov Európy so sídlom v Bruseli. Informácie o cieľoch a zámeroch projektu nájdete aj tu:

https://www.facebook.com/cestaksebestacnosti/ 

#cestaksebestačnosti

Foto: Marek Rakoš

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo